Galerii: Vikipeedia teadusfoto võistluse paremad pildid | Haridus

2232861h5d1ft24

Tere tulemast Eesti Vikipeedia teadusfoto võistluse galeriisse! Siin saad imetleda parimaid teadusfotosid, mis on jäädvustatud erinevatest valdkondadest nagu loodus, tehnoloogia, meditsiin ja palju muud. Need kaunid ja informatiivsed pildid annavad suurepärase ülevaate teaduse mitmekesisusest ning pakuvad põnevat visuaalset kogemust. Olgu sul huvi õppida midagi uut või lihtsalt imetleda kaunist ja inspireerivat kunsti, siis see galerii pakub midagi kõigile. Astu sisse ja las end kaasata teaduse imelisse maailma läbi fotode!

Wikimedia Eesti korraldatud teadusfoto konkursil valis žürii aasta teadusfotograafiks Eesti Maaülikoolis vanemteaduri Enno Merivee. Kokku laekus võistlusele 75 fotot ja kuus videot.

Töid sai esitada seitsmes kategoorias: inimesed teaduses, mikroskoobipildid, muud meediafailid, pildiseeriad, loodus, astronoomia ja üldkategooria. Lisaks panid eriauhinnad välja ajakirjad Horisont ja Eesti Loodus ning ettevõte Regio. Põhikategoorias äramärkimist leidnud fotod saadetakse edasi ülemaailmsesse finaali.

1. Inimesed teaduses: Peeter Paaver

2232861h5d1ft24

2. Mikroskoobipildid: Enno Merivee

2232870h70f4t24

3. Muud meediafailid: Maxim Bilovitskiy

Video näitab süsinikdioksiidi omadust minna temperatuuri tõustes ülekriitilisse olekusse. Algselt joodeti väikeses klaasampullis umbes 70-atmosfäärilise rõhuga väike kogus süsihappegaasi. Kui ampulli kuumutati, hakkas sees olev süsinikdioksiid minema ülekriitilisse olekusse, tekitades sellega ebatavalise aine oleku, mis ei ole vedel ega gaasiline. Pärast jahutamist võis täheldada vastupidist efekti.

4. Pildiseeriad: Janek Lassi mikroskoobifotode seeria

2232876hd0c7t28

5. Loodus: Peeter Paaver

2232894hdcdft24

6. Astronoomia: Taavi Niittee

Elevandi londi udukogu asub meist umbes 2400 valgusaasta kaugusel ning koosneb suurest ligi sadakond valgusaastat laiast gaasi- ja tolmupilvest, mis on täis ohtralt pisemaid tähetekke piirkondi. Terve udu paneb helendama udukogu keskel asuv sinine ülihiidtäht (tegelikult kolmiktäht) tähisega HD 206267, mille tähetuule kiiruseks on mõõdetud rekordilised 3225 kilomeetrit sekundis. Fotol udu vasakus servas iseloomulikus ringikujulises halos paistab täht nimega Mu Cephei või Hercheli Garneti täht. Tegemist on punase hüperhiiuga, mis plahvatab kosmilises ajaskaalas varsti supernoovana.

Loe rohkem:  Selgusid Vikipeedia teadusfoto ja teadusartikli võistluse võitjad | Haridus

2232903ha38et24

7. Üldkategooria: Peeter Paaver

2232909ha7a1t24

Horisondi eripreemia: Enno Merivee

2232912h9f78t24

Ajakirja Eesti Loodus eripreemia: Janek Lass

2232915h83fet24

Regio eripreemia: Peeter Paaver

2232894hdcdft24

Kokkuvõttes võib öelda, et Vikipeedia teadusfoto võistlus tõi esile Eesti fotograafide silmapaistvaid töid, mis on avastuslikud, kaunid ja harivad. Need pildid on oluliseks täienduseks Vikipeedia artiklitele, aidates kaasa teadmiste levikule ja teadlikkuse kasvule. Võistlusel osalemine julgustab fotograafe jäädvustama teaduslikke teemasid ning toob esile Eesti teadlaste ja fotograafide andeid. Loodame, et tulevikus toimuvad sarnased võistlused, mis innustavad inimesi avastama teadust läbi kauni visuaalse keele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga