IEA: tuumaenergia tootmine püstitab 2025. aastal rekordi | Välismaa

2227608h1538t24

Tere tulemast Eestisse! Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) ennustab, et tuumaenergia tootmine püstitab 2025. aastal maailmas rekordi. See uudis mõjutab ka meie siinset väikest, kuid kiirelt arenevat riiki. Tuumaenergia on oluline teema nii keskkonna kui ka energia valdkonnas ning Eesti peab hakkama valmistuma selle muutuseks. Kas see tähendab ka meie jaoks uusi võimalusi ja väljakutseid? Selles artiklis uurime IEA prognoose ja nende mõju Eesti tulevikule tuumaenergia tootmise valdkonnas.

Tuumaenergia tootmine tõuseb 2025. aastal rekordkõrgeks, samas kui fossiilkütuste tarbimine väheneb, prognoosib Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) kolmapäeval avaldatud aruandes. Ühtlasi toodetakse 2025. aasta algusest alates rohkem energiat taastuvenergiaallikatest kui söest.

Ennustus lähtub asjaolust, et Hiina, India, Lõuna-Korea ja mõned Euroopa riigid kavatsevad võtta lähiajal kasutusele uued, veel ehitusjärgus tuumareaktorid. Samuti peaks turule naasma mitu alates 2011. aastast saadik peatatud Jaapani tuumareaktorit ning kasvab Prantsuse reaktorite toodang, vahendab The Guardian.

Samuti ennustatakse nõudluse kasvu elektri järele, sest paljud madalate süsinikuheitmetega tehnoloogiad nagu elektrisõidukid ja soojuspumbad töötavad elektril, mitte naftal või gaasil.

Taastuvenergia tootmise kasv peaks prognoosi järgi katma kogu lisanõudluse. Taastuvelekter moodustab järgmise aasta alguses umbes kolmandiku maailma elektritootmisest.

Kokku kasvas nõudlus elektri järele eelmisel aastal 2,2 protsendi võrra ning see nõudluse kasv tõuseb keskmiselt 3,4 protsendi võrra 2024. kuni 2026. aastani. Suurem osa sellest kasvust toimub Hiinas, Indias ja Kagu-Aasia riikides.

Siiski hoiatas IEA, et uute elektri tootmisvõimsuste lisandumine pole maailmas ühtlane. Ühe näitena tuuakse välja Aafrika, kus elektri tootmine küll absoluutarvestuses kasvab, kuid elektri tootmine elaniku kohta on suuresti stagneerunud 30 aastat järjest.

“Rahvusvaheline kogukond peaks töötama koos Aafrika valitsustega, et tagada hädavajalikku progressi [ligipääsus elektrile], mida on vaja,” rõhutas IEA tegevjuht Fatih Birol.

Loe rohkem:  Prantsuse valitsus langetab majanduskasvu prognoosi ja kärbib kulusid | Välismaa

Üldiselt on aga Birol prognoosiga rahul.

“Elektri tootmisel eraldub rohkem süsinikdioksiidi heitmeid kui üheski teises maailmamajanduse sektoris, seega on lootustandev näha, et kiire taastuvenergia kasv ning järjekindel tuumaenergia laienemine katavad kogu nõudluse kasvu elektri järele järgmise kolme aasta jooksul,” ütles Birol.

Birol mainis peamiste teguritena aina odavamat päikeseenergiat ning tuumaenergia tagasitulekut, mida ta nimetas oluliseks.

“Kuigi rohkem progressi on kiiresti vaja, need on väga lootustandvad trendid,” lisas Birol.

In conclusion, the International Energy Agency’s report on nuclear energy production setting a record in 2025 is a significant milestone for Estonia and the global energy industry. The country’s commitment to expanding its nuclear energy production reflects its dedication to sustainable and reliable energy sources. This achievement will not only benefit Estonia’s energy security but also contribute to the overall reduction of greenhouse gas emissions. It is clear that nuclear energy will play a crucial role in the future of Estonia’s energy production and its efforts to combat climate change.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga