Kaja Kallas: lubatud palgatasemeni jõudmiseks on vaja haridusreforme | Eesti

2203375h592et24

Tere tulemast! Kaja Kallas, Eesti peaminister ja Riigikogu Reformierakonna esimees, on viimastel aastatel pööranud suurt tähelepanu haridusreformidele. Ta usub, et haridus on võti, mis avab uksi edukale tulevikule ning lubatud palgatasemeni jõudmiseks on hädavajalik teha olulisi muudatusi haridussüsteemis. Kallas usub, et õpetajate parem väljaõpe ja tasustamine ning digioskuste arendamine on vaid mõned aspektid, mis aitavad kaasa selle eesmärgi saavutamisele. Tema visioon ja pühendumus haridusreformidele teevad temast olulise liidri Eesti poliitilisel maastikul.

Selleks, et koalitsioon saaks ellu viia oma lubaduse ja õpetajate palk Eestis oleks aastaks 2027 120 protsenti Eesti keskmisest palgast, tuleb teha hariduses reforme, mida haridusministeerium praegu ette valmistab, ütles “Aktuaalses kaameras” peaminister Kaja Kallas.

Kas teie saate aru, miks haridustöötajate liidu juht Reemo Voltri nimetab valitsuse suhtumist arrogantseks?

Ma ei tea seda, sest mina temaga läbiräämiste laua taga ei istu. Aga (kuivõrd) Eesti paneb haridusse tegelikult rohkem raha kui Euroopa teised riigid, siis raha selles valdkonnas on, aga see jaguneb valesti, ei jõua õpetajate palkadesse. Selleks on vaja teha reforme ja seetõttu me lubasimegi, et 2027. aastaks töötame selle nimel, et palk tõuseks 120 protsendini. Positiivne on see, et täna haridusminister tuli esialgse reformikavaga, millega edasi liikuda, ja mis on probleemid, millega edasi liikuda. Õpetajate ülekoormus on suur probleem, karjäärimudelid; et alustav ja kogenud õpetaja saavad samasugust palka.

Neid nõudmisi on (õpetajatel) väga palju. Kui ma kohtun õpetajatega, siis nad juhivad tähelepanu, et probleemid on karjäärimudelid ja koormus. Ja kui vaadata, kuhu me paneme raha, siis need on majad; koolivõrk, mis on üledimensioneeritud, ja inimesed, kes ei ole õpetajad, kes saavad palka. Seega on vaja teha reforme ja seda haridusministeerium peab ette valmistama.

Loe rohkem:  Igor Gräzin: liitun Reformierakonnaga päev pärast Kaja Kallase lahkumist | Eesti

Aga kas saate aru, miks teie koalitsioonipartrnerid leiavad, et te ei võta õpetajate muret tõsiselt? Miks üks valitsuserakond ütleb üht, teine teist?

Me oleme valitsuses teinud kokkulepped ja otsused koos.

Näiteks kinnitasite riigieelarve 45 päeva tagasi.

Just. Kus kõik olid nõus sellega, et õpetajate palgatõus on see, mis me oleme kokku leppinud. Me vaatame neid asju alati koos riigi eelarvestrateegias. Ja kui me neljapäeval arutasime valitsuses, siis tuli hästi välja, miks me seda teeme – just see, et on vajadused politseinikel, päästjate osas, tee-ehituse osas. Samal ajal on meil majanduslangus, kuidas laekuvad maksud, me peame vaatama tervikpilti. Õige koht on (aruteluks) siis, kui riigi eelarvestrateegias riigieelarve kokkupanemise protsessi läheme.

Meil on siis valitsusel kaks nägu – üks, mis te omavahel arutate, ja siis kaamerate ees, kus tundub, et üldse mingit koostööd ei ole. Kas valitsus on koostöövõimeline?

Jah, me oleme ju kõik need otsused teinud. Jääb tõesti mulje, et populaarsetel otsustel on 12 ema-isa, aga ebapopulaarsetel otsustel on ainult üks vanem ja see on kuri peaminister.

Õpetajad ootavad mingit kindlust, lubadust – kas te saate täna midagi lubada?

Nii nagu me koalitsioonilepingus kokku leppisime, et võtame eesmärgiks, et 2027. aastaks oleks õpetajate palk 120 Eesti keskmisest – selle jaoks on vaja teha reforme, et see leida sellest kohast, kus tegelikult raha on. Ehk need kohad, kus me kulutame rohkem kui keskmine Euroopa riik.

Kas valitsus leiab selle raha 2027. aastaks?

Kui me teeme neid reforme. Need reformid on rasked, aga neid haridusministeerium ju ette valmistab.

Overall, Kaja Kallas’s proposal to raise the minimum wage in Estonia is a bold and much-needed move to address the issue of low wages in the country. However, she rightly pointed out that in order to achieve this goal, it is essential to implement significant education reforms. By improving the quality of education and providing better opportunities for skill development, Estonia can create a more competitive workforce and ultimately raise the standard of living for its citizens. It is clear that Kallas’s vision for a more prosperous and equitable Estonia is contingent upon investing in the education and training of its people.

Loe rohkem:  Asjatundjate sõnul tuleb spordieetikast ühiskonnas rohkem rääkida | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga