Keskerakond pidi riigikogus väiksematesse ruumidesse kolima | Eesti

1088451h2f6ct24

Keskerakond on silmitsi väljakutsega, kui neil tuli riigikogus kolida väiksematesse ruumidesse. See muudatus on tekitanud segadust ja pahameelt nii erakonna liikmete kui ka avalikkuse seas. Paljud küsivad, kas see on märk erakonna nõrgenemisest või lihtsalt ajutine lahendus ruumide kohandamisel. Üks on kindel – see samm on tekitanud palju spekulatsioone ja pole jäänud märkamatuks. Kuidas see mõjutab Keskerakonna tulevikku ja nende mainet – aeg näitab.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon, mis on kahanenud kuueliikmeliseks, peab 1990ndatest aastatest saadik nende käes olnud suured fraktsiooniruumid loovutama ning kolima väiksemale pinnale.

Esmakordselt valimiste vahelisel ajal toimuva kolimise käigus vahetavad asukohta ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja sotsiaaldemokraatide fraktsioon. Keskerakonna ruumidesse kolib EKRE fraktsioon ning konservatiivide toad võtab üles Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE).

Keskerakonna ruumides Toompea lossi teisel korrusel on kapid tühjaks tehtud ja asjad kastidesse pandud.

Keskerakonna ukse taga on ajakirjanikud veetnud tunde kui mitte päevi ja öid. Ajakirjanikud on siin rohkem kui 25 aasta jooksul oodanud otsuseid valitsuste moodustamistest ja kukkumistest, on oodatud otsuseid skandaalide ja kriiside ajal. 

“Ma arvan, et minu elust on kulunud siin ootamisele küll nii umbes veerand,” tõdes “Aktuaalse kaamera” ajakirjanik Anne Raiste.

Keskerakonna fraktsiooni nõunik Greta Silberg ütles, et poliitilised arutelud on olnud tulised ja meenutas aega, kui fraktsiooni esimees oli Kadri Simson ja erakonda ootasid muutused.

“Siis olid kõige pingelisemad ajad fraktsioonis üldse. Siis oli õhk täiesti selline noaga lõigatav ja paks,” meenutas Silberg.

Simsonist on fraktsiooni jäänud padi ja kummipuu. On uksi, mis lahti ei käi ja ühe sellise taga on väike auk, mille tekkimist enam keegi ei mäleta. Kappidest on välja tulnud nii raamatuid kui ka nimelisi tasse.

Loe rohkem:  ERJK: Odinets ja Kaselo kasutasid reklaami jaoks Kohtla-Järve linna raha | Eesti

Fraktsioonil on esinduslik nõupidamisruum kamina ja lühtriga.

“Siin on jah toimunud ühte koma teist. Need seinad teavad nii mõndagi,” ütles Silberg. 

Endine riigikogu liige Heimar Lenk meenutas, et need ruumid olid ka opositsiooni kants: “Need ajaloolised toad – kolm tuba Toompea lossis – no aastaid hõljus seal suure Savisaare vaim.” 

EKRE esimees Martin Helme ütles, et konservatiivid saavad uues asupaigas hakkama: “Me kutsume kirikuõpetaja ruumid üle pühitsema.”

Keskerakonna toad jäävadki EKRE-le, sest ruumide jaotus käib fraktsiooni liikmete arvu järgi. Kuueliikmeliseks kahanenud Keskerakond annab oma ruumid EKRE-le, kus on 16 liiget, EKRE ruumid lähevad sotsidele ja sotside toad saavad keskerakondlased. 

“Niisugune selle maja loogika on. Siin ei ole midagi härda näoga juttu ajada, et küll on kurb ja küll on kahju. Lihtsalt nii on ja elu on selline,” tõdes Helme.

EKRE võtab kapi otsast kaasa kaabu ja Donald Trumpi pildi ning asjad, mis on juba pakitud. 

Sotsiaaldemokraat  Anti Allas asub aga EKRE fraktsiooni sisse kolima ja toob kohale Eesti kaardi. 

Praegused ruumid jäid aga sotsidele lihtsalt kitsaks. “Varem oli üheksa inimest fraktsioonis, aga nüüd on 13 ja kui meil on ministritega kohtumine, siis on vaja, et me lihtsalt mahuksime ära,” ütles Allas.  

Sotside väikesemad ruumid aga jäävad nüüd Keskerakonnale, kes loodab pärast järgmisi valimisi oma toad tagasi saada.

Keskerakonna kolimine väiksematesse ruumidesse Riigikogus võib tunduda esmapilgul ebamugav ja piirav, kuid see samm võib aidata erakonnal luua tihedamat koostööd ja tugevdada omavahelist suhtlust. Väiksemad ruumid võivad soodustada effektiivsemat ja kiiremat otsustusprotsessi ning parandada erakonna ühtsust. Oluline on näha seda muutust võimalusena arenguks ja edasiminekuks, mitte kui tagasilööki. Keskerakond on võimeline kohanema ja leidma uusi võimalusi oma tegevuse efektiivsemaks muutmiseks.

Loe rohkem:  Pärnu endist linnavolinikku süüdistatakse mitmetes kuritegudes | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga