Eestis on tekkinud murelikud küsimused seoses Leedu endise presidendi Vytautas Landsbergise avaldusega, kus ta võrdles Poola talunike tegevust hübriidoperatsiooniga. See võrdlus on tõstatanud palju vastukaja nii poolt- kui vastuargumendid. Kuidas me peaksime suhtuma sellistesse avaldustesse ja millised võivad olla selle tagajärjed Eesti jaoks? Kas see võib mõjutada meie suhteid Poola ja Leeduga? Loe edasi, et saada rohkem teavet sellest intrigeerivast teemast ja selle võimalikest tagajärgedest Eestile.
Poola talunike tegevus Leedu piiril tee blokeerimiseks Ukraina teravilja vedamiseks meenutab “teatud hübriidoperatsioone”, ütles Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.
“See meenutab ilmekalt teatud hübriidoperatsioone, mida Venemaa propaganda innnukalt ära kasutab. Tahan uskuda, et meie partnerid Poolas suhtuvad sellesse samamoodi kui meie ja me teeme kõik endast oleneva, et leida viise selle arengu takistamiseks,” ütles Landsbergis kolmapäeval enne valitsuse istungit ajakirjanikele.
Minister rõhutas, et “Suwalki koridoris kavandatud aktsioonid ei meenuta enam proteste, vaid aktsioone, mis on suunatud nii Poola kui Leedu riigi julgeoleku vastu.”
Protesteerivad Poola põllumehed kavatsevad alates 1. märtsist nädalaks ajaks blokeerida Leedu-Poola piiril maantee, kartes, et osa Leetu imporditud Ukraina teraviljast jõuab Poola tagasi.
Leedu siseminister Agne Bilotaite ütles, et Leedu võimud valmistuvad eelseisvaks aktsiooniks.
“Seda arutati meie ametkondade juhtidega, hinnati võimalikke riske ja ebamugavusi, mis võivad Leedu poolel tekkida. Leidsime, et meie ametnikud on valmis tagama avaliku korra ja turvalisuse ning minimeerima ebamugavused meie kodanike jaoks,” ütles ta.
Viimastel nädalatel on Poola põllumehed juba üritanud sulgeda protestiks Ukraina põllumajandustoodete tollimaksuvaba ekspordi vastu piiri kahe riigi vahel, blokeerides sellega olulise tee Saksamaale.
Eestis on suureks mureks Poola talunike tegevus, mis näib olevat hübriidoperatsioon meie riigi vastu. Landsbergis on probleem kasvanud nii suureks, et see ei mõjuta mitte ainult kohalikke elanikke, vaid ka kogu Eesti julgeolekut. On oluline, et valitsus ja julgeolekujõud jälgiksid olukorda hoolikalt ning võtaksid vajalikke meetmeid selle lahendamiseks. Eesti peab seisma kindlalt oma riikliku suveräänsuse ja turvalisuse eest ning mitte lubama välisriikidel seda ohustada. On aeg tegutseda ja kaitsta meie maa ja rahva huve.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus