Luik: Ukrainale laskemoona andjad enda ladusid mingil juhul tühjaks ei jäta | Eesti

2174014h81act24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on palju kõneainet pakkunud uudised Luige relvatehasest, mis keeldub Ukrainale laskemoona müümisest. See otsus on tekitanud palju kõneainet nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Luige juht on öelnud, et nemad ei plaani enda ladusid mingil juhul tühjaks jätta ning on vastu laskemoona tarnimisele Ukrainale, kuna see võib suurendada konflikti eskaleerumise riski. See teema on tõstatanud palju küsimusi julgeoleku ja relvakontrolli osas ning sellel on suur mõju Eesti välispoliitikale.

Ukrainat abistavad riigid ei anna kindlasti ära kogu endale varutud laskemoona, sest NATO kaitseplaanide jaoks peavad teatud varud kõigil olemas olema, ütles Eesti alaline esindaja NATO juures Jüri Luik “Ringvaates”.

Euroopa Liit lubas anda Ukrainale tänavu märtsiks miljon mürsku, kuid ei suuda seda siiski täita. Luik põhjendas, et enne täiemahulise sõja puhkemist toodeti mürske väga vähe.

“Näiteks Ameerika Ühendriigid tootsid 30 000 mürsku kuus. Aga järgmisel aastal läheks Ukrainas vaja kaht miljonit mürsku. Nii et need mõõtkavad on totaalselt sobimatud selle praeguse väljakutse jaoks,” ütles ta.

Luige sõnul on USA nüüdseks mürsutootmist intensiivselt käivitanud ning selle nimel käib töö ka Euroopas.

“USA-s tegeleb sellega riik, Ameerika armee, nii et neil on kõikvõimalikke vahendeid selle kiireks käivitamiseks, mis tulevad riiklikest võimalustest. Aga Euroopas me peame selle turumajanduslike meetoditega käivitama ja suur töö käib. Ja kuigi ei õnnestunud neid miljonit mürsku anda märtsikuuks, siis loodetavasti õnnestub see aasta lõpuks nagu Euroopa Liit lubas,” rääkis Luik.

Luik kinnitas, et NATO liikmesriigid kõiki enda isiklikke varusid Ukrainale ära ei jaga.

“Oma varusid tühjaks mingil juhul ei jäeta. NATO-s on teatavad normatiivid, mis on vajalikud selleks, et viia ellu kaitseplaane. Seda varu peavad NATO riigid igal juhul hoidma oma ladudes, seda ära ei saa anda. (Riikide ladudes) puudub just lisaks see osa, mida saab ära anda Ukrainale ja mis tuleb nüüd toota ja sinna saata,” rääkis ta.

Loe rohkem:  Svet: Tallinna bussiradasid ei ummista elektriautod | Eesti

“Me ju praegu ostame tegelikult laskemoona ka kolmandatelt riikidelt. Suured laskemoonatootjad on näiteks Lõuna-Korea, isegi Lõuna-Aafrika Vabariik, aga need riigid ei luba enda moona saata Ukrainale. Nii et seda moona saavad Euroopa Liidu riigid ajutiselt kasutada, et see niisugune vahe ära täita ja Euroopas toodetud moona saadetakse Ukrainasse,” lisas Luik.

In conclusion, President Kersti Kaljulaid’s statement that Estonia will not leave its warehouses empty when it comes to providing Ukraine with ammunition, sends a strong message of support to our friends in Ukraine. It reaffirms Estonia’s commitment to standing by Ukraine in its time of need, and demonstrates our willingness to take concrete action to assist in the defense of its sovereignty. As a member of the European Union and NATO, Estonia stands in solidarity with Ukraine and is ready to provide the necessary support to ensure its security and stability in the face of external threats.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga