Tere tulemast Eestisse! Täna arutame põnevat teemat – Ukraina võimalikku uut võimalust Vene rakettide tõrjumiseks. Kõnealune uudis on pälvinud suurt tähelepanu kogu maailmas ja see võib oluliselt mõjutada ka meie regiooni julgeolekut. ISW andmetel on Ukraina leidnud uue võimaluse Vene rakettide tõrjumiseks ning see toob kaasa uued väljavaated piirkonna stabiilsusele. Kuulame kodumaiste ja välismaiste ekspertide arvamusi ning kaalume selle mõju Eesti jaoks. Oleme põnevil selle arutelu üle ja ootame ka Teie mõtteid selle olulise teema kohta!
Ukraina edu laupäeval toimunud Vene õhurünnaku tõrjumisel näitab, et riigi õhukaitse on saavutanud elektroonilises sõjapidamises uue taseme ja sellest võib saada pöördepunkt Ukraina elektroonilise sõjapidamise võimekuses, teatas USA mõttekoda Sõjauuringute Instituut (ISW) ööl vastu pühapäeva.
Venemaa kombineeritud õhurünnaku ajal Ukrainale 13. jaanuari hommikul ei jõudnud enam kui 20 Vene raketti ja drooni sihtmärkideni, kuna plahvatasid enne seda või kukkusid asustamata aladele, mille põhjuseks võib olla Ukraina elektroonilise sõjapidamise meetmed.
ISW märkis, et militaaranalüütikute väitel oli elektrooniline sõjapidamine seni edukas peamiselt Vene droonide, kuid mitte raketisüsteemide kahjutuks tegemisel. ISW kommentaari kohaselt on Venemaa õhurünnakud ja Ukraina kohanemine uute Venemaa ründesüsteemide vastu võitlemisel osa laiemast taktikalisest ja tehnoloogilisest võidujooksust.
Ukraina relvajõudude õhuväe esindaja Juri Ignat märkis, et Venemaa raketirünnak 13. jaanuaril sarnanes rünnakuga, mille Vene väed sooritasid 8. jaanuaril ja varasematel kordadel. Sõjauuringute instituut tõdes, et Ignati sõnad viitavad sellele, et Ukraina väed suudavad ära tunda Venemaa korduvate rünnakute mustreid ning teha uuendusi ja kohaneda vastavalt.
Ukraina sõjaväeallikate teatel lasid Vene väed ööl vastu laupäeva Ukraina pihta erinevatest suundadest 40 erinevat rünnakuvahendit: seitse õhutõrjeraketti S-300/S-400 Belgorodi oblastist; kolm drooni Shahed-131/131 Kurski oblastist; kuus Kh-47 “Kinžal” ballistilist (hüperhelikiirusega) raketti kuuelt MiG-31K lennukilt Tambovi oblasti kohal; kuni 12 Kh-101/555/55 tiibraketti 11 strateegiliselt pommitajalt Tu-95MS Kaspia mere kohal; kuus tiibraketti Kh-22 pommitajatelt Tu-22M3 Brjanski oblasti kohal; okupeeritud Hersoni oblasti kohal kahelt ründelennukilt Su-35 kaks radaritõrjeraketti Kh-31P; ja neli tiibraketti Kh-59 kahelt lennukilt Su-34 Brjanski oblasti kohal. Ukraina õhujõudude väejuhatus teatas, et Ukraina õhutõrje hävitas seitse tiibraketti Kh-101/555/55 ja ühe tiibraketti Kh-59, vahendas ISW.
Kokkuvõttes võib öelda, et Ukraina jaoks on Interkontinentaalsete Ballistiliste Rakettide Tõrjesüsteemi liitumine loomulik samm nende riigi julgeoleku tagamiseks. Venemaa agressiivne käitumine ja sõjalised ambitsioonid on sundinud Ukrainat otsima uusi võimalusi enda kaitsmiseks. ISW liitumine annab Ukrainale mitmekülgse võimekusvõimaluse ning vähendab oluliselt nende sõltuvust Venemaa relvasüsteemidest. See on tugev sõnum nii Venemaale kui ka teistele rahvusvahelistele partneritele, et Ukraina on kindlalt oma julgeoleku tagamiseks valmis astuma vajalikke samme.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus