Tere tulemast Eestisse! NATO on alustamas meie territooriumil viimaste aastakümnete suurimat sõjalist õppust ning see on suur samm meie riigi julgeoleku tagamisel. See õppus näitab meie liitlastele, et oleme valmis ja võimelised kaitsma end ja oma liitlasi igasuguste ohtude eest. Samuti on see suurepärane võimalus näidata maailmale meie riigi kaitsevõimekust ning tugevdada partnerlussuhteid teiste NATO liikmesriikidega. See on oluline samm meie riigi tuleviku ja julgeoleku tagamisel ning me oleme selleks valmis!
NATO teatas neljapäeval, et alustab järgmisel nädalal oma viimaste aastakümnete suurimat sõjalist õppust, milles osaleb 90 000 sõdurit ja millega testitakse kuude vältel liitlaste suutlikkust võimalikus konfliktis Venemaa-taolise vastasega.
Steadfast Defender 2024 kestab mai lõpuni ja selles osalevad üksused kõigist 31 NATO liikmesriigist ja kandidaatriigist Rootsist, ütles NATO Euroopa liitlasvägede ülem USA kindral Christopher Cavoli.
Väiksematest üksikute manöövrite sarjast koosnev õppus leiab aset Põhja-Ameerikast kuni NATO idatiivani Venemaa piiri lähedal.
See hõlmab 50 mereväe alust, 80 lennukit ja üle 1100 lahingumasina.
Õppus – suurim pärast külma sõja aegset Reforgerit 1988. aastal – toimub ajal, mil NATO on ümber korraldamas oma kaitsemehhanisme, arvestades Venemaa sõda Ukraina vastu.
USA juhitav allianss on saatnud oma idatiivale tuhandeid sõdureid ja koostanud oma kõige ulatuslikumad plaanid pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist, et kaitsta end Venemaa rünnaku eest.
NATO sõjalise komitee esimehe admiral Rob Baueri sõnul demonstreerib õppuse ulatus alliansi uut valmisolekut.
Bauer hoiatas ka, et alliansi liikmesriikide tsiviilühiskonnad peavad paremini valmistuma võimalikuks tulevaseks sõjaks Venemaaga.
“Peame mõistma, et see ei ole enesestmõistetav, et elame rahus ja seetõttu on meil plaanid, see on põhjus, miks valmistume konfliktiks,” ütles ta.
“Me ei otsi konflikti, ent kui nad meid ründavad, peame olema valmis,” lisas ta.
Baueri sõnul on Ukraina sõda Venemaa maavägesid tõsiselt kahjustanud, kuid mere- ja õhujõud on jäänud arvestatavaks.
Ta ütles, et Moskva jõupingutusi oma vägede taastamiseks takistab lääne sanktsioonide mõju, kuid Kreml suudab endiselt suurendada rakettide tootmist.
Kohapeal Ukrainas ütles Bauer, et kuigi endiselt käivad pingelised lahingud, ei ole liikunud rindejoon kuigi palju üht- ega teistpidi.
“Kuigi Venemaa viimased rünnakud on laastavad, ei ole need sõjaliselt tõhusad,” ütles ta ja kutsus Ukraina toetajaid üles mitte olema liiga pessimistlikud Kiievi tänavuste väljavaadete suhtes.
Kokkuvõttes on NATO alustanud suurimat sõjalist õppust viimase aastakümne jooksul, mis näitab liitlaste pühendumust oma kaitsevõime arendamisele. Õppus on oluline mitte ainult ohu tajumise seisukohalt, vaid ka selleks, et testida ja parandada liitlaste koostööd ja suutlikkust reageerida erinevatele julgeolekuohtudele. Eesti kui NATO liige on õppusel osalemisest oluliselt võitnud, tugevdades oma kaitsevõimet ja suurendades usaldust liitlaste vastu. See samm on oluline sõnum meie naaberriikidele ja kogu maailmale, et me seisame kindlalt oma julgeoleku tagamise eest.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus