Indrek Saar kandideerib Euroopa Nõukogu peasekretäriks | Välismaa

1317260hb837t24

Tere tulemast! Täna tahan teile tutvustada põnevat uudist – Indrek Saar, Eesti endine kultuuriminister, kandideerib Euroopa Nõukogu peasekretäriks. See on suurepärane võimalus mitte ainult Eestile, vaid kogu Euroopale, sest Indrek Saar on tuntud oma pühendumuse ja oskuste poolest. Tema kogemus poliitikas ja tugevad juhtimisoskused muudavad ta ideaalseks kandidaadiks sellele kõrgele ametikohale. See annab meile lootust ja kindlustunnet, et meie hääl Euroopa Nõukogus saab olema esindatud tugeva ja kompetentse juhi poolt. Laske meil toetada Indrek Saart tema kampaanias ja luua tugevam tulevik Euroopale.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) endine esimees, riigikogu mitme varasema koosseisu liige ja kunagine kultuuriminister Indrek Saar kandideerib inimõiguste ja demokraatia teemadega tegeleva Euroopa Nõukogu peasekretäriks.

“Vastab tõele. Valitsus otsustas mind sellele kohale esitada ning nüüdseks olen juba alustanud kampaaniat,” ütles Saar ERR-ile neljapäeval Strasbourgist, kus asub organisatsiooni peakorter.

Saar rääkis, et tema otsus kandideerida sündis pärast poliitikast lahkumist ning oma sobivuse hindamist Euroopa Nõukogu peasekretäri kohal töötada. “Mõte põhineb päris palju sellel, et olen olnud Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liige alates 2007. aastast kuni 2023. aastani. Mul on selles organisatsioonis töötamisel päris pikk ajalugu, ma tunnen seda organisatsiooni,” ütles ta.

Küsimusele, kas ta on valituks osutudes valmis kolima Prantsusmaale Strasbourgi, ütles Saar, et on juba alustanud prantsuse keele õpinguid ning on selleks väga motiveeritud.

Euroopa Nõukogu teatas neljapäeval, et liikmesriigid esitasid peasekretäri kohale tähtajaks kolm kandidaati. Lisaks Saarele kandideerivad veel Euroopa Komisjoni praegune õigusküsimuste volinik, varasemalt Belgia valitsuse erinevatel kohtadel töötanud Didier Reynders ning Šveitsi valitsuse pikaaegne liige, eelmisel aastal ka Šveitsi föderaalpresidendi ametikohta täitnud Alain Berset.

Loe rohkem:  Leke: Vene varilaevastikul puudub naftareostuse kindlustus | Välismaa

Uue peasekretäri valikuprotseduuril on kaks etappi. Esimeses valivad riikide valitsuste esindajad ministrite komitees välja endale sobivad kandidaadid, kes esitatakse lõpliku otsuse tegemiseks ENPA täiskogule. Kui riikide voorust läbisaamiseks on vaja kahekolmandikulist toetust, siis parlamentaarses assamblees on võitmiseks vaja absoluutset häälteenamust.

Riikide otsust on oodata 20. märtsil, parlamendisaadikud teevad otsuse 25. ja 26. juunil toimuvates hääletusvoorudes. 

Uue peasekretäri mandaat algab 18. septembril 2024, kui lõppeb senise peasekretäri, Horvaatia poliitiku Marija Pejčinović Burići ametiaeg. Reynders kandideeris samale ametikohale ka 2019. aastal ja jäi siis alla just Burićile.

Euroopa Nõukogu on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on edendada demokraatiat ning kaitsta inimõigusi ja õigusriigi põhimõtteid Euroopas. Organisatsiooni peakorter asub Prantsusmaal Strasbourgis.

Euroopa Nõukogu on algatanud mitmeid inimõiguste edendamiseks mõeldu konventsioone, selle üheks osaks on ka Euroopa Inimõiguste kohus, mille pool saavad pöörduda kodanikud, kes leiavad, et ei ole saanud oma kodumaal kohtutelt õigust.

Euroopa Nõukogu ei kuulu EL-i institutsioonide hulka. 

Alates 1996. aastast oli Euroopa Nõukogu liige ka Venemaa, kuid pärast Venemaa täiemahulise sõjalise sissetungi algust 2022. aastal visati Venemaa sellest organisatsioonist 2023. aasta märtsis välja.

Indrek Saar’s candidacy for the position of Secretary-General of the Council of Europe is a significant step for Estonia on the international stage. If he were to be appointed, it would not only be a great honor for our country, but also a chance to have a strong advocate for our interests within the Council of Europe. Saar’s experience and expertise make him a worthy candidate for this important role, and his selection would undoubtedly benefit Estonia in various ways. Regardless of the outcome, Saar’s candidacy reflects Estonia’s commitment to playing a proactive role in shaping the future of Europe.

Loe rohkem:  Sõja 693. päev: Kiiev: Kreml ostis läänest sõjalisi kaupu 2,9 miljardi eest | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga