Euroopa sotsiaaldemokraadid seisavad praegu silmitsi mõjukuse kaotusega ning see trend on ka selgelt näha välismaal. Tundub, et traditsioonilised sotsiaaldemokraatlikud väärtused ja poliitilised platvormid ei pruugi enam kaasaegses poliitikas sama tõhusad olla kui varem. See tekitab küsimusi ja väljakutseid nende erakondade tuleviku osas. Kuidas suudavad Euroopa sotsiaaldemokraadid end taas relevantsena ja mõjukana tõestada, on tähtis küsimus mitte ainult nende endi jaoks, vaid ka kogu Euroopa jaoks.
Euroopa sotsiaaldemokraadid (PES) alustavad oma valimiskampaaniat laupäeval Roomas peetaval kongressil, mille käigus kinnitatakse ametlikult Euroopa Parlamendi valimiste esinumbriks luksemburglasest Euroopa Komisjoni töövolinik Nicolas Schmit. Ometi seisavad Euroopa vasaktsentristid kahaneva mõjuga Brüsselis ja Euroopa Liidu liikmesriikides.
Schmit on ainus kandidaat PES-i esinumbri ehk niinimetatud spitzekandidat’i kohale, mistõttu tema kinnitamine on kõigest formaalsus. Põhjus, miks PES-i esinumbrile kohale ei tekkinud erilist konkurentsi, peitub erakonnale ennustatud kaotustes juunis toimuvatel valimistel. Kuigi PES-i fraktsioon Euroopa Parlamendis S&D peaks jääma suuruselt teiseks, võib see kaotada mitu kohta, mistõttu esikohal oleva Euroopa Rahvapartei (EPP) edumaa S&D ees peaks kasvama.
Kuid PES-i mõju kahanemine kajastub enim Euroopa Ülemkogus: 27 riigi valitsusjuhtidest kuulub PES-i ainult viis, mis on kaks korda vähem kui EPP-l.
Ainsad PES-i esindajad Euroopa valitsusjuhtide seas on Saksamaa kantsler Olaf Scholz, Hispaania peaminister Pedro Sanchez, Rumeenia peaminister Marcel Ciolacu, Portugali peaminister Antonio Costa ja Taani peaminister Mette Frederiksen.
Sealjuures Costa on kõigest peaministri kohusetäitja, sest ta oli sunnitud tagasi astuma tema valitsust tabanud korruptsiooniskandaali tõttu. 10. märtsil toimuvatel Portugali valimistel Costa Sotsialistlikule Parteile (PS) võitu enam ei ennustata.
Costa tagasiastumine oli PES-ile tagasilöögiks, sest teda peeti Euroopa sotsiaaldemokraatide tulevaseks väljapaistvaks liidriks.
“Nüüd pole neil enam sellist tugevat, skandaalideta juhti,” ütleb mõttekoja Jacque Delorsi Instituut asepresident Christine Verger.
Seetõttu jäi PES-il ainult kaks mõjukat valitsusjuhti: Sanchez ja Scholz.
Sanchezi kabinet põhineb aga ebapopulaarsel kokkuleppel Katalaani separatistidega, mistõttu võib tema valitsus igal hetkel langeda.
Sealjuures nii Sanchezi kui Scholzi erakonnad PSOE ja SPD jäävad küsitlustes alla oma peamistele paremtsentristlikele rivaalidele ning neile ennustatakse kaotusi võrreldes 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimistega. Scholzi SPD toetus on langenud kõigest 14 protsendile.
“Sanchez oli edukas tänu oma pragmatismile ning võimekusele muutuda selleks, mida hispaanlased soovivad, nagu kameeleon,” ütles Euractivile Brüsseli Ülikooli politoloog Jean-Michel De Waele.
Osad vaatlejad seletavad sotsiaaldemokraatide raskusi nende traditsiooniliste töölisklassi valijate seas väärtuskonfliktiga sisserände osas.
“Tänapäeval ei toeta paljud [töölisklassi inimesed] selgelt sotsiaaldemokraatide liberaalseid vaateid sisserändele. See on peamine probleem, millele neil tuleb vastata,” ütles De Waele Euractivile.
Üht võimalust pakub Taani peaminister Frederiksen, kes suutis võita parempopulistidelt osa toetusest tagasi, lubades ja viies ellu piiravat sisserändepoliitikat, jäädes samal ajal kindlaks vasakpoolsele majanduspoliitikale.
Ometi eitavad Saksa SPD juhtivad poliitikud, et selline lähenemine võiks ka teiste riikide sotsiaaldemokraatide olukorda parandada.
“On ilmselge, et [väike] riik nagu Taani seisab silmitsi absoluutselt teistsuguste väljakutsetega võrreldes meiega, kui jutt käib sisserändest,” ütles mõjukas SPD juhatuse liige Ralf Stegner.
SPD ja Hispaania PSOE kavatsevad keskenduda oma valimiskampaanias Taani kolleegide kopeerimise asemel hoopis parempopulistidele vastandumisele, nimetades ennast ainsaks barjääriks oma vastaste võimuletuleku teekonnal.
“Me peatasime reaktsioonilise laine Hispaanias. Ning jah, peatame reaktsioonilise laine Euroopas, võites Euroopa Parlamendi valimised,” ütles Sanchez PES-i kongressile oktoobris.
Samuti valisid Saksa SPD poliitikud oma peamisteks kampaaniateemadeks demokraatia kaitset ja parempopulistide vastu võitlemist.
“Me peegeldame oma tugevusi, seistes töötava keskklassi eest Saksamaal ning levitades demokraatiat Saksamaal ja maailmas,” ütles Euractivile SPD esinumber Katarina Barley.
Euroopa sotsiaaldemokraadid on seisnud silmitsi mõju kaotusega, mis on mõjutanud nende poliitilist seisukohta ja toetajaskonda. See näitab vajadust leida uusi viise, kuidas taastada usaldust ja jätkata võitlust sotsiaaldemokraatlike väärtuste eest. Eesti sotsiaaldemokraadid peavad pingutama ja kaasama rohkem inimesi oma partei tegevustesse ning pakkuma välja tõhusaid lahendusi kohalikele ja rahvusvahelistele probleemidele. Ainult nii saavad nad taastada oma mõju ja tugevdada oma positsiooni poliitilises maailmas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus