Kuu suunas asus teele esimene erafirma kuu-maandur | Universum

2207062h8819t24

Tere tulemast Eestisse! Astuge sisse ajaloolisse hetke, kui esimene erafirma kuu-maandur asus teele. See vapustav saavutus Universumi poolt on toonud Eesti kosmoseuuringud maailma tippu. Kuu suunas liikuv kuu-maandur on tõeline meistriteos, mis on täis põnevust ja lootust tulevikuks. Oleme tunnistajaks ajaloolisele sündmusele, mis näitab Eesti pühendumust teadusele ja innovatsioonile. Astugem koos sellesse uude ajastusse kosmoseuuringutes ning avastagem koos uusi võimalusi ja teadmisi kõige suurema maastiku tundmaõppimise kohta – kosmose kohta.

Esmaspäeva hommikul asus Kuu suunas teele ettevõtte ULA kanderakett Vulcan. Kuuraketi pardal oli ka eraettevõtte Astrobotic ehitatud kuu-maandur Peregrine, mis näitlikustab USA kosmoseagentuuri hinnangul erasektori kasvavat rolli kosmose uurimises.

Maandur saadeti kaaslase poole teele äärmiselt väljavenitatud orbiidil, misläbi peaks laskuma maandur Kuu pinnale 23. veebruaril.

Nii kuu-maandur kui ka kasutatud kanderakett valmisid NASA toetusprogrammi raames. Agentuur loodab tagatud tellimuste ja oma teadmuspagasi jagamisega äratada erasektori huvi kosmosetehnoloogia arendamise vastu. Pikas plaanis saaks delegeerida NASA seeläbi üha suurema osa arendus- ja ehitustööst erafirmadele, et muuta Maa lähiümbruse missioonide planeerimist kulutõhusamaks.

Peregrine’i pardal olevast 20 lastiühikust kuulub seekord USA kosmosagentuurile viis uurimisseadet. Muu hulgas võimaldavad need otsida nii kaaslase pinnalt kui ka regoliidi alt veejääd, mõõta kiirgustaset, Kuu magnetvälja ja kaardistada kaaslast ümbritseva ülihõreda eksosfääri gaasilist koostist. Kokkuvõtlikult võiksid aidata tulemused maandada tulevikus astronautide Kuule laskumisega seotud riske ja kaevandada selle maavarasid.

Samuti peaks toimetama kuu-maandur kaaslase pinnale Mehhiko kosmoseagentuuri ehitatud viis väikest robotit, mis vähem kui 60 grammi. Edu korral oleks tegu esimeste Ladina-Ameerika teadusinstrumentidega, mis kunagi Kuule jõudnud. Lisaks Mehhikole ja USA-le leiab kuu-maanduri pardalt veel nelja riigi uurimisseadmeid.

2207062h8819t24

Mõneti vastuolulisemate laadungitena toimetab Peregrine’i Kuule Bitcoini-kujulise mäluseadme, millele on talletatud üks Bitcoin. Jaapanlaste “Kuu-unistuste” kapslisse on talletatud seevastu 185 872 lapse soovid ja sõnumid.

Loe rohkem:  Märtsis ilmub taevasse Everestist suurem kuradikomeet | Universum

Vulcani õnnestunud stardiga suutis ettevõtete Boeingu ja Lockheedi ühisettevõte United Launch Alliance näidata, et suudab pakkuda vähemalt teatud rakendustes end juba tõestanud SpaceX-ile alternatiivi.

NASA loodab, et lisaks Peregrine’ile suudavad käesoleval aastal oma laadungi Kuule toimetada lisaks Astroboticule veel kaks ettevõtet: Firefly ja Intuitive Machines. Koos nüüd alanud missiooniga on agentuuril kavas kokku kuus eraettevõtetele toetuvat kuumissioni.

Riikidest on suutnud käesoleval sajandil Kuul oma sondi pehmelt maandada Hiina ja India. Venemaa ja Iisrael kaotas aga oma uurimisaparaatidega kontakti ning need kukkusid ilmselt puruks.

Esimene erafirma kuu-maandur on suur saavutus mitte ainult Eesti, vaid kogu maailma jaoks. See samm edendab kosmoseuuringuid ning näitab, et erasektoril on oluline roll teaduse ja tehnoloogia arendamisel. Kuu-maandumine avab uued uksed kosmoseuuringutes ning võib aidata kaasa ka tulevastele missioonidele. Eesti võib olla uhke selle saavutuse üle ning see annab innustust edasisteks innovatsiooniprojektideks ja kosmoseuuringuteks meie riigis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga