Tere tulemast Eestisse! Täna on oluline päev, kui kuulus aktivist ja asutaja Julian Assange keeldub osalemast kohtuistungil USA-le väljaandmise küsimuses. See sündmus on tekitanud rahvusvahelist tähelepanu ja pingeid, kuna Assange võitleb oma vabaduse eest. Olen siin, et tuua teile viimased uudised ja reaktsioonid sellest olulisest kohtuasjast, mis mõjutab mitmeid riike üle maailma. Olge valmis saama põnevat ja haaravat teavet selle kõnekas sündmuse kohta!
WikiLeaksi asutaja Julian Assange ei osalenud teisipäeval haiguse tõttu Londoni kohtu istungil, millel arutatakse tema viimast apellatsiooni USA-le väljaandmise vastu, kus teda ootab kohtumõistmine süüdistatuna salajaste sõjaliste ja diplomaatiliste dokumentide avaldamises.
Assange’i advokaat Edward Fitzgerald ütles, et kohtumõistmine tema kliendi üle ei oleks õigustatud.
USA tahab mõista Assange’i üle kohut 500 000 Iraagi ja Afganistani sõda puudutava salajase sõjalise ja diplomaatilise dokumendi avaldamise eest 2010. aastal. Spionaažiseaduse alusel süüdimõistmise korral ootab teda kuni 175-aastane vanglakaristus.
“Teda süüdistatakse tavapärase ajakirjandusliku tegevuse eest salastatud teabe hankimisel ja avaldamisel, mis on tõene ja kätkeb ka ilmselget ja olulist avalikku huvi,” ütles Fitzgerald.
Ta ütles varem kohtunik Victoria Sharpile, et 52-aastane Assange “ei tunne ennast täna hästi” ning ei osale kohtuistungil isiklikult ega ka videosilla vahendusel.
Assange’i on peetud alates 2019. aastast tugevdatud turvameetmetega Londoni Belmarshi vangas, kuna ta rikkus kautsjonireegleid varasemas kohtuasjas, milles teda süüdistati Rootsis toime pandud seksuaalses rünnakus. Rootsi on nüüdseks süüdistustest loobunud.
Enne seda redutas Assange seitse aastat Ecuadori Londoni saatkonnas, et pääseda Rootsile väljaandmisest. Austraallane peeti kinni, kui Ecuadori valitsus vahetus ja tema diplomaatiline kaitse tühistati.
Assange’i abikaasa Stella ütles esmaspäeval BBC raadiole, et teisipäev ja kolmapäev “otsustavad, kas ta elab või sureb, ja ta on ilmselt nii füüsiliselt kui ka vaimselt väga raskes seisundis”.
Julgeolekuekspertide hinnangul on Julian Assange’i osaluseta kohtuistungil tema terviseseisund murettekitav. USA-le väljaandmise asjas toimuv kohtuprotsess on väga tähtis ja Assange’i kohalolek on oluline. Eesti inimesed jälgivad hoolega selle juhtumi arengut ning loodame, et Assange’i tervis paraneb ning ta saab osaleda kohtuistungil. Samuti loodame, et kohtupidamine toimub õiglaselt ning kõik asjaolud võetakse arvesse enne lõpliku otsuse langetamist.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus