Kinodesse jõuab Aljona Suržikova portreefilm Kaarel Kurismaast | Film

2218062h28edt24

Tere tulemast Eesti kinodesse! Aljona Suržikova portreefilm “Kaarel Kurismaast” on kauaoodatud linateos, mis tutvustab meile Eesti armastatud kunstnikku ja tema loomingut. Kurismaa on olnud oluline osa meie kultuurist ja tema sügavalt isiklik portreefilm toob meile lähemale tema maailma. Film on täis emotsioone, inspiratsiooni ja sügavat mõistmist kunstniku vaimsest rännakust. Olge valmis katsetamaks uusi mõtteid ja avastamaks kõike seda, mis teeb Kurismaa nii eriliseks. Ärge jätke vahele seda võimalust kogeda seda ainulaadset filmielamust Eesti kinodes!

19. jaanuaril esilinastub režissöör Aljona Suržikova portreedokumentaal “Kaarel Kurismaa ajatuse piirid”, mis avab 2019. aastal Kultuurkapitali elutööpreemia pälvinud kunstniku tegemisi.

Kaarel Kurismaa karjäär algas 1960. aastatel. Ta on tuntud nii maalikunstnikuna, vitraažikunstnikuna kui ka Eesti animatsiooni kullafondi kuuluvate multifilmide lavastaja ja lavastuskunstnikuna. Kurismaa loomingulise töö põhisuunaks on alates 70. aastatest olnud kineetiline kunst: kunstnik loob dünaamilisi skulptuure, objekte, mis interakteeruvad vaatajaga mitte ainult ruumis, vaid ka ajas, sh liikumise ja heli tasandil.

Mitmed Kaarel Kurismaa kineetilised teosed on Eesti ja USA muuseumide kogudes. 1980. aastal lõi ta Tallinna peapostkontori “ohkava” kineetilise objekti, mis tekitas küll vaidlusi, kuid samas andis nõukogude kultuuriametnikele põhjust väita, et NSV Liidus oli teretulnud ka uus kunst, mis on kaugel klassikalisest. Üks Kurismaa avalikes kohtades ligipääsetav objekt on hiljuti restaureeritud “Tallinna trammi-objekt”.

“Kaarel Kurismaa ajatuse piirides” annab režissöör Aljona Suržikova sõna kunstnikule endale ning tema abikaasale ja kolleegile Mari Kurismaale – nad räägivad oma elust ja kunstist, eelkõige sellest, kuidas sündisid meistri kuulsaimad kineetilised teosed. Filmis osalevad ka Kaarel Kurismaa sõber kunstnik Tiit Pääsuke, galeristid Olga Temnikova ja Esther Schipper, näituse kuraatorid Liv Cuniberti ja Katrin Mayer, kunstiajaloolased Ragne Soosalu, Andres Kurg ja Sirje Helme, kunstiajaloolane Tamara Luuk, metakunstnik Kiwa.

Loe rohkem:  Pildid: Marko Raadi "Biwa järve 8 nägu" esilinastus Rotterdami filmifestivalil | Film

Produtsent-operaator Sergei Trofimov, režissöör-monteerija Aljona Suržikova, helilooja-helirežissöör Dmitri Piibe.

Kui teil on võimalus, ärge jätke vahele võimalust vaadata Aljona Suržikova portreefilmi Kaarel Kurismaast. See film pakub põnevat ja sügavalt isiklikku pilguheitu Eesti ühe kuulsaima koreograafi ellu ja loometeekonda. Kurismaa lugu on inspireeriv ning film annab võimaluse mõista tema töö sügavamat tähendust ja mõju Eesti kultuurimaastikule. Olgu te ise tantsuhuviline või mitte, see film on kindlasti väärt vaatamist ning pakub midagi huvitavat ja emotsionaalset igaühele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga