Leitud on Tyrannosaurus rex’i lähim sugulane | Loodus

558447h58e7

Tere tulemast Eestisse! Meil on suurepärane uudis loodusentusiastidele – siin on leitud Tyrannosaurus rex’i lähim sugulane! See põnev avastus pakub põnevat ülevaadet dinosauruste evolutsioonist ning annab meile rohkem teadmisi nende ajaloo kohta. Leitud fossiilid on oluline ja haruldane leid ning pakub põnevaid võimalusi teadusuuringuteks. See avastus toob Eesti loodusmaastikule uut sära ning kutsub kõiki avastama selle põneva ajaloo puudutusi. Loodame, et saate nautida Eesti ilusat loodust ning avastada meie põnevaid loodusteaduslikke saavutusi.

Tyrannosaurus rex oli kõige suurem ja kõige tuntum lihasööja hiidsisalik. Nüüd on teadlased tuvastanud veel ühe türannosauruseliigi, kes paistab olevat Tyrannosaurus rex’ile kõige lähedasem teadaolev sugulane.

Sebastian Dalman Albuquerque’is asuvast New Mexico loodus- ja teadusmuuseumist ja ta kolleegid määrasid uue liigi New Mexico osariigist juba varem päevavalgele tulnud osalise koljufossiili põhjal. Nimeks panid nad loomakesele Tyrannosaurus mcraeensis.

558447h58e7

Kui fossiil leiti, siis algul arvati ta kuuluvat Tyrannosaurus rex’ile, aga Dalman ja ta kaaslased märkasid koljuluude kujus ja nende vahelistes ühendustes mitmeid väikesi iseärasusi, mis kõik kokku viisidki järeldusele, et tegu on teise ja senitundmata liigiga.

Dalman ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et Tyrannosaurus mcraeensis elas tõenäoliselt 73 kuni 71 miljonit aastat tagasi, seega viis kuni seitse miljonit aastat enne Tyrannosaurus rex’i aega.

Autorid käivad välja oletuse, et türannosauruslaste sugukonna alamrühm Tyrannosaurini, millesse nii Tyrannosaurus rex kui ka Tyrannosaurus mcraeensis kuuluvad, kujuneski välja tänapäevase Põhja-Ameerika lõunapoolsetes piirkondades, mis sauruste ajastul olid Alaskast Mehhikoni ulatunud Laramidia mandri osa.

Veel pakuvad autorid välja, et türannosaurustele iseloomulik suur kehakasv kujunes Tyrannosaurini’de seas välja umbes 72 miljonit aastat tagasi, enam-vähem samal ajal kui muudelgi Lõuna-Laramidia hiidsisalikel titanosaurustel ja hadrosaurustel.

Loe rohkem:  Linnugripp võib Antarktikas tõsist hävitustööd teha | Loodus

Tyrannosaurini’d olid kriidiajastu lõpuosas kogu Lauraasia hiidmandri tippkiskjad, ja Tyrannosaurus rex oli nende seas viimane ja võimsaim.

Kus ja millal täpselt see sauruserühm tekkis, ei ole seni täpselt teada olnud. Mõned teadlased on varemgi pakkunud tekkekohaks Põhja-Ameerika lääneosa ehk kunagist Laramidiat, teised aga praegust Aasiat.

Tyrannosaurus rex võis kasvada kuni 12-13 meetri kõrguseks ja umbes üheksa tonni raskuseks. Dalmani ja ta kolleegide väitel oli ka nende tuvastatud Tyrannosaurus mcraeensis ligikaudu sama suur.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõttes võib öelda, et leitud on huvitav avastus Tyrannosaurus rex’i lähima sugulase kohta. See avastus avab uusi teadmisi selle hiiglasliku kiskja kohta ning aitab paremini mõista dinosauruste evolutsiooni. Uus liik annab teadlastele võimaluse süvendada oma teadmisi dinosauruste maailmast ning avardab meie arusaama sellest, kuidas kunagi ammu meie planeeti valitsesid hiiglaslikud roomajad. Loodame, et selle avastusega kaasnevad edasised põnevad uuringud ja avastused, mis aitavad meil veelgi paremini mõista meie planeedi minevikku ja selle kunagisi elanikke.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga