Jaanuaris jaekaubandusettevõtete müügitulu taas vähenes | Majandus

2046443h9595t24

Tere tulemast Eestisse! Jaanuaris oli jaekaubandusettevõtete jaoks keeruline kuu, kuna müügitulu taas vähenes. See näitab majanduse tundlikkust ja vajadust kohaneda muutuvate oludega. Kuigi väljakutsed võivad olla suured, on Eesti ettevõtjate visadus ja loovus alati olnud imetlusväärsed. Loodame, et see langus on vaid ajutine ja tõotab tulla paremaid aegu, kus meie majandus taas tugevneda ning õitseda saab. Tutvuge Eesti kultuuri ja traditsioonidega ning laske end kaasa haarata selle maa võludest ja võimalustest. Aitäh, et olete siin!

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu 2024. aasta jaanuaris 766 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes müügitulu püsivhindades seitse protsenti.

Statistikaameti analüütik Johanna Linda Pihlak ütles, et kui detsembris vähenes müügitulu eelmise aasta sama ajaga võrreldes viis protsenti, siis jaanuaris langus mõnevõrra kiirenes.

“Müügitulu vähenemist mõjutasid jaanuaris enim tööstuskaupade kauplused, kus müügitulu kahanes 2023. aasta sama kuuga võrreldes 13 protsenti,” lisas Pihlak.

Tööstuskaupade kauplustest vähenes müügitulu kõige rohkem (27 protsenti) posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes. Müügitulu kahanes 20 protsenti majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes, 16 protsenti kasutatud asjade kauplustes ja väljaspool kauplusi ehk kioskites, turgudel ning otsemüügil.

Samuti vähenes müügitulu üheksa protsenti tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes, üheksa protsenti muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga. Kolm protsenti muudes spetsialiseerimata kauplustes, kus on ülekaalus tööstuskaubad (nn kaubamajad) ning üks protsent apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes.

Toidukaupade kaupluste müügitulu vähenes eelmise aasta jaanuariga võrreldes kuus protsenti, mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müük aga kasvas üheksa protsenti.

Detsembriga võrreldes vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu jaanuaris 22 protsenti. Tegemist oli tavapärase langusega, mis järgneb jõulude ja aastavahetuse suurmüükidele. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal vähenes müük eelmise kuuga võrreldes kolm protsenti.

Loe rohkem:  Tallinna Sadam ei suuda Venemaa transiiti asendada | Majandus

Kokkuvõttes võib öelda, et jaekaubandusettevõtete müügitulu langus jaanuaris näitab majandusliku olukorra jätkuvat ebakindlust Eestis. See võib olla tingitud nii tarbijate vähenevast ostujõust kui ka konkurentsi tihenemisest turul. Ettevõtted peaksid otsima uusi strateegiaid ja lähenemisviise, et kohaneda muutuva majanduskeskkonnaga ja säilitada oma konkurentsivõime. Samas võib see olla ka võimalus innovatsiooniks ja uutele turusegmentidele laienemiseks. Oluline on jälgida turu arenguid ja kohandada oma tegevust vastavalt sellele, et tagada ettevõtte jätkusuutlik kasv ja areng.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga