Tere tulemast Eestisse! Viimane uudis Lätist on tekitanud palju põnevust ja küsimusi kogu Baltimaade piirkonnas. Läti otsus keelata Venemaa põllumajandussaaduste impordi on põhjustanud palju arutelu ja spekulatsioone. Paljud inimesed näevad seda kui olulist sammu Läti suveräänsuse ja sõltumatuse säilitamiseks, samas kui teised muretsevad võimalike tagajärgede pärast nii Läti majandusele kui ka piirkonna suhetele Venemaaga. See samm on kindlasti midagi, mida tasub jälgida ja arutada.
Läti keelab esimese riigina Venemaa ja Valgevene põllumajandussaaduste ja söödaimpordi. Piirang kehtib ka juhul, kui seda veetakse Lätti kolmandate riikide kaudu.
Parlament võttis otsuse vastu kiireloomulisena. Osa opositsioonist esitas oma seaduseelnõu sooviga keelata lisaks impordile ka Lätit läbiv viljaeksport teistesse Euroopa Liidu riikidesse. Et selle takistamine pole Läti pädevuses, otsustati põllumajandusministeeriumi esitatud seadusemuudatuste kasuks, mis mõjutab ainult Läti ettevõtteid.
Läti valitsus koostab kahe nädala jooksul nimekirja impordikeelu saanud tooteist, piirang kehtib kuni järgmise aasta 1. juulini.
Kuigi Läti peaminister Evika Silina leiab, et sellist otsust oleks mõjusam langetada Euroopa Liidu või vähemalt Balti riikide tasemel, pole seni ükski teine maa lätlaste algatusega kaasa tulnud.
“Osa põllumeeste nõudmistest, mis on minuni jõudnud, on juba täidetud ja otsused langetatud ka valitsuse tasemel. Toetame ettevõtteid, kes on seni ostnud Venemaalt või Valgevenest vilja või sellest valmistatud tooteid ja neid ümber töödelnud,” lausus Silina.
Viljaimpordi keeld on olnud ka Läti põllumeeste üks peamisi nõudmisi, sest Venemaa odav toore ei võimalda kohalikel põllumeestel oma kaupa õiglase hinnaga müüa. Siiski prognoositakse Lätis nüüd põllumajandustoodete hinnatõusu, sest munatootjad ja teisedki on harjunud kasutama Venemaalt pärit sööta. Läti oli mullu 280 miljoni euroga Venemaa vilja impordis Euroopa Liidu riikidest teisel kohal.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Läti keelustab Venemaa põllumajandussaaduste impordi, jätkates sellega Euroopa Liidu sanktsioonidega seotud poliitikat Venemaa suunal. See samm võib mõjutada nii Läti kui ka Venemaa majandust ning suhete dünaamikat nende riikide vahel. Samuti võib see põhjustada muutusi toiduainete hinnatasemetes ja tarbimisharjumustes mõlemas riigis. On oluline jälgida jätkuvaid arenguid ja tagajärgi sellele otsusele, samuti võimalikke reaktsioone Venemaa poolt.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus