Täna tahan rääkida südantlõhestavast juhtumist, mis on vapustanud kogu maailma – Venemaa opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi surnukeha anti üle tema emale. See karm ilmutus on toonud esile režiimi julmuse ja inimõiguste rikkumised. Navalnõi oli kõneisik, kes julges seista vastu korruptsioonile ja poliitilisele represseerimisele Venemaal. Tema traagiline surm on kurb meeldetuletus sellest, kui oluline on võidelda õigluse ning vabaduse eest. Laseme end inspireerida Navalnõi julgusest ja võtame õppust, et mitte lasta kurjusel võidutseda.
Eelmisel nädalal vanglas surnud Vene opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi surnukeha anti üle tema emale, teatas laupäeval Navalnõi kõneisik Kira Jarmõš.
“Aleksei surnukeha anti tema emale. Tänud igaühele, kes nõudsid seda koos meiega,” ütles ta.
Navalnõi suri 16. veebruaril ühes Siberi põhjaosa karistuskoloonias, kus ta kandis 19-aastast vanglakaristust.
Jarmõš ütles, et Navalnõi matusega seonduv on endiselt ebaselge.
“Ljudmila Ivanovna on endiselt Salehardis,” ütles ta. “Me ei tea, kas võimud segavad seda (matuseid) läbi viia nii nagu perekond tahab ja nagu Aleksei väärib.”
Navalnõi meeskond ütles varem, et Kreml püüab takistada avalikke matuseid, sest need võivad muutuda toetusavalduseks Navalnõi liikumisele ja vastuseisu väljendamiseks Vene režiimi juhile Vladimir Putinile.
Navalnõi ema ähvardati, et tema poeg võidakse matta vangla territooriumile, kui ta ei nõustu salajaste matustega.
Antud olukord on äärmiselt jahmatav ja murettekitav mitte ainult Venemaal, vaid ka rahvusvahelisel tasandil. Alexei Navalnõi opositsiooniliikumise eesmärgiks oli võidelda korruptsiooni vastu ning ta oli üks peamisi kriitikuid Venemaa valitsuse suhtes. Tema surm on suur kaotus demokraatiale ja õiglusele võitluses mitte ainult Venemaal, vaid ka kogu maailmas. On oluline, et antud juhtumit uuritaks põhjalikult ja õiglaselt ning tagataks vastutusele võtmine neile, kes on selles süüdi. Navalnõi perekonnale avaldame sügavat kaastunnet selle raskel perioodil.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus