Noori toovad klassikalise muusika juurde erinevad võimalused | Tele/raadio

2297207hb106t24

Eestis on klassikaline muusika olnud alati au sees ning noored toovad sellele žanrile uusi ja põnevaid võimalusi. Tele- ja raadiosaated on suurepärane viis tutvustada klassikalist muusikat laiemale publikule ning anda noortele talentidele võimalus end näidata. Noored muusikud saavad jagada oma oskusi ja kirge ning inspireerida teisi klassikalise muusika armastajaid. Tänu nendele saadetele ja saadavale meediale on klassikaline muusika kättesaadavam kui kunagi varem, avades uued uksed ja võimalused noortele muusikutele.

Klassikaraadio toimetaja ja “Noorte stuudio” kontserdi juhi Johanna Mängeli sõnul saab noori klassikalise muusika juurde tuua, pakkudes neile erinevaid võimalusi nagu kuulata arvutimängudele ja filmidele kirjutatud suurepärast muusikat, musitseerida koos sõpradega või panna mängima Klassikaraadio.

Märtsikuu kolmapäevadel esinevad Klassikaraadio stuudiokontsertide sarjas “Noorte stuudio” Eesti Raadio esimeses stuudios ja Klassikaraadio otse-eetris noorteorkestrid üle Eesti. 20. märtsil astuvad üles Eesti Raadio Laste laulustuudio koorid ja MUBA bigband ning 27. märtsil Võru muusikakooli orkester. 

“20. märtsil tuleb Eesti Raadio esimesse stuudiosse suur kollektiiv, kus mängib umbes 150 noort muusikut,” ütles Klassikaraadio vastutav toimetaja ning “Noorte stuudio” kontserdi juht Johanna Mängel. “Musitseerib MUBA bigband ning laulavad Eesti Raadio Laste laulustuudio koorid. Seekord tuleb dzässihõngulist loomingut, Siim Aimla on kirjutanud uued laulud.”

Selleks, et noored tahaksid raadiost klassikalist muusikat kuulata, tuleb neile anda Mängeli sõnul võimalus. “Kõigepealt tuleb raadio mängima panna. Teinekord on noorele inimesele need võimalused ka märgiliselt olulised,” ütles Mängel. “Mulle meenub klassikatäht Marcel Johannes Kits, kes valis oma erialaks tsello just seepärast, et kuulis seda pilli Klassikaraadiost. Tuleb anda erinevaid võimalusi, kasvõi need lapsevanemad ja õpetajad Viimsi Muusikakoolist, kes on lubanud lapsed täna varahommikul siia stuudiosse, ka see on üks võimalusi.”

Loe rohkem:  Eelmise nädala teleedetabeli esiviisiku moodustasid ETV saated | Tele/raadio

Mängel on noortega juttu rääkides tähele pannud, et lastel, kes mängivad orkestrites ja kollektiivides, on väga palju häid sõpru. “Noored ise ütlevad, et just sõprussuhe on see, mis neid sinna orkestrisse toob ja tihti ei lase ka sealt ära minna.”

Mängeli sõnul toob hea kollektiiv ja koosmusitseerimine kindlasti klassikalise muusika juurde. “Aga ka kõik need asjad, mida me pealtnäha kardame või arvame, et need ei tööta, näiteks arvutimängud, kuhu tänapäeval kirjutatakse fantastilist muusikat. Samuti filmide soundtrackid (heliriba-toim.). Läbi nende kuulamiste jõuabki klassikalise muusika juurde. Me elame praegu nii kirjus muusikalises maailmas.”

27. märtsil kell 19 esineb Eesti Raadio esimeses stuudios Võru Muusikakooli orkester, millele saab kohapeale ka kaasa elama tulla.

Muusikapalade vahel jagavad mõtteid muusikast ja pillimängust noored muusikud, dirigendid ja solistid.

Klassikaraadio stuudiokontsertide sarja “Noorte stuudio” eesmärk on tutvustada kuulajatele uut kasvavat tulevikumuusikute põlvkonda, kutsuda noori raadiot kuulama ning jäädvustada tänaste noorte interpreetide mäng Eesti Rahvusringhäälingu arhiivi.

Arhiivisaateid saab kuulata Klassikaraadio kodulehelt.

Klassikalise muusika noorte seas populaarsuse kasv on olnud märgatav ning tele- ja raadiosaateid on hakanud rohkem keskenduma just noortele suunatud muusikaprogrammidele. See annab noortele võimaluse avastada uusi muusikastiile ja väljendusvõimalusi ning kogeda klassikalise muusika võlu ja mitmekesisust. Tele- ja raadio on olulised platvormid, mis aitavad tuua klassikalise muusika lähemale noortele ning julgustavad neid selle ilu ja sügavust avastama. Tulevikus võiksime oodata veelgi rohkem innovatiivseid ja kaasahaaravaid programme, mis innustavad noori klassikalise muusika maailma avastama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga