Eestis on puhkenud tuline debatt Norstati läbiviidud uuringu üle, mis näitab, et 60 protsenti kodanikest toetab astmelist tulumaksu süsteemi. See tähendaks, et kõrgemalt teenivad inimesed maksaksid rohkem makse, samas kui madalamatel sissetulekutel oleks kergem. Selline süsteem võib viia suurema õigluse poole sissetulekute jaotamisel ning vähendada ebavõrdsust ühiskonnas. Kas see on Eestile tulevikus jätkusuutlik lahendus või tekitab see rohkem vastuolusid?
Astmelise tulumaksu kehtestamist toetab 60 protsenti ja selle vastu oleks 30 protsenti Eesti kodanikest, selgus neljapäeval avaldatud küsitluse tulemustest, mille viis Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi Norstat Eesti. Toetus astmelise tulumaksu kehtestamisele oli üle 50 protsendi kõigi suuremate erakondade pooldajate seas peale Reformierakonna.
Ühiskonnauuringute Instituut küsis suhtumist astmelisse tulumaksu tõukuvalt Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe, siseminister Lauri Läänemetsa esmaspäeval Postimehes ilmunud väitest, et valitsuses valmistatakse koos Reformierakonna ja Eesti 200-ga ette astmelise tulumaksu tulekut.
Vastajatele esitati järgmine küsimus: “Kas Teie toetaksite astmelise tulumaksu kehtestamist Eestis? Kui hetkel kehtib Eestis kõigile ühesugune tulumaksumäär, mis on 20 protsenti, siis astmelise tulumaksu korral on kõrgemat palka teenivate inimeste tulumaksumäär kõrgem ning väiksemat palka teenivate inimeste tulumaksumäär madalam.”
Sellele küsimusele vastas “Jah” või “Pigem jah” 60 protsenti küsitletutest, “Ei” või “Pigem ei” 31 protsenti ning üheksa protsenti ütles “Ei oska öelda”.
Kõige enam pooldaksid astmelise tulumaksu kehtestamist parlamendierakondadest SDE toetajad, kellest 75 protsenti oleks selle kehtestamise poolt. Järgnevad üsna võrdselt Keskerakonna (70 protsenti ), Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetahad (70 protsenti) ja Isamaa poolt hääletajad (68 protsenti ). Eesti 200 toetajatest oleks astmelise tulumaksu poolt 58 protsenti. Reformierakonna toetajatest pooldaks astmelise tulumaksu kehtestamist 41 protsenti ning vastu oleks 54 protsenti .
Seega on Reformierakond parlamendierakondades ainus, kelle toetajatest üle poole oleks astmelise tulumaksu vastu, kuid ka nende seas on toetajaid märkimisväärne hulk, tõdes Norstat oma pressiteates.
Astmelise tulumaksu pooldajaid on vastastest rohkem peaaegu kõigis sotsiaaldemograafilistes gruppides. Ainult kõige kõrgemas sissetulekugrupis (2000 eurot või enam kuus kätte teenivad inimesed) pooldaks astmelist tulumaksu 43 protsenti ning vastu oleks 54 protsenti.
Norstati küsitlus viidi läbi 5. märtsil veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1002 vastajat.
Overall, the idea of introducing a progressive income tax system in Estonia, supported by 60% of the citizens according to Norstat, could lead to a fairer distribution of the tax burden. By having higher income individuals contribute more to the state budget, the government can potentially increase social welfare programs and invest in public services for the benefit of all citizens. However, careful consideration must be given to potential economic impacts and ensuring that the tax system remains transparent and efficient. Ultimately, the support for progressive income tax demonstrates a growing awareness of the need for a more equitable tax system in Estonia.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus