Norstat: sotsiaaldemokraatide toetus hakkas tõusma | Eesti

2208172hf3d3t24

Tere tulemast Eestisse! Norstati uuring näitab, et sotsiaaldemokraatide toetus on hakanud tõusma. See uudis on muutnud Eesti poliitilist maastikku ning tekitanud elevust üle kogu riigi. Sotsiaaldemokraadid on võtnud olulised sammud sotsiaalsete probleemide lahendamiseks ning nende jõudmine suurema toetuse juurde on märk sellest, et nende plaanid ja põhimõtted leitakse üha rohkemate inimeste poolt toetust. See on kindlasti oluline areng Eesti poliitikas ning jätkuvalt põnev teema arutlemiseks ja jälgimiseks.

Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti koostöös valmiva iganädalase küsitluse kolmapäeval avaldatud andmetest selgub, et Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus on hakanud tõusma.

Viimase nelja nädala koondtulemuse põhjal toetab Isamaad 26,8 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 18,2 protsenti ja Reformierakonda 17,6 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Esikolmikule järgnevad Keskerakond (14,1 protsenti), SDE (12,3 protsenti) ning Eesti 200 (6 protsenti). Keskerakonna toetus on viimase kahe nädalaga langenud 1,1 protsendipunkti võrra. SDE toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra ning on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Kui keskmise põhjal püsis erakondade järjestus muutumatu, siis uusi nimekaid liikmeid juurde saanud sotsiaaldemokraadid tegid viimase nädala toetusnumbrites suure tõusu ja möödusid EKRE-st.

Ainult viimase nädala küsitluse tulemuste kohaselt toetas Isamaad 27,3 protsenti vastanutest, Reformierakonda 17,5, sotsiaaldemokraate 16,1, EKRE-t 15,3, Keskerakonda 12,3 ja Eesti 200 5,3 protsenti.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 11. detsembrist 12. jaanuarini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti kodanikku.

Liidrikohal oleva Isamaa toetus on alates eelmise aasta lõpust püsinud 26-27 protsendi vahel. EKRE toetus langes nädalaga 1,5 protsendipunkti võrra ning võrreldes detsembri keskpaigaga on rahvuskonservatiivide toetus hetkel 2,5 protsendipunkti võrra madalam. Kolmandal kohale oleva Reformierakonna toetus ei ole viimastel nädalatel märkimisväärselt muutunud.

Loe rohkem:  Lember kohtuprotsessist: Eesti riik ei peaks selliste asjadega tegelema | Eesti

Koalitsioonierakondi toetab kokku 35,9 protsenti ning opositsioonierakondi 59,1 protsenti vastajatest.

Küsitluse maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/-1,58 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-0,85 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. 

Uuringufirma Norstat teostas küsitlused ajavahemikel 11.12-18.12, 18.12-22.12, 02.01-08.01 ja 08.01-12.01. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. 

In conclusion, the recent rise in support for the Social Democratic Party in Estonia is a positive development for the party and its supporters. The increase in backing signifies a growing confidence in the party’s policies and leadership, and may have a significant impact on the political landscape in Estonia. It is important for the party to continue to build on this momentum and work towards addressing the concerns and priorities of the Estonian people. The rise in support also highlights the potential for progressive change in the country, and serves as a reminder of the dynamic nature of politics in Estonia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga