London plaanib rajada moodulreaktorid pea kõikjale | Välismaa

2212293hfcb5t24

Tere tulemast Eestisse! London plaanib rajada moodulreaktorid pea kõikjale – see on põnev uudis, mis võib tekitada suurt huvi meie riigis. Moodulreaktorid on kaasaegsed ja efektiivsed energiaallikad, mis võivad märkimisväärselt mõjutada maailma energiasektorit. Londoni plaanid võivad tuua kaasa olulisi muutusi ka Eesti jaoks ning meil on kindlasti põhjust seda teemat põhjalikumalt uurida. Kas moodulreaktorid võiksid olla ka Eestis tulevikus kasutusel? See on küsimus, mida on kindlasti põnev arutada ja kaaluda.

Suurbritannia valitsus tahab riigis suurendada energiajulgeolekut ja plaanib seetõttu juurde ehitada uusi tuumajaamu. London ei tunne muret ka tuumaenergia ohutuse pärast ja kavatseb lubada kõikjale kaasaegseid moodulreaktoreid püstitada.

London tahab, et suurte tuumajaamade kõrvale tuleks ka moodulreaktorite park. Selleks plaanib valitsus leevendada praeguseid reegleid. Uued reeglid lubaksid moodulreaktoreid rajada praktiliselt kõikjale, vahendas The Times.

Peaminister Rishi Sunak leiab, et tuumaenergia suudab lahendada riigi ees seisvad energiaprobleemid. Autoritaarsed riigid kasutavad naftat ja gaasi ka energiarelvana. Suurbritannia tahab nüüd vähendada sõltuvust fossiilsetest energiaallikatest ja täita oma ambitsioonikaid kliimaeesmärke. 

Juba 2022. aastal avaldas Boris Johnsoni valitsus uue energiajulgeoleku strateegia. Strateegia kohaselt keskendub Suurbritannia tuumaenergiale, mis peaks 2050. aastaks andma veerandi riigi elektrienergiast. Riik plaanib selle strateegia raames ehitada juurde kaheksa tuumaelektrijaama

Sunak jääb kindlaks Johnsoni plaanile hankida veerand elektrist tuumaenergiast. Plaanitava kaheksa tuumajaama koguvõimsus oleks 14 gigavatti (GW), vaja oleks aga 24 gigavatti. Valitsus plaanib selle lünga täita moodulreaktorite abil.

Seetõttu vajab riik uusi kohti, kuhu selliseid moodulreaktoreid saab püstitada. Nüüd palutakse  arendajatel määrata selliste reaktorite asukohad uute ohutuse eeskirjade alusel.

Uute eeskirjade alusel ei tohi moodulreaktoreid piirkondadesse, kus elab üle viie tuhande inimese ruutkilomeetri kohta. Mujal lähevad praegused piirangud palju leebemaks. Ametnikud eeldavad, et arendajad tahavad püstitada moodulreaktoreid tööstuspiirkondade lähedusse või piirkondadesse, kus on kvalifitseeritud tõõjõud ja kaasaegne taristu.  

Loe rohkem:  Macron: Prantsusmaa tarnib Ukrainale veel umbes 40 kaugmaaraketti | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Londoni plaan rajada moodulreaktorid on oluline samm nende energiasõltuvuse vähendamise suunas. Moodulreaktorid on kompaktsed ja efektiivsed ning võimaldavad toota rohkem puhtamat energiat. See annab lootust parema tuleviku suhtes, kus saame vähendada süsinikuheidet ja sõltuvust fossiilkütustest. Samuti on see oluline samm kliimamuutuste leevendamiseks ning keskkonnasõbralikuma energia tootmise suunas. Peame jälgima nende moodulreaktorite rajamist hoolikalt ja tagama, et see toimub ohutult ja keskkonnasäästlikult.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga