Gren ja Tartu Veevärk alustavad uuringuid reoveest sooja tootmiseks | Majandus

2228577he6abt24

Tallinnas Gren ja Tartu Veevärk alustavad põnevat projekt, mis keskendub reovee kasutamisele sooja tootmiseks. Uuringud on suunatud sellele, kuidas reovee potentsiaali täielikult ära kasutada ja muuta see soojuseks, mis oleks kasulik nii keskkonnale kui ka majandusele. See innovatiivne lähenemine näitab Eesti pühendumust taastuvenergia ja jätkusuutlikkuse edendamisele. Uuringud loovad ka uusi võimalusi tööstusele ja ettevõtlusele ning võivad olla eeskujuks teisteski riikides.

Energiaettevõte Gren ja Tartu Veevärk alustavad uuringuid reoveesoojuse kasutamiseks Tartu kaugküttesüsteemis. Greni hinnangul jääks vajalik investeering suurusjärku 10-15 miljonit eurot ning tulemusi võib oodata kahe-kolme aasta jooksul.

“Heitsoojuse kogumine on üks võimalusi kaugkütte keskkonnamõjude vähendamiseks, mida rohkem suudame ära kasutada juba kusagil olemas olevat soojust, seda vähem on tarvis sooja muudest energiaallikatest juurde toota,” selgitas Greni Eesti äride juht Margo Külaots.

Reovee, mille Tartu Veevärk linnaelanikelt kokku kogub, temperatuur on vahemikus 10-17 kraadi. “See soojusenergia läheb täna piltlikult öeldes torudest alla, kuid soojusvahetite ja soojuspumpadega on võimalik reoveest energia välja võtta ja see kaugküttesüsteemi suunata,” ütles Külaots.

Reoveesoojust kasutatakse linnade kütmisel paljudes Euroopa riikides, kuid Eestis seni veel mitte.

Greni hinnangul pakuks reovesi talvisel ajal väärtuslikku lisasoojuse allikat: Tartu reoveest oleks võimalik soojusenergiat koguda mahus, mis katab viis kuni kaheksa protsenti kogu linna aastasest küttevajadusest.

Täpsem uuring koos tasuvusanalüüsiga viiakse koostöös Tartu Veevärgiga läbi juba käesoleval aastal.

Eri allikatest pärit heitsoojust kogutakse ja kasutatakse kaugküttes ka täna, näiteks rakendab Gren Jõhvi ja Kohtla-Järve piirkonna kütmisel tööstuse heitsoojust.

“Suure kaugküttesüsteemi eelis ongi see, et süsteemi saab liita erinevaid tööstuslikke lahendusi ja taastuvaid energiaallikaid, mille kasutamine lokaalselt pole võimalik või on liiga kallis,” selgitas Külaots. “Kombineerituna meil juba töösse rakendatud soojussalvestusega saame koguda just seda energiat, mis on hetkel kõige soodsam, puhtam ja kättesaadavam.”

Loe rohkem:  Enefit Poweri juht Andres Vainola lahkub ametist | Majandus

Gren on rahvusvaheline energiaettevõte, mis tegutseb lisaks Eestile Lätis, Leedus ja Suurbritannias.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Gren ja Tartu Veevärk on alustanud olulisi uuringuid reovee soojuse tootmiseks. See on suurepärane samm säästva energia tootmise suunas ning aitab vähendada keskkonna koormust. Sellised algatused on olulised ka majanduslikust vaatepunktist, kuna nad võivad aidata vähendada energiakulusid ja suurendada sõltumatust välisest energiavarustusest. Loodame, et need uuringud annavad olulisi teadmisi ja võimaldavad tulevikus reovee soojuse tootmist laialdasemalt kasutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga