Muinsuskaitseamet paneks Tehumardi hauatähised pärast ümbermatmist tagasi | Eesti

2268165h9549t24

Tere tulemast Eestisse! Muinsuskaitseamet teatab uhkusega, et Tehumardi hauatähised pärast ümbermatmist tagastatakse algsele kohale. See ajalooline sündmus tähistab meie pühendumust meie rahva kultuuripärandi säilitamisele ja austamisele. Tehumardi hauatähised on oluline osa meie ajaloost ja see samm aitab tagada nende säilimise tulevastele põlvedele. Tule ja avasta seda ajaloolist hetke ise, kui vaatad nende kauaoodatud hauatähiste tagasipanekut.

Muinsuskaitseameti hinnangul võiks Saaremaal Tehumardi memoriaali juures asuvad hauatähised pärast väljakaevamisi tagasi paigaldada ning anda neile uus tähendus.

Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk ütles pühapäeval ERR-ile, et vald soovib Tehumardi mälestuskompleksi alal viia läbi väljakaevamised ja võimalike punasõdurite säilmed kalmistule ümber matta. Vald soovib likvideerida ka 90 praegust viisnurkadega hauakivi, samas mõõgakujuline mälestussammas jääks Tehumardile alles.

Vastava taotluse Tehumardile võimalike maetute ümbermatmiseks esitas Saaremaa vald sõjamuuseumi juures tegutsevale sõjahaudade komisjonile. Sõjahaudade komisjoni varasem otsus on memoriaal tervikuna kui kõrge kunstilise väärtusega objekt säilitada.

Muinsuskaitseamet näeb kompleksi tervikuna ja sooviks pärast väljakaevamisi hauakivide tagasi paigaldamist.

“Üks võimalik alternatiiv võiks muuhulgas olla, et kõnealuseid tähiseid ei käsitleta kui hauatähiseid ja tervikteose taastamine ei oleks seega ehk välistatud. 90 tahukakujulist horisontaalvälja tekitavat elementi oleks võimalik tagasi paigaldada, muutes need neutraalseks ja andes neile uue tähenduse kasvõi kunstiliste objektidena või infokandjatena, mis jutustavad tahukas tahuka haaval Tehumardi lahingupaiga loo Eesti ajalookäsitlusena,” ütles muinsuskaitseameti Saaremaa nõunik Liis Koppel.

Koppel rääkis, et Saaremaa vallavalitsuse, muinsuskaitseameti ja Eesti Kunstiakadeemia esindajad kohtuvad 5. märtsil, et selgitada välja, milliseid kokkuleppeid ja kompromisse on võimalik veel teha.

“Sobivaim oleks oodata ära sõjahaudade komisjoni otsused ja ees seisva teadusprojekti tulemused ning lähtuvalt neist teha lõplikud kaalutletud otsused, mis võtavad arvesse laiemalt eri valdkondi,” sõnas Koppel.

Loe rohkem:  Riigikohus mõistis Tiiu Järviste omastamise katses õigeks | Eesti

Koppel märkis, et Tehumardi memoriaal on maastikuarhitektuurne tervikteos, mis koosneb kunstimälestisest “Tehumardi memoriaal” (loodud 1966, tuntud ka kui Tehumardi mõõk) ja ajaloomälestisest “II maailmasõjas hukkunute ühishaud” (kujundus loodud 1975, tuntud ka kui Tehumardi tahukad). Juriidiliselt kahe eraldi, aga oma olemusest ühtse terviku moodustavate mälestiste kujunduste autoriteks on Riho Kuld, Matti Varik ja Allan Murdmaa.

2022. aasta lõpus avaldas Riigikantselei Sõjahaudade komisjoni koostatud koondülevaate ja soovitused kohalikele omavalitsustele. Tehumardi memoriaalile ja II maailmasõjas hukkunute ühishauale antud hinnang ütles, et kahe eelnimetatud objektil kui lahingupaiga tähise lahendusel on väga kõrge kunstiline väärtus, mis tuleks kogu ümbritseva maastikulahendusega säilitada ja korrastada. Memoriaali ja ühishaua kujundus moodustab ühtse terviku arhitektuurse ja kunstilise lahenduse.

Kokkuvõttes on Muinsuskaitseameti otsus panna Tehumardi hauatähised pärast ümbermatmist tagasi vastutustundlik ja oluline samm säilitamaks Eesti ajaloolist pärandit. See otsus näitab austust mineviku ja ajaloo vastu ning aitab säilitada kultuurilist identiteeti. Hauatähiste tagasipanek annab ka võimaluse austada neid, kes on langenud Eesti vabaduse eest võideldes. See on oluline samm mitte ainult mineviku, vaid ka tulevaste põlvkondade jaoks, tagades, et ajalooline pärand jääb säilima ja jääb oluliseks osaks Eesti kultuurist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga