Kange alkoholi promillivaba sõsartoote reklaamile piirangud ei kehti | Eesti

2208742h3bfct24

Tere tulemast Eestisse, kus alkoholi reklaamimisele kehtivad rangemad piirangud kui paljudes teistes Euroopa riikides. Siiski on üks erand – kange alkoholi promillivaba sõsartoote reklaamile ei kehti piirangud. See tähendab, et Eestis võib näha reklaame kõrge alkoholisisaldusega jookidele, mis on pühendatud nende madala alkoholisisaldusega alternatiividele. Kuidas see seadus Eesti ühiskonnas mõjutab ja millised on selle tagajärjed? Seda kõike saab lähemalt uurida meie artiklist “Kange alkoholi promillivaba sõsartoote reklaamile piirangud ei kehti”.

Ehkki alkoholireklaamile kehtib hulk piiranguid, ei takista seadus tootjatel igas formaadis promoda toodete alkoholivabu analooge, mille kujundus kopeerib pea üks-ühele originaali. Tervise arengu instituut sooviks reklaamipiirangute laiendamist ka niisugustele toodetele, tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet sellises reklaamis siiski probleemi ei näe.

Alkoholi reklaamimisele kehtib hulk nõudeid ja piiranguid, muu hulgas peab selle reklaam sisaldama hoiatust alkoholi tervistkahjustava mõju kohta ning tele- ja raadioprogrammides alkoholi kella seitsmest hommikul kuni kella 22-ni õhtul reklaamida ei tohi. Keelatud on ka alkoholi välireklaam.

Samas valmistavad paljud alkoholitootjad oma jookidele alkoholivabu analooge, mille pakend meenutab promillidega sõsartoodet. Ehkki nende toodete silte võib esmapilgul olla raske alkoholiga analoogist eristada, siis reklaamida võib neid piiranguteta.

Näiteks on ühe eratelekanali hommikuprogrammi vaatajad märganud saatelõikude vahel alkoholivaba rummi reklaami ning sama toote plakatid kutsuvad ka Tallinna tänavatel inimesi seda jooki proovima.

Tervise arengu instituut (TAI) sooviks, et alkoholireklaami piiranguid laiendatakska nende toodete reklaamile, mis on välimuselt väga sarnased alkohoolsete toodetega.

TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel ütles ERR-ile, et selliste toodete reklaamid teenivad sageli eesmärki, mis aitab suurendada tarbija emotsionaalset seotust alkoholitarvitamisega ja alkohoolsete jookide tootjatega.

“Kui alkoholivaba toote välimus ei eristu alkohoolsest tootest, võib selle reklaami esitus ja stiil tekitada tarbijates segadust ning tuua kaasa vale arusaama toote olemusest ning toetada tahtmatult alkoholitarvitamisega seotud elustiili,” ütles ta.

Loe rohkem:  Kallas Venemaa tagaotsitavate nimekirja lisamisest: see on tavapärane hirmutamistaktika | Eesti

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) ei pea siiski kirjeldatud reklaame alkoholitootjate võimaluseks reklaamipiirangutest mööda hiilida. TTJA ttevõtluse osakonna reklaami ekspert Diana Lints kinnitas, et tegemist on seaduspärase reklaamiga.

“Alkoholireklaam on teave, mis on avalikustatud alkohoolse joogi kohta selle müügi suurendamise eesmärgil. Kui tegemist on alkoholivaba joogiga, siis selle reklaamile ei kohaldu alkoholireklaami piirangud,” ütles ta.

Lints lisas, et reklaamiseadus lubab kasutada alkoholi tähistamiseks kasutatavat kaubamärki, mis ei väljenda sõnas ega kujuta pildis alkoholi või selle tarbimist ning millega tähistatakse lisaks alkoholile ka muid kaupu ja teenuseid, nende kaupade ja teenuste reklaamiks.

“Seega, kui kaubamärk ei väljenda sõnas ega kujuta pildis alkoholi või selle tarbimist, siis on lubatud seda kaubamärki kasutada alkoholivaba joogi reklaami eesmärgil,” kinnitas TTJA reklaamiekspert. “Lisaks juhime tähelepanu, et alkoholireklaam ei ole keelatud. Alkoholireklaamile kehtivad piirangud, mis ei kohaldu alkoholivaba joogi reklaamile.”

In conclusion, it is clear that the restrictions on advertising non-alcoholic products that resemble strong alcoholic drinks in Estonia do not apply to beverages with less than 0.5% alcohol content. While this may raise concerns about potential confusion and misuse, it also allows for greater flexibility for non-alcoholic beverage producers. It is important for consumers to be aware of the differences between these products and for authorities to monitor potential misuse or deceptive marketing practices. Ultimately, it is crucial to strike a balance between promoting innovation in the beverage industry and ensuring responsible and transparent advertising practices.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga