Läti tahab Venemaa ja Valgevene vilja impordile üleeuroopalist keeldu | Majandus

1706730558 2215080h1219t24

Tere tulemast Eestisse! Viimaste uudiste kohaselt on Läti väljendanud soovi kehtestada üleeuroopaline keeld Venemaa ja Valgevene vilja impordile. See otsus on tekitanud palju arutelu üle Euroopa, eriti tänu poliitilistele pingetele regioonis. Majanduse seisukohast on see küsimus äärmiselt oluline ning võib mõjutada mitmeid sektoreid nii Lätis, Eestis kui ka teistes Euroopa riikides. Selles artiklis uurime põhjalikumalt, millised võiksid olla selle keelu mõjud ja milliseid alternatiive võiks kaaluda.

Läti valitsus tegi parlamendile ettepaneku keelata viljaimport Venemaalt ja Valgevenest. Peaminister Evika Silina teeb ettepaneku üleeuroopalise keelu kehtestamiseks, kuid loodab, et eelkõige liituksid selle üleskutsega Balti naabrid.

Statistika näitab, et viljaimport Venemaalt pole Ukraina sõja ajal mitte vähenenud, vaid hoopis üle kolme korra kasvanud. Venemaa vilja transiit ulatus mullu 11 kuuga ligi kahe miljoni tonnini. Läti saab keelata viljaimpordi oma riiki, kuid mitte Lätit läbivat transiiti teistesse Euroopa Liidu riikidesse.

“Ütleme täiesti selgelt, et me ei soovi seda vilja oma maal näha. Samal ajal püüame kujundada viljaimpordi keelu suhtes üleeuroopalist toetust, mis viiks ühise otsuseni. Meie turg on ju üks, oleme siin kõik Euroopas koos. Tähtsaim ja mõjusaim oleks selles küsimuses vastu võtta Euroopa ühine seisukoht,” lausus Silina.

Lätti jääb Venemaalt toodavast viljast vaid väike osa, ülejäänu viiakse mujale Euroopasse. Siiski otsustas Läti valitsus, et sellest aastast ei saa enam Lätis toetusi need põllumajandustootjad, kes kasutavad Venemaalt või Valgevenest pärit tooret.

“Loomulikult võtame vastu ka seaduse. Kuid kuni see pole jõustunud, kehtib valitsuse otsus. Alanud aasta 1. jaanuarist ei tohi ükski Läti riigi toetusele pürgiv ettevõte osta ümbertöötlemiseks Venemaalt pärit vilja. See on väga tähtis muudatus,” lausus Läti põllumajandusminister Armands Krauze.

Loe rohkem:  Sunly ja Metsagrupp rajavad Ristile Baltimaade suurima päikesepargi | Majandus

Läti on algatusega praegu üksi. Kui impordikeeld hõlmaks kogu Euroopat või vähemalt Balti riike, oleks see Ukraina sõjaga seotud poliitilise ja majandusliku mõõtme kõrval tähtis ka kohalike põllumeeste jaoks, kes saaks oma kasvatatud vilja eest küsida paremat hinda.

Kokkuvõttes näeme, et Läti soovib kehtestada Euroopa Liidu tasandil keeldu Venemaa ja Valgevene vilja impordile. See samm on motiveeritud soovist kaitsta Euroopa põllumajandust ning vähendada sõltuvust Venemaa ja Valgevene impordist. Samuti võib see aidata kaasa Euroopa Liidu ühtsusele ja tugevdada sealseid piirkondlikke tootmisharusid. Oluline on jälgida, kuidas see ettepanek Euroopa Liidus vastu võetakse ning millised võivad olla selle mõjud nii Läti kui ka teiste liikmesriikide majandusele ja põllumajandussektorile.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga