Kütusemüüjad süüdistavad riiki suutmatuses pettustega tegeleda | Majandus

1710911350 724 2303304he348t24

Estonia has recently seen a rise in fuel fraud cases, with fuel retailers accusing the government of failing to effectively combat the issue. The allegations of fraud have shaken the country’s economy, raising questions about the government’s ability to tackle such crimes. As accusations continue to grow, the public is left wondering whether the authorities are capable of addressing the issue and restoring trust in the fuel industry. With the economy at stake, the pressure is on for Estonia to take action and crack down on fraudulent practices in fuel sales.

Transpordikütuste ühing tõi rahandus- ja kliimaministeeriumile, keskkonnaametile, maksuametile, riigikontrollile, konkurentsiametile, õiguskantslerile ja riigiprokuratuurile kolmapäeval saadetud pöördumises välja, et turuosalistel on juba aastaid olnud tõsine kahtlus, et AS Olerex ei täida biokohustuse nõuet ja rikkumised on ulatuslikud ning tõenäoliselt tahtlikud.

Nendest rikkumistest on teised turuosalised ühingu kinnitusel pidevalt teavitanud ka eri ametkondi ja väikseses osas on kahtluste kohta algatatud ka menetlusi.

“Paraku ei ole riik seni järelevalvet läbi viinud professionaalselt ja mõistliku aja jooksul. Ressursipuudus võib olla arusaadav, kuid täiesti arusaamatu on, miks riik olukorras, kus tal puudub erialane kompetents, varjab turuosaliste eest andmeid ega kaasa neid menetlustesse,” teatas transpordikütuste ühing.

Ühingu tegevjuhi Krista-Maria Alase allkirjastatud pöördumise kohaselt õnnestus neil pärast korduvaid taotlusi saada lõpuks ligipääs 2021. aasta materjalidele ehk perioodile, mil toime pandud rikkumised tänavu mais aeguvad. Sealt selgus ühingu väitel, et Olerexi rikkumised on märksa ulatuslikumad kui riik on nii 2021. aasta kui ka 2022. aasta osas tuvastanud ning samuti hõlmavad ulatuslikud rikkumised ka möödunud aastat.

Ühing toob välja, et 2021. aastal jäi Olerexil väärtoimiku materjalide kohaselt täitmata vähemalt kaks protsenti biokohustusest.

“Tegelikkuses on biokütuste tarbimisse lubatud koguenergia väiksem, kui biokohustuse 2021. aasta 10 protsendi nõue – tegemist on ilmse “veaga”. Samuti on selgunud, et tagantjärgi on muudetud esitatud raporteid, mis on samuti ebaseaduslik. Kirjeldatud rikkumised on keskkonnaamet jätnud tähelepanuta ning väärtegu VKS-i rikkumise osas algatatud ei ole,” teatas Alase.

2022. aastal jättis Olerex ühingu väitel täitmata 6,5 protsenti biokohustusest, kuna ettevõte lubas tarbimisse talvist fossiilset diislikütust, kuid raporteeris maksuametile, et tegu on rohediisli ehk HVO-ga.

Loe rohkem:  Ekspert: Boeing pole suutnud allhankijatel teha korralikku kvaliteedikontrolli | Majandus

“Keskkonnaamet seevastu tuvastas vaid rikkumise, et AS Olerex küll tarnis tõepoolest tavalist talvist diislikütust, kuid rahalist kasu pole tõenäoliselt saanud ning keskkonnale kahju pole tehtud. Tegelikkuses võib turuosaliste hinnangul olla AS Olerex saanud rahalist kasu vähemalt 35 000 000 euro ulatuses kohustuse täitmata jätmise eest. Välistada ei saa kogu 7,5 protsendi kohustuse täitmata jätmist,” seisab pöördumises.

Eesti transpordikütuste ühingu hinnangul rikkus Olerex ka 2023. aastal tõenäoliselt UCO tooraine maksimaalse koguenergia nõuet, mistõttu on neil vaatamata keskkonnaameti vastupidisele kinnitusele ka eelmise aasta biokohustus nõuetekohaselt täitmata.

“Kahjuks ei võimaldata turuosalistel dokumentidega tutvuda, mis võib suurendada rikkumise tuvastamata jätmise riski oluliselt,” leiab ühing ja toob välja, et seni on rikkujale määratud üksnes 12 000 euro suurune trahv, aga rikkumisest teenitud summade suurusjärk on tuhat korda suurem.

Kõigest sellest tingitult tegi ühing ettepaneku peatada Olerexi kütuse tarbimisse lubamine ja vajadusel kütusemüüja tegevusluba, kuni nõue on täidetud, kohustada Olerexi täitma tagantjärele 2021.-2023. aastani täitmata jäänud biokohustus ja rakendada ettevõtte suhtes igapäevaselt maksimaalset sunniraha.

Lisaks soovivad teised kütusemüüjad, et kõigile turuosalistele avaldataks kõigi turuosaliste kohta kõnealuste aastate biokohustuste täitmine või täitmata järgmine, kaasataks turuosalised menetlustesse ning arestitaks Olerexi ja ettevõttega seotud AS-i Aqua Marina vara, et tagada võimalikul kuritegelikul moel saadud tulu konfiskeerimine.

Ka peaks transpordikütuste ühingu hinnangul kiiresti muutma seadust, et tagada biokohustuse täitmise üle rangem järelevalve ja rangemad karistused, looma järelevalve ekspertgrupi ja vajadusel auditeerima Olerexi majandustegevust.

Keskkonnaamet avastas uue tõenäolise rikkumise

Keskkonnaameti peadirektori asetäitja järelevalve valdkonnas Olav Avarsalu ütles ERR-ile, et eelmisel aastal kontrollis keskkonnaamet kõiki olulisi turule lastud koguseid, et olla kindlad, et deklareeritud ning päriselt kohustuse täitmiseks riiki tarnitud biokütused vastaksid nõuetele.

Esialgne aasta kokkuvõte näitas tema sõnul, et kõik turuosalised suutsid täita nõutud 7,5 protsendi osakaalu, kuid täpsem aruannete ja vastavussertifikaatide kontroll alles lõppes.

“Seal ilmnes uus tõenäoline rikkumine ühe HVO alaliigi deklareerimise kordaja osas. Kinnituse saamisel võib see taas tähendada, et Olerexil jääb taas nõutud 7,5 protsendist ligikaudu üks protsent puudu, juhtumi täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks alustasime väärteomenetlust,” lausus Avarsalu.

Loe rohkem:  Trükikojad: paberlehtede kadumine on aja küsimus | Majandus

Ta tõi välja, et Olerexi 2021. aasta biokütuste nõuete osas viidi väärteomenetlus läbi 2022. aastal, määrati rahatrahv ning otsus jõustus 2023. aasta sügisel.

Olerexi 2022. aasta biokohustuse rikkumise osas viidi väärteomenetlus läbi 2023. aastal ning määrati rahatrahv summas kaheksa miljonit eurot, mis on sisuliselt maksimumtrahv. Kuna Olerex vaidlustas otsuse, selgub vaidluse tulemus kohtulahendiga ja Avarsalu sõnul peaks see juhtuma sellel aastal.

“Lisaks on algatatud valeandmete esitamise kahtluse osas kriminaalmenetlus,” selgitas ta.

Avarsalu sõnul on siiski nii Olerexi kui ka teiste turuosaliste käitumises märgatavad muutused positiivsema käitumise suunas. Näiteks on tanklakettides müügil teise põlvkonna biodiislid, mistõttu teadlikud tarbijad saavad oma tarbijakäitumisega samuti turgu mõjutada.

Ta kinnitas, et keskkonnaameti jaoks on ettepanekud turu läbipaistvuse suurendamiseks, karistuste karmistamiseks või aegumistähtaegade pikendamiseks väga oodatud ning tõenäoliselt lihtsustaks need tulevikus nende tööd.

“Keskkonnaamet on Olerexiga toimunule pööranud palju tähelepanu – firma suhtes on kolme aasta jooksul algatatud kriminaalmenetlus ja kolm väärteomenetlust. Seni Olerexile määratud kaheksa miljoni euro suurune trahv on sisuliselt maksimum, kui ka sellest jääb väheks, tuleb karistusi veelgi karmistada,” lausus Avarsalu.

ERR palus kolmapäeva hommikul transpordikütuste ühingu pöördumisele kommentaari ka Olerexilt ja lisame selle esimesel võimalusel.

Transpordikütuste ühing ehk endine õliühing ühendab Eestis tegutsevaid ettevõtteid, kelle peamiseks tegevusalaks on fossiilse- ja bioloogilise päritoluga vedel- ja gaaskütuste, elektrienergia ja teiste energiakandjate transpordisektorisse tarnimine. Ühingusse kuuluvad Alexela, Jetoil, Neste Eesti, Circle K Eesti, Orlen Eesti, Saare Kütus, Terminal, Tallinna Terminal, Opteris, ANaliit, Krooning, aga ka Olerex Terminal.

Kütusemüüjad on õigustatult mures pettuste levimise pärast ning süüdistavad riiki suutmatuses sellega tegeleda. See probleem mõjutab otseselt majandust, kuna pettused kütusemüügis võivad kahjustada nii tarbijate usaldust kui ka ettevõtjate mainet. On oluline, et riik astuks aktiivseid samme selliste pettuste ennetamiseks ning petturitele karistuste määramiseks. Vaid nii saab tagada ausa ja läbipaistva kütuseturu ning tugeva majanduse arengu Eestis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga