Tervitused Eestisse! Viimased uudised Prantsusmaalt näitavad, et Google on trahvitud 250 miljoni euroga. See trahv antakse konkurentsireeglite rikkumise eest, mis seab küsimuse alla ettevõtte domineeriva positsiooni digitaalses maailmas. See pole mitte ainult oluline uudis Prantsusmaale, vaid ka teravalt mõjutab globaalset ärikeskkonda. Kuidas see trahv mõjutab Google’i ja nende kasutajaid, ning kas see on ainult esimene samm suurema muutuse suunas, on küsimused, mis hõivavad meie meeli. Jääge kursis selle arengutega ja vaadelge lähemalt, kuidas see võib mõjutada ka Eesti digimaailma.
Prantsuse konkurentsiamet (Autorite de la Concurrence) määras Google’ile 250 miljonit eurot trahvi Euroopa Liidu intellektuaalse omandi reeglite rikkumise eest.
Konkurentsiameti sõnul õppis Google’i tehisintellektil töötav juturobot Bard, mis nimetati hiljuti ümber Geminiks, uudisteagentuuride ja kirjastajate sisu pealt ilma, et Google oleks neid sellest teavitanud.
Google lubas kokkuleppemenetluse osana mitte esitada kohtule apellatsiooni konkurentsiameti otsusele. Samuti pakkus ettevõte välja mitu viisi tekitatud kahju korvamiseks.
Trahv on seotud kaasusega, kui Prantsuse suurimad meediaorganisatsioonid, kaasa arvatud Agence France Presse (AFP), esitasid kaebuse oma intellektuaalse omandi õiguste rikkumise kohta.
Toonane vaidlus lahenes 2022. aastal kokkuleppemenetlusega, mille käigus nõustus Google 500 miljoni euro suuruse trahviga ning konkurentsiamet lõpetas uurimise.
Kuid kolmapäeval teatas konkurentsiamet, et USA digihiid rikkus konkurentsiametiga sõlmitud lepingu seitsmest punktist neli, mille hulgas oli heas usus läbirääkimiste pidamine kirjastajatega ning teabe läbipaistev esitamine.
Ühe etteheitena tõi konkurentsiamet välja just 2023. aastal avalikustatud juturoboti Bardi, mille õppimisprotsess toimus nimetamata uudisteagentuuride ja meediaväljaannete tekstide peal ilma ametit sellest teavitama.
“Seega sidus Google selle tehisaru loodud sisu kasutamist kaitstud sisu näitamisega,” ütles konkurentsiamet, lisades et sellisel viisil pärsis Google kirjastajate ja uudisteagentuuride võimet läbi rääkida kasutajatega õiglaseid hindu.
Trahv tuleb ajal, kui paljud kirjastajad, kirjanikud ja toimetused soovivad piirata andmete automaatset kogumist oma veebilehtedelt tehisarul põhinevate teenuste poolt ilma selleks antud nõusoleku või hüvitise maksmiseta.
USA mainekas väljaanne The New York Times esitas Google’i rivaalide Microsofti ja OpenAI vastu 2023. aastal kohtuhagi, süüdistades neid ajalehe miljonite artiklite kasutamises ilma loata oma juturobotite õpetamisel.
Kokkuvõttes võib öelda, et Prantsusmaa trahv Google’ile 250 miljoni euro eest on oluline tuletus sellest, et suurettevõtted peavad järgima riikide seadusi ja eeskirju. See karistus näitab, et konkurentsireeglite eiramise eest tuleb maksta hind ning et isegi juhtivad tehnoloogiaettevõtted ei ole kohustustest vabad. Samuti aitab see kaasa ausa konkurentsi tagamisele ja tarbijate õiguste kaitsele digitaalmaailmas. See trahv saadab sõnumi ka teistele ettevõtetele, et nad peaksid hoolikalt jälgima oma tegevust ja järgima kehtivaid regulatsioone, et vältida sarnaseid karistusi tulevikus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus