Iltalehti: levivad kuulujutud Vene kindrali Valeri Gerassimovi surmast | Välismaa

2232978hbc4ft24

Tere tulemast Eestisse! Täna räägime kuulujuttudest Vene kindrali Valeri Gerassimovi surmast, mis on levinud üle kogu Euroopa. Iltalehti on avaldanud artikli, milles spekuleeritakse kindrali ootamatu surmaga seotud põhjuste üle. See uudis on kahtlemata šokeeriv ning võib mõjutada mitte ainult Vene poliitikat, vaid ka rahvusvahelisi suhteid tervikuna. Lugege edasi, et saada rohkem teavet selle olulise arengu kohta ja selle võimalike tagajärgede kohta.

Üha rohkem eksperte pöörab tähelepanu Venemaa Venemaa kindralstaabi ülema Valeri Gerassimovi kadumisele. Viimati ilmus kindral avalikkuse ette 29. detsembril ehk täpselt kuu aega tagasi.

Kuigi sotsiaalmeedias levivad kuulujutud Gerassimovi surma kohta, on teemat kommenteerivad eksperdid pigem vaoshoitud, kirjutab Soome väljaanne Iltalehti.

Näiteks kommenteeris Norra välis-, julgeoleku- ja kaitsepoliitika ekspert Jacob Kaarsbo Gerassimovi kadumist Norra ajalehele VG. Sel teemal on Kaarsbo sõnul raske midagi täie kindlusega öelda.

“Tema surma kasuks räägib jaanuari alguses toimunud rünnak [okupeeritud] Krimmi vastu, kus ta viibis. Teiselt poolt on varemgi levinud kuulujutte mitme Venemaa tippametniku surmast, mis on hiljem osutunud valeinfoks,” ütles Kaarsbo.

Jaanuari alguses levis sotsiaalmeedias tõenditeta kuulujutt, mille kohaselt olevat Ukrainal õnnestunud rünnakus Sevastopolile Gerassimov tappa.

Kaarsbo tuletab ka meelde, et Gerassimovi jaoks pole kadumised midagi uut. Näiteks jäi Vene kindral nädalateks kadunuks pärast möödunud jaanipäeval Wagneri juhi Jevgeni Prigožini alustatud relvastatud mässu.

Gerassimovi surma kohta on levinud kuulujutte varemgi. Ukraina luure väitis 2022. aasta märtsis, et Gerassimov hukkus Ukraina vägede rünnakus Harkivile, kirjutab Iltalehti.

Ometi arvavad mõned eksperdid, et pikaks veninud Gerassimovi kadumine võib tähendada, et ta on tõepoolest surnud.

“Olen hakanud uskuma, et kindral Gerassimov on võib-olla surnud,” kirjutas sotsiaalmeedias mõttekoja Center for European Policy Analysis analüütik Jan Kallberg.

Loe rohkem:  Briti luure: Kreml tugevdab venelaste veebis jälgimist | Välismaa

Varem USA West Pointi sõjaväeakadeemias professorina töötanud Kallberg ärgitab jälgima, mida kirjutavad Vene võimud ametlikus teadaandes Gerassimovi surma kohta, kui see peaks ühel hetkel tulema.

“Kui venelased ütlevad, et ta suri tervislikel põhjustel, siis ukrainlased tapsid ta. Kui venelased ütlevad, et ukrainlased tapsid ta, siis Kreml tappis ta ise. Nii toimivad Vene valed,” ütleb Kallberg.

Samas veel ühes sotsiaalmeediapostituses kirjutab Kallberg, et Gerassimov võis sattuda haiglasse. Analüütik lisas, et Venemaa oleks juba Ukrainat Gerassimovi surmas süüdistanud, kui ta oleks surnud.

Vene võimud pole seni Gerassimovi kadumist kommenteerinud. Näiteks on sellele tähelepanu pööranud välis- ja julgeolekupoliitika ekspert Mark Toth ja USA relvajõudude sõjaväeluures rohkem kui 30 aastat teeninud Jonathan Sweet.

“Gerassimovi jätkuv eemalolek avalikkusest ja [Kremli] raadiovaikus tema seisundi teemal on huvitavad. Kummaline, et Gerassimovi seisundi kohta pole selgitusi antud,” nendivad eksperdid Ukraina ajalehes Kyiv Post kaks nädalat tagasi avaldatud arvamusloos.

Siiski ei usu Toth ja Sweet, et Gerassimov on surnud. Nad viitasid muuhulgas Ukraina relvajõudude endise aseülema Ihor Romanenko avaldusele, mille kohaselt ei tasu kuulujutte Gerassimovi surmast uskuda.

Overall, the spread of rumors about the death of Russian General Valeri Gerasimov in Estonia through Iltalehti is a reflection of the complex relationship between Estonia and Russia. The constant tension and mistrust between the two countries make it easy for such rumors to spread and cause confusion. It highlights the importance of reliable and verified sources of information, especially in sensitive geopolitical matters. It also serves as a reminder of the impact of fake news and the need for critical thinking and fact-checking in today’s media landscape.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga