Tere tulemast Eestisse! Ministeerium on võtnud eesmärgiks reformida töötukassa süsteemi kokkuhoiu nimel ning viia see uuele tasemele. Töötukassa reformimine on oluline samm, et tagada efektiivsem ja jätkusuutlikum süsteem, mis toetab töötajaid ja tööandjaid ühtviisi. Muudatused on suunatud sellele, et luua rohkem võimalusi töötusega võitlemiseks ning soodustada majanduskasvu. See uuenduslik lähenemine kajastab Eesti pühendumust luua parem tulevik kõigile oma kodanikele.
Majandusministeerium liigub edasi töötukassa reformiga, mille üks peamistest eesmärkidest on kokkuhoid. Seetõttu vähendatakse töötutele tõenäoliselt ka toetuse maksmist kolme kuu võrra.
Reformiga soovib ministeerium kokku panna töötukassa eelarvest makstava töötuskindlustushüvitise ja otse riigieelarvest tuleva töötutoetuse.
“Kui me ühildame kaks toetust, siis meil on üks süsteem ja me ei pea neid eraldi haldama. See toob kindlasti mingisuguse kokkuhoiu,” ütles ametiühingute keskliidu juht Kaia Vask.
“Esimene põhjus, miks seda teha, ongi see, et panna need süsteemid ühtselt administreeritavaks. See on puhtalt administratiivne kokkuhoid, mis on kindlasti meelepärane tegu kõigile. Ja teine on see, et siis ta muutub ka arusaadavamaks,” selgitas majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo.
Reformiga üritatakse raha kokku hoida ja inimesi kiiremini tagasi tööle saada. Seetõttu on tehtud ettepanek, et uue hüvitise väljamakseperiood võiks väheneda. Praegu on võimalik töötutoetust saada kuni üheksa kuud, värskendatud hüvitise maksmine väheneks tõenäoliselt kuuele.
“Ei olegi hea seda perioodi liiga pikana hoida, aga ta peab olema mõistliku pikkusega. Milleks ta saab, on üks küsimus. Ja teine küsimus on loomulikult ka vahendite ratsionaalne kasutamine, et vaadata, kas see võimaldab kokku hoida,” rääkis Riisalo.
Nii kokkuhoiu summa kui ka töötukassa eelarve sõltuvad sellest, millises mahus reformiga edasi liigutakse. Riisalo sõnul on vaja veel läbi rääkida tööturu osapooltega, et leida mõistlik kompromiss.
Ametiühingute keskliidu jaoks on tähtis, et reformi järel suudetakse paremini välja selgitada tööotsijate koolitusvajadused ja neile tagatakse igakülgne nõustamine ja abi. Kärpekohti siin ei nähta.
“Meil on vaja suurendada neid meetmeid, mis aitavad inimesi tööle, et nad saaksid kiiresti tööle, et nad saaksid sellisele tööle, mis tagab neile piisava sissetuleku,” ütles Vask.
Reformi seadusandlik pool peaks valmis olema suvel.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Eesti valitsuse otsus reformida töötukassa on suunatud kokkuhoiu saavutamisele ja tõhusama süsteemi loomisele. Kuigi reform võib põhjustada mõningaid ebamugavusi ja vastuseisu, on selle eesmärk aidata töötuid kiiremini ja tõhusamalt ning samal ajal vähendada bürokraatiat ja kulusid. Ministeerium on kindlalt otsustanud selle muudatuse ellu viia ja loodab, et see toob kaasa positiivseid tulemusi nii töötukassa kui ka tööotsijate jaoks. On oluline jälgida reformi protsessi ja tagada, et see toob kaasa soovitud muutused Eesti tööturu ja sotsiaalsüsteemi jaoks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus