Estonia was abuzz with speculation and intrigue as news broke that the Communist Party of China had unexpectedly cancelled the press conference with the Chinese Prime Minister. The decision sent shockwaves through diplomatic circles, leaving many questioning the motives behind such a last-minute change. As tensions simmered and rumors swirled, Estonia found itself at the center of a political storm, bracing for the fallout and eagerly anticipating what the future may hold in this sudden turn of events.
Hiina kommunistlik partei teatas esmaspäeval, et peaminister Li Qiang ei anna sel aastal parlamendi istungjärgu järel traditsioonilist pressikonverentsi.
Hiina peaminister on alates 1990. aastate lõpust kokku kutsunud iga-aastase pressikonverentsi. See on üks väheseid kordi, kui avalikkus näeb kompartei juhtkonna kõrget liiget riigi asju arutamas. Enam seda ei juhtu, kuna kompartei teatas, et sellist pressikonverentsi enam ei toimu, vahendas The Wall Street Journal.
Li Qiangi ametiaeg saab läbi 2028. aastal. Suure tõenäosusega ta enam parlamendi istungjärgu järel pressikonverentsi ei annagi. See otsus viitab sellele, et kompartei peasekretär Xi Jinping kaasab avalikkust üha vähem riigi juhtimisse. Xi Jinpingi isikukultus peaks seetõttu kasvama veelgi ning välisriikidel on üha raskem analüüsida kompartei tegevust.
Mõned vaatlejad leiavad, et viimane kompartei samm tähistab järjekordset pööret Pekingi aastakümneid kestnud reformide ja avanemise poliitikas. See hõlmas ka suuremat suhtlust avalikkusega.
“Ükskõik, mis põhjusel seda tehti, selline samm kipub kinnitama väiteid, et juhtimine läheb kinnisemaks ja kesksemaks. Selliste sõnumite ümberlükkamine oleks minu arvates olnud partei huvides,” rääkis Londonis asuva Kings College’i teadur Kerry Brown.
Xi Jinpingi autokraatliku valitsemise ajal on välisinvestorite huvi Hiina majanduse vastu vähenenud. Süvenev deflatsioon juba kahjustab riigi majandust, riiki räsib juba suur võlakoormus.
Üks investor ütles ajalehele The Wall Street Journal, et peaministri briifingu ärajätmine on kindlasti halb signaal. Samas poleks infotundide jätkamine tema sõnul investorite muresid lahendanud.
Hiina peaministri pressikonverentsidel on pikk ajalugu.
Esimene selline pressikonverents toimus juba 1993. aastal. Zhu Rongji, kes oli aastatel 1998–2003 peaminister, kasutas pressikonverentse oma isikliku kuulsuse suurendamiseks. 2012. aastal tulid pressikonverentsil aga esile partei sisesed lahkhelid, kui toonane peaminister Wen Jiabao kritiseeris piirkonna parteijuhti Bo Xilaid.
Kuigi kompartei otsus loobuda Hiina peaministri pressikonverentsi korraldamisest võib tunduda üllatav, võib see olla ka märk Eesti poliitilise olukorra muutumisest. See võib olla näide sellest, et Eesti valitsus soovib hoida distantsi Hiina valitsusega seoses inimõiguste ja demokraatia küsimustes. See samm võib aidata kaasa kahe riigi suhete paremale jätkumisele ning kindlustada Eesti iseseisvuse ja vabaduse säilimise tulevikus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus