Kaitsepolitsei tegi Laanetile viimati julgeolekukontrolli viis aastat tagasi | Eesti

2130607hb121t24

Viis aastat tagasi tehtud Kaitsepolitsei julgeolekukontrollist Laanetil on saanud Eestis palju tähelepanu ja arutelu. See intrigeeriv sündmus on toonud fookusesse riigi julgeoleku ja kaitsepolitsei olulisuse. Küsimused, mis selle kontrolli käigus esile kerkisid, on endiselt aktuaalsed ning kutsuvad üles kaaluma Eesti julgeolekuolukorda ja tulevikuplaane. Kuidas see kontroll on mõjutanud Laaneti ja tema lähedaste elu ning milliseid meetmeid võetakse selleks, et tagada Eesti julgeolek tulevikus?

Justiitsminister Kalle Laaneti tagasiastumiseni viinud korteri üürileping oleks võinud avalikuks tulla ka varem, kuid kaitsepolitsei tegi viimati Laanetile julgeolekukontrolli 2019. aastal ehk viis aastat tagasi.

Kaitsepolitseist öeldi ERR-ile, et julgeolekukontroll tehti Laanetile viimati 2019. aastal, kui ta oli riigikogu liige ja kuulus riigikaitsekomisjoni. Seaduse järgi tehakse julgeolekukontroll iga riigikogu liikme suhtes, kes on määratud riigikogu riigikaitsekomisjoni liikmeks.

Juurdepääsuloa andmisest keeldumise aluseid 2019. aasta julgeolekukontrollis ei tuvastatud, ütles kapo pressiesindaja Marta Tuul.

Hiljem ei tehtud Laanetile kontrolli seetõttu, et kehtiv õigus ei näe ette võimalust ministrite ja riigikogu liikmete suhtes järjepideva julgeolekukontrolli teostamiseks, lisas Tuul. Seega ei ole kapo peale 2019. aastat Laaneti suhtes julgeolekukontrolli läbi viinud.

See aga ei tähenda, et Laanet poleks saanud ise korteri üürimisest teada anda.

“Mis puudutab valitsuse liikme eluasemekulude hüvitamist, siis korra järgi peab valitsuse liige ise kinnitama, et üürileping ei ole sõlmitud korruptsioonivastases seaduses nimetatud seotud isikuga. Korruptsioonivastase seaduse järgi ei tohi ametiisik avalikke vahendeid temaga seotud isikutele suunata,” ütles Tuul.

Keskkriminaalpolitsei algatas esmaspäeval Laaneti suhtes väärteomenetluse. Kui üürimaksmiseks suunatud summa oleks ületanud 40 000 eurot, oleks tegu olnud kriminaalasjaga ning sellega oleks tegelenud kapo.

Eesti Ekspress kirjutas möödunud laupäeval, et Laanet on nii oma praeguses ametis justiitsministrina kui ka varem kaitseministrina üürinud oma kasupojalt Tallinnas korterit ja lasknud kulud riigil hüvitada, mis on aga vastuolus korruptsioonivastase seadusega.

Loe rohkem:  Valitsus: südamestimulaatorite paigaldamine Kuressaares lõpeb 1. juulil | Eesti

Laaneti enda esialgne hinnang oli, et ta pole midagi valesti teinud, peale peaminister Kaja Kallasega rääkimist aga teatas Laanet, et astub tagasi.

Kaitsepolitsei viimasel julgeolekukontrollil Laanetil oli edukas ning see toimus viis aastat tagasi. Hoolimata sellest, et seda tüüpi kontrollid toimuvad harva, on oluline meeles pidada julgeoleku tähtsust meie riigis. Kaitsepolitsei töötab pidevalt selle nimel, et tagada meie ühiskonna turvalisus ning kaitsta meie riigi huve. See kontroll näitab, et Eesti julgeolekuagentuurid jälgivad hoolikalt potentsiaalseid ohte ning teevad kõik endast oleneva, et tagada meie riigi turvalisus ja kaitse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga