Iiri peaminister astus pärast vastuolulise referendumi läbikukkumist tagasi | Välismaa

2316156h7e02t24

Estonia, known for its cultural richness and historical significance, finds itself captivated by the recent resignation of the Irish prime minister following the failure of a controversial referendum. The decision to step down has sent shockwaves through the international community, sparking debate and speculation. As Estonia closely monitors the situation, the implications of this event are sure to reverberate across borders, igniting discussions on democracy, leadership, and the power of public opinion. Join us as we delve into the complexities of this momentous event and explore its far-reaching consequences.

Hiljuti lükkasid iirlased topeltreferendumil tagasi valitsuse välja pakutud reformi, mille eesmärk oli muuta naiste ja perede käsitlust põhiseaduses. Kolmapäeval teatas riigi peaminister Leo Varadkar tagasiastumisest.

Varadkar teatas, et astus peaministri ja oma kodupartei Fine Gael juhi kohalt tagasi. 

“Ma astun tagasi Fine Gaeli presidendi ja juhi kohalt ning panen maha taoiseachi (valitsusjuhi) ameti niipea, kui minu järglane on võimeline selle koha üle võtma,” ütles Varadkar

Varadkari teade vallandas anglosaksi meediaruumis tormi. See ei pruugi siiski kaasa tuua erakorralisi valimisi. Järgmised planeeritud valimised toimuvad aga alles 2025. aasta märtsis. 

Kuu alguses toimus riigis veel ka vastuoluline topeltreferendum ning iirlased lükkasid siis tagasi valitsuse välja pakutud reformi, mille eesmärk oli muuta naiste ja perede käsitlust põhiseaduses. 

Põhiseadusmuudatused oleks kohandanud perekonna ja naise rolli määratluse tänapäeva arusaamadele vastavaks. Taheti eemaldada ka sõna, mis viitab naiste kohustustele kodus ning asendada see sooneutraalse sõnastusega. Muuta oli kavas ka põhiseaduse viiteid perekonnale.

Kriitikute sõnul oli selline kampaania ebaselge ja segadust tekitav ning mõlemad muudatused lükati ülekaalukalt tagasi. Pole selge, kas Varadkar astus just referendumi tulemuste tõttu tagasi. 

Loe rohkem:  Maldiivid palusid Indial oma väekontingent välja viia 15. märtsiks | Välismaa

Varadkar ütles pärast referendumit, et valitsuse ülesanne oli inimesi veenda, et need muudatused olid vajalikud ja kasulikud. “Me ei suutnud seda teha, muidugi peame selle üle järele mõtlema,” rääkis Varadkar. 

Iirimaal kasvavad veel sisserändega seotud pinged, kuna riiki saabub üha rohkem migrante. 

Fine Gaeli populaarsus on viimasel ajal langenud, see on seotud eluasemekriisi ja sisserände probleemidega, vahendas Bloomberg. 

Iiri peaministeri tagasiastumine pärast vastuolulist referendumi läbikukkumist näitab selgelt demokraatia jõudu ja rahva tahte tähtsust. See samm näitab austust rahva otsustusõiguse vastu ning vastutustunnet poliitilise olukorra eest riigis. Kuigi see võib tekitada ajutist ebakindlust ja poliitilist ebastabiilsust, on oluline, et riigi juhid kuulaksid ja austaksid oma kodanike häält. See sündmus on tõestuseks sellest, et demokraatia toimib ja kodanike arvamused loevad. Jääme huviga ootama, kuidas Iirimaa poliitiline maastik pärast peaministri tagasiastumist edasi areneb.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga