Lähedane eksoplaneet pakub elu leidmise lootust | Universum

558447h58e7

Teadlased on avastanud lähedase eksoplaneedi, mis pakub lootust elu leidmiseks väljaspool meie päikesesüsteemi. See põnev avastus toob kaasa uusi võimalusi mõista universumi saladusi ja otsida vastuseid küsimustele, kas oleme üksi kosmoses. Eksoplaneedi võimalik eluküllane keskkond pakub lootust, et meie enda planeedist kaugel asuvad maailmad võivad kanda elu ja seeläbi avada ukse uuele teadmistele ja avastustele. See avastus muudab meie arusaama kosmosest ning pakub põnevaid väljavaateid tulevikuks.

Astronoomid on avastanud meile suhteliselt lähedalt eksoplaneedi, mis on Maakera moodi ja millel võivad valitseda ka eluks vajalikud tingimused.

Planeet nimega TOI-715 b asub meist umbes 137 valgusaasta kaugusel. Läbimõõdult on ta Maast poolteist korda suurem. Oma tähele tiirleb ta nii lähedal, et täistiiruks kulub ainult 19 päeva.

Täht on tal aga meie Päikesest neli korda väiksema läbimõõdu ja ka neli korda väiksema massiga punane kääbustäht, sedavõrd jahe, et just nii lähedal tiireldes ongi planeet sattunud otse elukõlbliku vööndi keskele.

Elukõlbliku vööndi planeete iseloomustab pinnatemperatuur, mis võimaldab seal leiduda vedelal veel, eluks olulisel ainel eluks olulises olekus.

Planeet avastati NASA kosmoseteleskoobiga TESS tehtud vaatluste põhjal. Tegu on väikseima elukõlbliku vööndi planeediga, mis TESSi andmetest seni avastatud.

Sellest kirjutavad Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas Georgina Dransfield Inglismaalt Birminghami Ülikoolist ja ta kolleegid.

558447h58e7

Sama tähe ümber tundub vaatlusandmete järgi tiirlevat veel teinegi planeet, mille olemasolu on seni küll veel lõplikult kinnitamata. Kui ta aga olemas on, siis on ta veel väiksem, umbes Maa mõõtu ja tiirutab samuti elukõlblikus vööndis, ehkki pigem selle vööndi äärealal.

Elukõlblik vöönd on üsna hajusate piiridega mõiste. Vedela vee leidumisvõimalus sõltub peale tähe kuumuse ka planeedi enda omadustest, mida kõiki on tänapäeval veel keeruline, kui mitte võimatu teleskoobiga tuvastada.

Loe rohkem:  USA ettevõtte kuumissioon hävis Vaikse ookeani kohal | Universum

Teleskoobid lähevad siiski üha paremaks ja uuringu autorid avaldavad lootust, et uue võimsa James Webbi kosmoseteleskoobi käitajad leiavad oma tihedas vaatlusgraafikus peagi aega teleskoobi objektiiv ka planeedi TOI-715 b poole pöörata.

Webbi teleskoop suudab paljude eksoplaneetide atmosfääri neeldumisspektreid mõõta, mille põhjal saab nende koostist määrata. Mõõtmised on seda lihtsamad, mida lähemal planeet oma tähele tiirleb.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõttes võib öelda, et lähedane eksoplaneet pakub palju lootust elu leidmiseks. Avastus, et Proxima Centauri ümber tiirlev planeet võib potentsiaalselt toetada elu, on põnev uudis kogu teadusmaailmale. See avab uued võimalused ja perspektiivid meie arusaamises universumist ja selle võimalustest elu toetamiseks. See avastus innustab teadlasi ja astronoomia entusiaste jätkama uurimistööd eksoplaneetide ja nende võimaliku elu olendite otsimisel, aidates kaasa meie arusaamisele kosmose ulatusest ja mitmekesisusest. Loodame, et tulevikus suudame avastada veelgi rohkem planeete, mis võivad toetada elu ning avada uusi uksi meie universumi mõistmises.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga