Tere tulemast Eestisse! Uudis lennupileti hinna tõusust Tartu ja Helsingi vahel on tekitanud palju kõneainet. Pärast mitmeid aastaid kestnud vastuolusid on lennufirma lõpuks otsustanud tõsta pileti hinda veidi üle 70 euro. See muudatus mõjutab mitmeid inimesi, kes reisivad regulaarselt Eesti ja Soome vahel. Arutelud majanduslikust olukorrast ja hinnatõusust on tekitanud palju debatti kohalike elanike seas. Siiski, paljud on huvitatud sellest, kuidas see mõjutab nende tulevasi reise ning kuidas see kajastub tulevikus.
31. märtsist lendab Finnair taas Tartust Helsingisse, ühe pileti hinnaks on 72 eurot ja 40 senti.
Tartu linnapea Urmas Klaas rääkis ERR-ile, et Tartu-Helsingi lennupiletite hinda linnavalitsus ei reguleeri, vaid lennupileti hinna määrab lennufirma ise.
“Oluline on tähele panna ka seda: üks hind on Tartust Helsingisse või Helsingist Tartusse lendamisel, aga teine hind on Tartust läbi Helsingi kuhugi järgmisesse sihtkohta lendamine.”
Klaasi sõnul on Tartu ja Lõuna-Eesti inimesed väga oodanud rahvusvahelise lennuühenduse taastamist.
“Sotsiaalmajanduslik uuring, mille linn tellis ja mida Euroopa komisjon nõudis, näitab, et selle lennu sotsiaalmajanduslik mõju Tartu ja Lõuna-Eesti piirkonnale on 8,5 miljonit eurot aastas.”
Lennundusekspert Sven Kukemelk rääkis, et lennupileti hind koosneb mitmest komponendist: väljuva lennujaama maksudest, lennufirma poolsest kütuse lisatasust ja lennupileti hinnast. Kukemelk sõnas, et Finnair on Tartut hinnastanud täpselt samamoodi nagu kõiki teisi sarnase pikkuse ja iseloomuga lennuliine.
“Kui vaatame näiteks Helsingi-Riia, Helsingi-Stockholm või Helsingi-Tallinn, siis suurusjärgud jäävad väga lähedale sinna samasse auku,” ütles ta.
Kukemelk märkis, et enamus reisijatest peavad autoga tulema Tallinna Lennujaama. Kui hind on sarnane või sama, siis see annab eelise Tartust alustamiseks.
“Tartust reisijad istuvad oma auto peale, sest Tallinnast väljuvad enamus lendudest kella kolme, viie, seitsme ja kümne vahel hommikul. Ükski rong ega buss ei jõua selleks ajaks kohale, et hommikul välja lennata.”
Kukemelki sõnul on Tartu piirkonnal potentsiaali, sest lähipiirkonnas elab 400 000 inimest ning Soomes on sarnase suurusega piirkondades nagu Vaasa ja Turu sedasorti lennud ja liinid ennast tõestanud.
“Ma saan aru, et inimestes on suur skeptitsism, et Tartust on lendamine varem lõppenud. Ma näen seda potentsiaali ja see võiks olla katalüsaator Tartu ekspordisektorile ja selle käimatõmbamiseks,” sõnas Sven Kukemelk.
Kokkuvõttes võib öelda, et lennupilet Tartu ja Helsingi vahelisele lennule on hinnakujunduse poolest veidi kallim kui oodatud. Kuid samas on see siiski positiivne, et selline lennuliin üldse avatakse ning pakub reisijatele mugavat võimalust kahe linna vahel liikumiseks. Üha rohkem inimesi soovib kasutada lennureisi võimalusi ning see võib mõjutada ka tulevikus lennupiletite hindu. Oluline on, et konkurents lennufirmade vahel püsiks ning pakkumine vastaks nõudlusele, tagades seeläbi mõistlikud piletihinnad reisijatele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus