Tere tulemast Eestisse! Viimase uudishimu välismaal on tõotav koostöö Ungari ja Rootsi vahel kaitsevaldkonnas. Viktor Orbani ja Rootsi valitsuse vahel sõlmitud kokkulepe on tekitanud suurt elevust ning on kindlasti oluline teema ka meie jaoks siin Eestis. See kaitsekoostöö kokkulepe võib mõjutada Euroopa julgeolekut tervikuna ning seega on oluline olla kursis selle arengutega. Mis see kokkulepe täpselt endast kujutab ning milliseid tagajärgi võib see kaasa tuua, on kindlasti põnevad teemad aruteluks. Loodame, et see uudis pakub teile huvi ning ajendab mõtlema rahvusvahelise julgeoleku teemade üle.
Ungari ja Rootsi sõlmivad koostöökokkuleppe kaitsetööstuse valdkonnas, teatas Ungari peaminister Viktor Orban reede hommikul enne kohtumist Rootsi peaministri Ulf Kristerssoniga Budapestis. Orbani avaldus tuli kõigest loetud päevad enne Ungari parlamendis esmaspäevaks kavandatud hääletust Rootsi NATO-liikmesuse üle.
“Me oleme väga lähedal kõikides lahtistes küsimustes, ning me allkirjastame kaitsetööstuse kokkuleppe, mis on väga tõsine, arvestades Ungari suurust. Me samuti leppime kokku mõnedes otsustes või eesmärkides sõjalise koostöö osas,” ütles Orban Ungari raadiole.
Kaks peaministrit annavad reedel ühise pressikonverentsi ning juba esmaspäeval peab Ungari parlament heaks kiitma Rootsi NATO-liikmesuse, kinnitas Orban.
Rootsi taotles kaitsealliansiga liitumist pea kaks aastat tagasi pärast seda, kui algas Venemaa täiemahuline sissetung Ukrainasse.
Ungari on ainus NATO liige, mis pole veel ratifitseerinud Rootsi NATO-sse astumise lepingut. Orbani erakond Fidesz on korduvalt edasi lükanud vastava hääletuse, viidates väidetavale rahulolematusele Rootsi kriitikaga õigusriigi põhimõtte rikkumise kohta Ungaris.
Fideszil on kahekolmandikule häälteenamus Ungari parlamendis, mistõttu sõltub Rootsi NATO-sse vastuvõtmine ainult Fideszi otsusest. Saadikud on saanud lepingu ratifitseerimiseks juba 2022. aasta keskpaigas.
Budapesti suhted USA ja mitme teise liitlasega halvenesid viivituse tõttu, kirjutab Reuters.
Ungari rendib Rootsilt hävituslennukeid Gripen 2001. aastal sõlmitud lepingu järgi. Kristersson ütles varem sel nädalal, et Rootsi soovib süvendada oma koostööd Ungariga Gripenite osas ning see teema tuleb arutlusele reedel.
Eesti tervitab Ungari ja Rootsi vahelist kaitsekoostöö kokkulepet, mida peaminister Orban hiljuti sõlmis. See tugevdab regiooni julgeolekut ja on oluline samm Balti riikide ning Skandinaavia vahelise koostöö edendamisel. Eesti on alati seisnud tugeva kaitsekoostöö ning vastastikuse abistamise põhimõtete eest regioonis ja me toetame seda uut partnerlust. See kokkulepe näitab, et meie regioon on ühtne ja valmis vastu astuma ühistele julgeolekuohtudele. Koostöö tõhustamine nende riikide vahel on oluline just praegusel ebakindlal ajal Euroopas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus