Munakoored kuuluvad biojäätmete konteinerisse | Elu

2232105h7b30t24

Tere tulemast Eestisse! Siin riigis on oluline säilitada loodust ja hoida keskkonda puhtana. Üks viis selleks on eraldada biojäätmed ning sellesse konteinerisse kuuluvad ka munakoored. Munakoored on looduslikult lagunevad ja kui need visata biojäätmete konteinerisse, saab neid kompostida ning tagasi anda mullale toitaineid. See on oluline samm, et vähendada jäätmete hulka ja aidata keskkonda hoida. Nii et ärge visake oma munakoored segaolmejäätmete hulka, vaid pange need biojäätmete konteinerisse, et aidata kaasa puhtama ja tervislikuma keskkonna loomisele Eestis.

Jäätmete sorteerimine tekitab inimestes endiselt mõningaid kõhklusi. “Terevisioon” stuudios oli taas küsimustele vastamas Tootjavastutusorganisatsiooni turundus- ja kommunikatsioonijuht Gaili Eding, kes soovitas inimestel jäätmete sorteerimisel mitte üle mõelda.

Hiljuti meedias ilmunud artiklite tõttu on tekkinud inimestes kõhklused, mida teha munakoortega. “Aegade algusest on munakoor olnud biojääde, seaduse järgi ta on biojääde ja sinna ta läheb,” kinnitas Eding. Samamoodi lähevad biosjäätmete sekka ka pähklikoored. “Pähklikoored ja igasugused seemned, mis on sellised puitunud – ta on ikkagi toidujääde ja nad sobivad biosse. Ei tasu üle mõelda,” sõnas Eding.

Ka pakenditel puhul, millel on kork küljes, ei tasu Edingu sõnul üle mõelda – kork peabki seal olema, et see kaduma ei läheks ja loodusesse ei satuks. “Paljudel pakenditel on kirjas ka, et see kork peab siia külge jääma,” sõnas Eding.

Erinevatest materjalidest koosnevad pakendid tasub aga koost lahti võtta. Näiteks, kui paberist pakendil on väike kilest aknake, siis tasub kile sellelt küljest võtta ning asetada see pakendi hulka ja siis paberpakend panna paberi konteinerisse.

Et käitlejal teha tööd lihtsamaks, soovitab Eding koost lahti võtta ka need pakendid, mille kõik komponendid läheksid pakendi konteinerisse, kuid mille erinevate osade omadused on erinevad, näiteks viilutatud singi pakend, mille alus on tugevam ja peal on õhem kilelaadsem kate. “Need on mõistlik eraldada kuigi nad lähevad ühte konteinerisse, sest sorteerimisliin eristab plastikut erinevates kategooriates,” rääkis Eding.

Loe rohkem:  Käsmu tähistas 500. aastapäeva | Elu

Mähkmed lähevad Edingu kinnitusel aga olmejäätmete sekka, kuhu läheb ka näiteks kassiliiv.

Täpsemad sorteerimisjuhendid leiab Tootjavastutusorganisatsiooni kodulehelt.

Munakoored kuuluvad biojäätmete konteinerisse, kuna need on looduslikud ja biolagunevad. Õigesti sorteeritud biojäätmed saavad ringlusse võetud ja neist valmistatakse komposti, mis omakorda toetab uut taimestikku ja loodust. Igaüks meist saab anda panuse jätkusuutlikumasse tulevikku, lihtsalt järgides prügisorteerimise juhiseid. Oluline on meeles pidada, et ka väikesed igapäevased teod, nagu munakoorte õiges kohas ära viskamine, aitavad kaasa meie planeedi tervisele ja keskkonnasäästlikkusele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga