Õigekirjagurmaani keelesäuts. Arvsõnade kirjutamine, 2 | Etteütlus

1855901h9a41t24

Tere tulemast Õigekirjagurmaani keelesäutsule, kus täna uurime arvsõnade kirjutamist eesti keeles. Kas oled kunagi segadusse sattunud, kuidas kirjutada numbreid õigesti? Kas tead, millal ja kuidas kasutada numbreid ja millal sõnu? Lähme sügavamale selle teema juurde ning tutvume erinevate reeglite ja juhistega. Kui soovid oma õigekirja oskusi täiustada ja oma eesti keele teadmisi proovile panna, siis see etteütlus on just sinu jaoks! Ole valmis Õigekirjagurmaani keelesäutsu järgmiseks põnevaks peatükiks.

Õigekirjagurmaan Kert Kask aitab valmistuda järgmisel nädalal toimuvaks e-etteütluseks. Keelesäutsud on 7.–14. märtsil “Vikerhommiku” eetris kell 8.55. Ka teises säutsus on vaatluse all arvsõnade kokku- ja lahkukirjutamine.

Ettevalmistuse jooksul kõlava kaheksa soovituse ja keelesäutsu hulgas on ka üks vihje veaohtlikule keelendile või reeglile, mis kõlab neljapäeval e-etteütlusel.

Õigekirjagurmaani Instagrami kontolt leiab iga päev ka viktoriini, kus enda keeleoskus proovile panna, täna arvsõnade teemal.

Ka tänane soovitus puudutab arvsõnu. Nimelt ütleb reegel, et kui arvus on viis või enam numbrit, tuleb kasutada rühmitamisel tühikuid. Näiteks arvu 10 000 puhul tuleb eraldada tuhandelised. Niisamuti suuremate arvude puhul nagu 100 000, 1 000 000 ja nii edasi.

Kui üldreegel ütleb, et arvud alates viiest numbrist rühmitatakse, siis tabelis, näiteks eelarvetabelis või Excelis, võib tühikut kasutada ka juba neljakohaliste arvude puhul.

Eesti keeles üldjuhul ei kasutata rühmitamisel komasid, ülakomasid ega punkte. Samas on punkti kasutamine lubatud käsitsi kirjutamisel, kuna muidu oleks võimalik kirjutada tühiku asemel mõni täiendav number. Ehk siis käsitsi kirjutades on lubatud kirjutada ka 10.000.

Tähele tasub ka panna, et see soovitus ei puuduta telefoninumbreid. Rahvusvahelise sideliidu (ITU) soovituse kohaselt tuleks kirjutada telefoninumbri viimased neli numbrit kokku, näiteks 512 3456.

Loe rohkem:  Vikerraadio e-etteütlusele esitati 10 864 tööd | Etteütlus

Head ettevalmistust ja toredat e-etteütlust!

Selle artikli eesmärk on anda lugejatele ülevaade õigekirjagurmaani keelesäutsude arvsõnade kirjutamise reeglitest ja nende õige kasutamise tähtsusest. Etteütlus on kasulik viis õppida ja harjutada õigekirja ning arendada keeleoskust. Oluline on mõista, et õigekeelsus ja selge väljendusviis on olulised igapäevaelus ja töös. Seega on oluline pöörata tähelepanu ka pisikestele keelenüanssidele ning pidevalt end arendada ja keeleoskust täiustada. Õigekeelsus on osa meie identiteedist ja peegeldab meie hoolivust ja täpsust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga