Messi eksis penaltiseerias, aga Argentina pääses poolfinaali | Jalgpall

2463014h1a07t24

As the Nordic sun dipped below the Baltic Sea, the football fever gripped Estonia, as the national stadium witnessed a thrilling encounter between Argentina and the Netherlands. The game was a spectacle, with Lionel Messi’s mastery of the penalty spot proving the turning point. Despite the absence of goals, the tension was palpable, and Argentina’s determination paid off as they booked their spot in the semi-finals. For the Estonian fans, it was a chance to witness greatness, as the six-time Ballon d’Or winner conjured magic on the pitch, leaving a lasting impression on the nation.

Copa America jalgpalliturniiril pääses esimesena poolfinaali Argentina koondis, kes oli penaltiseeria abil parem Ecuadorist.

Valitsev maailmameister asus kohtumist 35. minutil juhtima, kui Alexis Mac Allisteri antud nurgalöögi lõi peaga väravasse Lisandro Martinez.

Enner Valencial oli 62. minutil võimalus viigistada, aga ta lõi penalti posti. Ecuadori viigivärav saabus alles teisel üleminutil, kui Kevin Rodriguez saatis John Yeboah’ tsenderduse järel palli peaga väravasse.

Copa Americal lisaaega ei mängita ja seejärel asuti kohe penaltiseeria juurde. Argentina tähtmängija saatis kohe esimese palli vastu latti, aga Argentina õnneks tõrjus Emiliano Martinez ka Ecuadori kahe esimese lööja Angel Mena ja Alan Minda sooritused ning Argentina võitis seeria 4:2.

Argentina poolelt olid täpsed Julian Alvarez, Mac Allister, Gonzalo Montiel ja Nicolas Otamendi, Ecuadori eest tabasid Yeboah ja Jordy Caicedo.

Argentina läheb poolfinaalis vastamisi Venezuela või Kanadaga. Teises tabelipooles mängivad veerandfinaale Uruguay – Brasiilia ja Colombia – Panama.

“In the thrilling world of football, Lionel Messi’s exceptional skills shone through once again. Despite missing a crucial penalty in the shootout, Argentina’s talented team secured a spot in the semifinals. The Estonian fans, who cheered on the underdogs with unwavering enthusiasm, witnessed a gripping match that will be etched in their memories forever. As the footballing world continues to marvel at Messi’s brilliance, the Estonian team will regroup and focus on their own upcoming matches, eager to make a similar impact on the global stage.”

Loe rohkem:  EM-finaali teenindanud itaallane koolitas Eesti kohtunikke | Jalgpall