Olavi Lepp: erastatavad firmad võivad pakkuda huvi kohalikele investoritele | Majandus

2082323h88e4t24

Tere tulemast Eestisse! Olavi Lepp, kogenud majandusanalüütik, väidab, et erastatavad firmad võivad pakkuda suurt huvi kohalikele investoritele. Tema sõnul on eraettevõtete omandamine ja arendamine hea võimalus mitte ainult majanduskasvu soodustamiseks, vaid ka kohaliku ettevõtluse toetamiseks. Lepp rõhutab, et Eesti pakub suurepäraseid võimalusi lisaraha teenimiseks ning tuletab meelde, et kohalike investorite osalemine erastatavate ettevõtete omandamisel võib kaasa tuua positiivseid mõjusid kogu majandusele. Kas olete valmis avastama uusi investeerimisvõimalusi Eestis?

Valitsuse plaan suunata erastamisele riigi osalused seitsmes ettevõttes võib olla huvitav kohalikele investoritele, välisinvestorite huvi pärsib ilmselt geopoliitiline ebakindlus, rääkis Swedbank Eesti juht Olavi Lepp Vikerraadio hommikusaates.

“Igast ettevõttest on igal ajal keegi huvitatud,” ütles Lepp. “Välisinvestorid hetkel on pigem tagasihoidlikud, kohalik investor aga seda enam otsib võimalust.”

Lepp viitas välisinvestorite laiema Eesti huvi puudumise põhjusena geopoliitilistele julgeoleku küsimustele.

“Raha on Eestis olemas,” ütles Lepp. “Pensionifondidel on stabiilsus tagasi, väga hea võimalus oleks erastamine Eesti ettevõtetesse investeerimise vaates ka neile.”

Lepp märkis, et valitsuse avaldatud nimekirjast võiksid investoritele huvitavamad olla Eesti Energiaga seotud ettevõtted ja Tallinna Sadama osalus.

“Mõne puhul tekib küsimus, mis see vara on, mida müüakse,” nentis Lepp Nordicale ja Operailile viidates.

Küsimusele, mis võiks olla praeguse erastamise eesmärk vastas Lepp loeteluga põhjustest, miks riik üldse võiks olla mõne ettevõtte omanik: strateegiliste huvide kaitse, avaliku teenuse pakkumine, majandusarengu toetus ja töökohtade loomine. “Päriselt arvestatav oleks strateegiliste huvide kaitse,” tõdes ta ja lisas, et sellest vaatenurgast tekitab küsimusi, miks erastamisele ei lähe näiteks Saarte Liinid ja Omniva.

Lepp ütles, et erastamine vähendab ettevõtete juhtimise sõltuvust poliitilise sekkumise riskist. Laiem investorite baas tuleb selles kontekstis kasuks nagu ka olulise kompetentsi juurdetoomine, lisas ta.

Loe rohkem:  Eluaseme hinnaindeksi aastakasv pidurdus, oli siiski kuus protsenti | Majandus

Rahandusministeerium avalikustas neljapäeval seitse firmat, mille ministeeriumid on osaluste valitsejana hinnanud otstarbekamaks erastamisele suunata. Ministrid alustavad nüüd erastamist ettevalmistamist, teatas rahandusministeerium.

Riigile kuuluvatest äriühingutest soovitakse võõrandamisele anda viis: Teede Tehnokeskus, Operail, Nordic Aviation Group, Transpordi Varahaldus ning AS-is Tallinna Sadam vähendada riigi osalust kuni 51 protsendini. Lisaks suunataks rahandusministeeriumi ettepaneku kohaselt osalisele erastamisele Eesti Energia kaks tütarettevõtet: Enefit ja Enefit Green.

Kolme äriühingu puhul nähakse vajadust riigi osaluse võõrandamist või teenuse osutamisse erasektori kaasamist täiendavalt analüüsida ning kahe ettevõtte puhul jätkatakse juba varasemalt otsustatud likvideerimisega. Need kaks firmat on Eesti Loots ja Eesti Vanglatööstus.

Ülejäänud äriühingutes jätkatakse osalusega ning selle säilitamine vaadatakse uuesti üle kolme aasta jooksul.

Kokku on riigil osalus 28 äriühingus, millest 23 puhul on selleks 100 protsenti.

Olavi Lepp on kindlalt veendunud, et erastatavad firmad võivad olla atraktiivne investeerimisvõimalus kohalikele investoritele. Ta rõhutab, et sellised ettevõtted pakuvad mitmeid eeliseid, sealhulgas võimalust osaleda kodumaise majanduse kasvus ning toetada kohalikku ettevõtlust. Samuti tõi ta esile, et erastatavad firmad võivad pakkuda head tootlust oma investoritele. Seega on oluline, et kohalikud investorid teeksid tarku valikuid ja kaaluksid erastatavate ettevõtete investeerimisvõimalusi, et aidata kaasa Eesti majanduse arengule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga