Kallas Berliinis Scholzile: Ukraina vajab kiirelt relvi ja laskemoona | Eesti

2314107h9fc8t24

Tere tulemast, head inimesed! Viimased sündmused Ukrainas on toonud kaasa vajaduse kiirelt tegutseda ja toetada meie idanaabreid. Kallas Berliinis Scholzile: Ukraina vajab kiirelt relvi ja laskemoona. Meie kohus on seista solidaarselt Ukraina rahvaga ning pakkuda neile vajalikku abi. Oluline on mõista, et olukord on äärmiselt tõsine ning me peame reageerima kiiresti ja otsustavalt. Laske meie hääl kõlada kogu Euroopas ja toetagem Ukrainat nende võitluses vabaduse ja rahu eest!

Peaminister Kaja Kallas kohtus teisipäeval Berliinis Saksamaa liidukantsler Olaf Scholzi ning liidupresident Frank-Walter Steinmeieriga, kellega kõneldi Ukraina toetamisest ja Euroopa kaitsevõime tõstmisest. Eesti peaministri sõnul vajab Ukraina vajab kiirelt relvi ja laskemoona.

Peaminister Kallas tunnustas kohtumisel Saksamaa märkimisväärset rolli Ukraina toetamisel ja Euroopa julgeoleku tagamisel.

“Pärast Zeitenwende’t on kahe aasta jooksul toimunud rohkem muudatusi kui sellele eelneva 30 aastaga. Täna seisab Saksamaa Eestile ja Balti riikidele lähemal kui kunagi varem. See peegeldub nii meie kahepoolsetes suhetes kui koostöös Euroopa Liidus ja NATO-s,” ütles ta.

Kallas tänas Scholzi ka Saksamaa pühendumuse eest Balti piirkonna kaitsmisele. “Saksamaa on NATO lahingugrupi raamriik Leedus, Saksa mereväel on juhtroll Läänemerel ja Saksa lennukid kaitsevad siinset õhuruumi,” lisas ta.

Kallas rõhutas kohtumisel vajadust investeerida rohkem Euroopa kaitsevalmidusse ja suurema kiirusega tööle saada kaitsetööstus.

“Meil on valida, kas investeerida rohkem kaitsesse või riskida kogu vaba maailma tulevikuga. Selliste suurte ja kiireloomuliste investeeringute tegemiseks on üks võimalus lisaks kaitsekulutuste tõstmisele ka EL-i ühine laen,” lausus Kallas.  

Kallase sõnul peab vaba maailma sõjaline, poliitiline ja majanduslik toetus Ukrainale jätkuvalt olema vankumatu.

“Ukraina vajab kiirelt relvi ja laskemoona. Samuti meie pikaajalist toetust. Eesti otsus suunata Ukraina sõjalisse toetamisse 0,25 protsenti SKT-st järgmise nelja aasta jooksul kogub riikide seas üha enam toetust. Tutvustasin meie strateegiat ka liidukantsler Scholzile tänasel kohtumisel,” ütles Kallas.

Loe rohkem:  Kolonelleitnant Väli: Ukraina õhukaitses on toimunud hüpe kvaliteedis | Eesti

Eesti ja Saksamaa on ühel meelel, et külmutatud Vene varadelt teenitud kasumeid tuleb kasutada Ukraina toetamiseks.

“Aga vaja on leida lahendus selleks, kuidas ka külmutatud varad enda saaks Ukraina abistamiseks kasutusele võtta,” ütles Kallas. 

Peaminister Kallas ja liidukantsler Scholz esinesid koos ühel laval ka Friedrich August von Hayeki fondi poolt korraldatud konverentsil, mis on pühendatud mõjuka majandusteadlase Hayeki populaarse teose “Tee orjusesse” ilmumise 80. aastapäevale. 

Hayeki konverentsil peetud kõnes rõhutas Kallas, et peame majanduspoliitikas püüdma leida uut normaalsust pärast mitmeid kriise.

“Peame kindlustama, et kriisi leevendamiseks mõeldud toetused ja nendest kasvanud eelarve puudujäägid ei muutuks püsivaks. Pärast kriiside möödumist peame tagasi liikuma vanade ja ajaloos ennast juba tõestanud põhimõtete suunas. See nõuab ka realistlike ja jätkusuutlike eesmärkide seadmist,” ütles Kallas.

Kallas tõi oma sõnavõtus esile ka valeinfo ja propaganda mõju ning ohtlikkust meie ühiskondadele.

“Putin peab demokraatlike ühiskondade vastu varjusõda – selle eesmärk on tekitada umbusaldust, heidutada meid Ukrainat toetamast ja mõjutada demokraatlikke otsustusprotsesse. Sel aastal, mil toimuvad olulised valimised nii Euroopas kui ka Ameerikas peame olema eriti valvsad,” rõhutas Kallas.

“Propaganda ja valeinformatsioon varitseb meid kõikjal – see on sõna otseses mõttes meie telefonides ja taskutes. Tõese informatsiooni saamiseks tuleb üha enam pingutusi teha,” lisas ta. 

Kallas Berliinis Scholzile edastatud sõnum Ukraina vajadusest relvade ja laskemoona järele rõhutab olulist toetust, mida rahvusvaheline kogukond peab pakkuma Ukrainale tema enda kaitseks. Eesti seisab kindlalt Ukraina kõrval ning peaks kaaluma võimalusi, kuidas saaksime nende vajadustele paremini vastata. Olukord Ukrainas on äärmiselt tõsine ja kiire tegutsemine on hädavajalik, et aidata tagada rahu ja stabiilsus selles piirkonnas. Koostöö ja solidaarsus on võtmesõnad, kui soovime luua paremat tulevikku kõigile riikidele.

Loe rohkem:  Jahimehed on mures põtrade arvukuse vähenemise pärast | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga