Keskmine pension tõuseb 774 euroni | Eesti

2247021hfb63t24

Tere tulemast Eestisse! Suurepärased uudised kõigile pensionäridele – keskmine pension tõuseb Eestis 774 euroni! See on suurepärane samm suurema pensionikindlustuse poole meie riigis. Keskmine pension tõus on tulemus püsivast pingutusest tagada meie eakatele parem elukvaliteet. See annab lootust ja kindlustunnet kõigile eakatele ning näitab meie riigi pühendumust hoolitseda oma elanike eest. See on suurepärane uudis ja meie kogukond on selle üle äärmiselt rõõmus!

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamiseks eelnõu, mille kohaselt tõuseb keskmine vanaduspension tänavu 1. aprillil 700 eurolt 774 euroni.

Riikliku pensioni indeksi väärtuseks kinnitatakse 1,106, seega suurenevad pensionid ja töövõimetoetuse päevamäär keskmiselt 10,6 protsenti.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul oli eelmise aasta pensionitõus viimase 15 aasta suurim ning ka seekordne indekseerimisjärgne keskmise pensioni tõus 700 eurolt 774 eurole toetab vanemaealisi muutuvate oludega hakkamasaamisel.

“Indekseerimisel suureneb ka pensioni baasosa, mille tulemusel paraneb väikese pensioni saajate toimetulek, kelle soovime edaspidi ühtlasi laiemalt fookusesse võtta,” ütles Riisalo. 

Rahvapensioni suurus on pärast indekseerimist 372,05 eurot. Pensioni baasosa suuruseks saab 354,98 eurot ja aastahindeks 9,152 eurot. 2024. aasta indeksi järgi ümberarvutatud pensionid makstakse välja alates aprillist. Pensionide indekseerimine maksab riigile tänavu 212 327 000 eurot. Pensione indekseeritakse 325 000 pensionäril. 

Pensionite tasakaalus hoidmiseks palkade ja hindade muutusega arvutatakse pensionid igal kevadel ümber. Pärast indeksi kinnitamist arvutab sotsiaalkindlustusamet uute väärtustega ümber kõik riiklikud pensionid. Oma uut pensioni suurust saab inimene alates 1. aprillist vaadata riigiportaalist eesti.ee.

Vanaduspension koosneb baasosast, staažiosast, mille suurus võrdub pensioniõigusliku staaži aastate arvu ja aastahinde korrutisega ja kindlustusosast, mille suurus võrdub kindlustusosakute summa ja aastahinde korrutisega ning ühendosast, mille suurus võrdub poole kindlustusosakute ja poole solidaarosakute summa ning aastahinde korrutisega.

Loe rohkem:  Herem lahkub kaitseväe juhi ametist kavandatust varem | Eesti

Lisaks pensionile arvutatakse ümber ka töövõimetoetuse päevamäär: 1. aprillist on see 20,57 eurot ning puuduva töövõime korral on toetuse suuruseks keskmiselt 617,15 eurot kuus. Osalise töövõime korral arvestatakse töövõimetoetust 57 protsenti päevamäärast ning keskmiseks töövõimetoetuse suuruseks osalise töövõime korral on keskmiselt 351,77 eurot. Töövõimetoetuste indekseerimine maksab riigile ca 36 183  773 eurot ja indekseeritakse ligikaudu 91 358 vähenenud töövõimega inimese töövõimetoetust. Töövõimetoetuse suuruse arvutab töötukassa iga kalendrikuu kohta.

Samuti kasutatakse indeksit kahjuhüvitise indekseerimiseks tööõnnetuse ja kutsehaiguste korral. 

Eelnõu saadeti kooskõlastamiseks rahandusministeeriumile, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ja arvamuse avaldamiseks töötukassale ning sotsiaalkindlustusametile. Eelnõu kooskõlastamise tähtajaks on 26. veebruar. 

In conclusion, the increase of the average pension to 774 euros in Estonia is a positive sign of progress for the country’s retirees. This raise reflects the efforts of the Estonian government to improve the welfare of older citizens and ensure their financial security in retirement. However, it is important to continue monitoring and advocating for further improvements in pension policies to ensure that all retirees can enjoy a comfortable standard of living. This increase in the average pension is a step in the right direction, but more work needs to be done to address the challenges facing elderly individuals in Estonia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga