Joonas Tartu: kui noorega ausalt rääkida, lähevad asjad paremaks | Kultuur

1067892hb0d4t24

Tere tulemast Eestisse! Joonas Tartu on noor ja andekas kunstnik, kes on leidnud oma hääle kunstimaailmas. Tema ausad ja sügavalt isiklikud teosed on võitnud paljude südamed ning tõstnud teda edukaks kunstnikuks. Tema tööd kajastavad ausalt tema enda kogemusi ja emotsioone ning on saanud kiidusõnu üle kogu maailma. Tema loomingu kaudu on ta suutnud kõnetada noori ja inspireerida neid teel eneseavastamisele. Joonas Tartu on kindlasti kunstnik, kellest tasub lähemalt teada saada.

Eesti Noorsooteatri juht Joonas Tartu rääkis “Vikerhommikus” populaarsetest Noorsooteatri lavastustest, mis räägivad tundlikest vaimse teemaga seotud probleemidest ning on lavastatud põnevate lavastuslike võtetega. Tartu tõi ka välja, mida uut pakub teater noorele vaatajale alanud aastal.

“Noorsooteatri roll on rääkida noorega oma repertuaarivaliku kaudu, pidevalt ümbritsevaga suhestudes,” ütles Eesti Noorsooteatri juht Joonas Tartu. “Tahame kaasa rääkida teemadel, mis noori huvitab nagu vaimse tervise probleemid.”

“Eeskujudega saab päris palju igapäevaselt ära teha, ja see on üks asi, mida teater ju proovib läbi oma lavastuste. Jõulude ajal tuli teatris välja koguperelavastus “Frideberta”, mis on ka väiksematele lastele ja kus räägitakse ärevusest suhteliselt otse,” ütles Tartu. “Kirjandus võib ju teinekord hakata väga kujundlikult rääkima. Muidugi on kujundiõpe teatris ka väga oluline, aga mingil hetkel tuleb täitsa otse ja avatult rääkida.”

Tartu toob teatri mängukavast välja lavastused, mis aitavad noortel vaimse teema probleemidele otsa vaadata.

“Teatri mängukavas olev lavastus “Kõik ägedad asjad” on ühe noore inimese lugu, kes hakkab otsima kõiki neid ägedaid asju, mis peaks meid eemale hoidma kurbadest mõtetest ja tegudest. Lavastuslik võte on väga eriline,” tõi Tartu välja. “See on monolavastus, mille neljas küljes asuv publik aitab näitlejal lugu rääkida. Dialoogi loomine näitlejaga jätab publikule kindlasti sügavama jälje ning paneb neil teemadel mõtlema ja ehk annab inspiratsiooni panna järjekorda ka oma ägedad asjad.”

Loe rohkem:  Kärt Ojavee: tekstiilikunst muudab materjalid muusaks | Kultuur

“Lavastus “Teises toas” on samuti sotsiaalsetel teemadel ja räägib peamiselt perevägivallast. See on üks meie repertuaarivaliku teadlikult võetud suund, et kui me räägime tõsistel teemadel, siis me kindlasti tahame vaadata klassika poole, aga tegelikult võib korjata ka päris lugusid, millega on õige suhestuda,” tõi Tartu välja. “See lugu on taas põnevalt lavastatud ja lugu rullub esimeses vaatuses lahti kahes erinevas saalis. Ühes saalis on täiskasvanud ja teises on noored. Lood on natuke erinevad, aitavad kõnetada konkreetselt saalis istuvat seltskonda. Teises vaatuses on kõik ühes saalis ja tõmmatakse ühiselt otsad kokku.”

Kampaania “Märka, et oled teatris” läks üllatavalt edukalt

Noor vaataja on selle koha pealt avatum ja vastuvõtlikum kui täiskasvanu. “Seda näitas ka kampaania “Märka, et oled teatris”, mis läks üllatavalt hästi,” ütles Tartu. “Kui noorega ausalt rääkida ja juhtida tähelepanu, et on mure, siis pärast kampaaniat on asjad veel paremaks läinud. Teatris tegeleme teatriasjadega ja pärast jutustame ning lobiseme ja tunneme ennast jälle vabalt.”

Tartu sõnul saabub esimene indikatsioon, et noortele lavastus meeldib, lavastuse lõpus ja seda on kuulda. “Ütleme nii, et aplaus on ikka tormiline,” rõõmustas Tartu. “Teine indikatsioon on see, et lavastused on välja müüdud. Üks meie teatri hea partner on õpetaja, kellega me suhtleme. Ja ka sealt tuleb tagasisidet, et need lood lähevad noortele korda.”

Tartu jaoks on oluline, et Noorsooteatris on selge missioon, et laps ja noor on teatrile võrdne partner. “Me ei alahinda noort kuidagi,” lisas ta. “Lavastuse tegemine lastele ja noortele peab olema kõige kõrgemal tasemel.”

Noorsooteatrisse tulevad lavastama Mari-Liis Lill ja Renate Keerd

Loe rohkem:  Taavi Tõnisson: Tartu 2024 avamise suurlavastus Emajõel kõneleb ühtehoidmisest | kultuur

Tulevikuplaanidest rääkides ütles Tartu, et Noorsooteatrisse tuleb lavastama Mari-Liis Lill “Tistou, roheliste sõrmedega poissi”, mis jällegi räägib sotsiaalsetel teemadel. “Peategelane Tistou on poiss, kelle isa on sõjatööstur ja toodab maailmale sõjarelvi ning kes ei vali, kellele ta neid müüb. Aga ta on poiss, kelle puudutusest läheb kõik õitsele.”

“Suur rõõm on, et meie noortestuudio jõuab kaheaastase stuudiumi järel Leino Rei eestvedamisel lõpulavastuseni Juha Viidingu ja Andres Ehini luule “9 elu” ehk laval on üheksa noort inimest, kes läbi nende materjalide ja teatrivahendite oma lugusid räägivad.”

Teatrisse tuleb lavastama ka Renate Keerd. “Renate kohta ei oska ma muud öelda, kui et ta tuleb ja hakkab tegema,” ütles Tartu. “Esietendusel näeme, mis siis lavale jõuab. Renate mõtestab alati lahti ümbritsevat sotsiaalset temaatikat.”

Joonas Tartu kogemus näitab, et noortega ausalt suhtlemine võib oluliselt parendada olukorda. Avatus ja ausus noorte suhtes võib aidata neil paremini mõista olukorda ning seeläbi kaasa aidata nende arengule. Lisaks võib see kaasa tuua tugevama usaldussuhte noorte ja täiskasvanute vahel. Tartu näide peaks julgustama kõiki suhtlema noortega ausalt ning andma neile võimaluse olla kaasatud otsustusprotsessides, mis mõjutavad nende elu. See on oluline samm selleks, et luua parem tulevik noortele ja ühiskonnale tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga