Norstati reitingud: Reformierakonna toetus viie aasta madalaim | Eesti

2465896h89d5t24

Estonia’s highly scrutinized parliamentary elections are merely weeks away, and the country is bracing for a major change in the political landscape. The ruling party, Reformierakonna (R), has been facing an all-time low in public opinion polls, with a record low support rating of 26%. The decline in popularity can be attributed to the party’s perceived failures to meet the country’s pressing issues, including rampant corruption and a stagnant economy. This begs the question: can Estonia’s oldest and most powerful party recover from this plummeting popularity, or will a fresh alternative take its place in the upcoming elections?

Värske küsitluse andmetel on Isamaa erakonna reiting rekordkõrge ehk 30,8 protsenti, samal ajal on Reformierakonna toetus langenud rekordmadalale, 16,3 protsendi tasemele, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud ja Norstati läbiviidud küsitlusest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 3. juunist 5. juulini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti kodanikku.

Liidrikohal oleva Isamaa toetus ületas Norstati reitingutes esmakordselt 30 protsendi piiri ning teisel kohal oleva Reformierakonna toetus on langenud madalaimale tasemele alates 2019. aasta algusest. Rekordiliselt kõrge on seega ka Isamaa edu Reformierakonna ees, mis on praegu 14,5 protsendipunkti. Kolmandal kohal oleva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus, 16 protsenti, on Reformierakonnaga praktiliselt samal tasemel.

Esikolmikule järgnevad EKRE (13,1 protsenti), Keskerakond (12 protsenti), Parempoolsed (5,9 protsenti) ning Eesti 200 (3,1 protsenti). Nii EKRE kui ka Eesti 200 toetus on madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 35,4 ning opositsioonierakondi 55,9 protsenti vastajatest.

Kord kuus küsitakse lisaks erakondlikule eelistusele vastajatelt arvamust valitsuse ja peaministri tegevuse kohta. Viimaste tulemuste põhjal arvab 30 protsenti vastajatest, et valitsus teeb oma tööd väga hästi või pigem hästi ning 65 protsenti vastajatest, et valitsus teeb oma tööd pigem halvasti või väga halvasti. 23 protsenti vastajatest kiidab heaks ja 68 protsenti vastajatest ei kiida heaks seda, kuidas Kaja Kallas saab oma tööga peaministrina hakkama.

Loe rohkem:  Eesti ei poolda kestliku juhtimise direktiivi | Eesti

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest.

Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad (30,8 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,7 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Parempoolsete puhul +/-0,87 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

In conclusion, the popularity ratings of the Estonian government, particularly the Reform Party, have reached a low point after five years of administration. Despite initial optimism, the party’s popularity has declined significantly, likely due to widespread dissatisfaction with the government’s performance. The current crisis of confidence may force the party to re-evaluate its policies and priorities. A revival of the party’s popularity would require bold and effective reforms, as well as increased transparency and accountability. Only then can the Reform Party regain the trust of the Estonian people.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga