LAV-i parlamendivalimised toimuvad 29. mail | Välismaa

2268612h93fbt24

Tere tulemast Eestisse! 29. mail toimuvad olulised sündmused, kui Eesti inimesed suunduvad valimiskastide juurde, et valida uus parlamendikoosseis. Parlament, tuntud ka kui Riigikogu, on oluline osa meie demokraatlikust süsteemist ja see mõjutab meie riigi tulevikku. Valimised tõotavad olla põnevad ja olulised, kuna Eesti kodanikud otsustavad seitsme järgneva aasta poliitika üle. Oleneksin väga huvitud, et kuulda oma rahvuskaaslaste arvamust ja hääletamistraditsioone. Loodame näha võimalikult suurt osavõttu ja positiivset tulemust uute seadusandjate valimisel.

Lõuna-Aafrika Vabariigi parlamendivalimised toimuvad 29. mail, teatas teisipäeval president Cyril Ramaphosa, kelle erakond Aafrika Rahvuskongress (ANC) võib kaotada parlamendienamuse esimest korda pärast apartheidi lõppu 1990. aastate alguses.

ANC on valitsenud LAV-i alates 1994. aastast, kui riigis toimusid esimesed demokraatlikud valimised. Erakonna parim tulemus pärineb 2004. aastast, kui see sai 69,7 protsenti antud häältest. Sellest hetkest alates on aga erakonna toetus püsivalt langenud ning viimastel, 2019. aasta parlamendivalimistel sai ANC 57,5 protsenti antud häältest.

Ramaphosa kirjeldas eelseisvaid valimisi riigi “demokraatliku teekonna tähistamiseks ning meie otsuseks tuleviku üle, mida meie kõik soovime”.

Ligi 27 miljonit hääleõiguslikku valijat saavad anda oma hääle olukorras, kus riik maadleb kõrge töötuse määra ning vee- ja elektrikatsetustega.

Eriti on langenud toetus ANC-le ning ühtlasi ka valimisosalus noorte valijate seas, kes on sündinud pärast apartheidi lõppu ning kelle sidemed vabadusvõitlust eest vedanud ANC-ga on nõrgemad.

Varem veebruaris peetud kõnes olukorrast riigis püüdis Ramaphosa noori valijaid kõnetada, loetledes võimalusi, mille ANC on tema sõnul loonud “vabana sündinud” põlvkonnale.

Lõuna-Aafrika Vabariigi töötuse määr oli eelmise aasta viimases kvartalis 32 protsenti ning kui võtta arvesse töö otsimisest loobunud heitunuid, siis töötuse määraks oli koguni 41 protsenti, teatas teisipäeval LAV-i statistikaamet.

Loe rohkem:  Liitlaste aitamise ja piirijulgeoleku eelnõud ei leia USA kongressis toetust | Välismaa

Küsitluste järgi võib ANC toetus langeda koguni ainult 42 protsendile. Ühe opositsioonierakonna hiljuti tellitud küsitluse järgi on teisel kohal peamine liberaalne opositsioonijõud Demokraatlik Liit (DA) 19 protsendi valijate toetusega. Kolmandal kohal on vasakpopulistlikud Majandusvabaduse Võitlejad (EEF) 15 protsendiga.

“Need valimised on pöördepunktiks Lõuna-Aafrikale, ning need toimuvad ajal, kui meie riik on neid enim vajanud kolme aastakümne jooksul. DA on põhjalikult ette valmistunud nendeks ajaloolisteks valimisteks, [meie] toetuse tase on hetkel ajaloo kõrgeim,” ütles Demokraatliku Liidu juht John Steenhuisen.

ANC-st 2012. aastal lahkunud EEF juht Julius Malema on aga eriti populaarne noorte valijate seas. Malema kirjutas sotsiaalvõrgustikus X (varem Twitter) tehtud postituses, et ANC juhtimise all on inimesed kogenud ainult vaesust, töötust, majanduslikku lootusetust ja oma maa puudumist.

Ramaphosa teadaanne valimispäeva kinnitamise kohta tuli kõigest päev enne viimase valimiseelse riigieelarve avalikustamist kolmapäeval.

Kokkuvõttes on oluline meelde jätta, et Läti parlamendivalimised toimuvad 29. mail ning see on oluline sündmus nii Läti kui ka välismaa jaoks. Eeldatavasti toovad need valimised kaasa poliitilisi muutusi ning võivad mõjutada ka naaberriigi, sealhulgas Eesti, poliitilist maastikku. Seetõttu on oluline jälgida Läti valimistulemusi ja nende võimalikku mõju kogu piirkonnale. Eesti ja Läti tugevad suhted teevad nende valimised oluliseks ka meie jaoks ning nende tulemusi tasub hoolikalt jälgida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga