Margus Tsahkna, a leading politician in Estonia, has praised Emmanuel Macron for shifting the paradigm of supporting Ukraine. In a recent opinion piece, Tsahkna commended Macron for his bold stance in backing Ukraine in the face of Russian aggression. Tsahkna believes that Macron’s approach is a game-changer in European politics and sets a new standard for supporting countries under threat. As tensions escalate in the region, Tsahkna’s words serve as a call to action for other European leaders to follow Macron’s lead and stand in solidarity with Ukraine.
Emmanuel Macroni väljaütlemine, et võiks kaaluda vägede saatmist Ukrainasse, näitab, et Ukraina võidu olulisus on jõudnud lääne otsustajateni ning ollakse valmis tegema rohkem, kirjutab Margus Tsahkna.
Eesti tähistas veebruaris juba teist aastat oma iseseisvuspäeva päeval, mil Venemaa üritas iseseisvuse röövida Ukrainalt. Me saame aru, millised panused on meil laual.
Oleme Ukrainale lubanud palju, sealhulgas toetada Ukrainat võiduni ja just nimelt võiduni. Ukraina suudab praegu sõjarindel end kaitsta ja tõrjuda agressori rünnakuid, kuid mitte tagasi võita seda, mille agressor temalt on röövinud, ega taastada oma territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust. Ukraina vajab laskemoona, relvi ja muud varustust, millega nad kaitsevad end ja kogu ülejäänud Euroopat.
Loevad teod ja tulemused, mitte sõnad. Peame tegudes olema julgemad, sest Venemaa soovid ei ole muutunud. Kui Venemaa on võidukas, siis ei peatu ta Ukrainas ja koputab järgmisena NATO uksele, et ümber kujundada Euroopa julgeolekustruktuur. Kaalul pole ei vähem ega rohkem kui meie vabadus.
Me ei saa mõelda hirmunult alistatud Venemaa peale, sest alternatiiv – võidukas Venemaa – on veelgi hirmuäratavam. Meie partnerid ja liitlased mõistavad seda samuti.
Mida saame teha, et Venemaa peatada ja sundida teda naasma oma rahvusvaheliselt tunnustatud piiridesse? Alustada tuleks juba antud lubaduste täitmisest.
Euroopa Liit pole täitnud oma lubadust anda Ukrainale miljon mürsku. Liigume sinnapoole ja see on tervitatav, aga peame tegema ning saame teha rohkem nüüd ja kohe. Võidustrateegia on meil olemas, viime selle nüüd ellu.
Aeg on olla julgem ja ambitsioonikam. Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni kutsel toimunud valitsus- ja riigijuhtide kohtumisel Pariisis arutati Ukraina jätkuvat ja kiireloomulist toetamist. Macroni väljaütlemine, et võiks kaaluda vägede saatmist Ukrainasse, oli paradigma nihe. See näitab, et Ukraina võidu olulisus on jõudnud lääne otsustajateni ning ollakse valmis tegema rohkem.
“Oluline on, et laskemoona küsimuses loobuti põhimõttest, et see peab tulema ainult Euroopa kaitsetööstuselt.”
On selge, et kuigi praegu ei ole sõdurite Ukrainasse saatmise küsimuses poliitilist koosmeelt, võib see muuta mõne riigi suhtumist viivitamatusse sõjalisse abisse Ukrainale, kuna see oleks kindlasti kergem lahendus kui otseselt sekkuda. Oluline on, et laskemoona küsimuses loobuti põhimõttest, et see peab tulema ainult Euroopa kaitsetööstuselt.
Hea on, et arutame erinevaid võimalusi ning meie prioriteet on viia Ukrainasse laskemoona nii pea kui võimalik, hankides seda sealt, kus võimalik.
Peame uurima, millist abi on võimalik saada maailmaturult, nagu seda on juba teinud tšehhid, ning vaatama üle riikides olevad laskemoona laovarud. Tervitan Taani hiljutist otsust saata kogu oma laskemoonavaru Ukrainasse. Loodan, et see inspireerib ka teisi.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kutsus kõnes Euroopa Parlamendile samuti üles mõtlema suuremalt ja kasutama Venemaa keskpanga külmutatud varadelt saadud kasumit, et osta Ukrainale sõjavarustust. See oleks märgiline samm. Loodan, et liigume selle aruteluga kiiresti edasi.
Oluline on seegi, et vaba maailma pikaajaline toetus Ukrainale kestaks. Eesti pikaajaline sõjaline abi Ukrainale saab järgmise nelja aasta jooksul olema 0,25 protsenti meie SKP-st. Eesti eeskuju on liitlaste ja partnerite seas toetust kogumas.
Venemaa peab saama selge sõnumi, et mingit paindlikkust ega tavapärase suhtluse juurde naasmist ei tule enne, kui Ukraina on võitnud ja Ukrainale tekitatud kahju on hüvitatud. Peame oma tegudega näitama, et aeg ei ole otsa saamas mitte Ukraina, Euroopa ja kogu demokraatliku maailma, vaid agressori jaoks.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Margus Tsahkna artikkel Emmanuel Macronist ja Ukraina toetamise paradigma muutusest peegeldab olulisi arenguid rahvusvahelises poliitikas. Macroni julged sammud näitavad, et Euroopa Liit seisab jätkuvalt Ukraina kõrval ning toetab selle territoriaalset terviklikkust. Tsahkna rõhutab, kui oluline on jätkata Ukraina toetamist ja tagada selle julgeolek stabiilsuse huvides kogu Euroopas. Macroni tegevus annab lootust, et rahvusvahelised suhted võivad edaspidi olla tugevamad ja solidaarsemad.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus