Tere tulemast Eestisse! Euroopa Komisjon on algatanud menetluse populaarse videokeskkonna Tiktoki suhtes seoses andmekaitseküsimustega. See samm on osa laiemast jõupingutusest kaitsta Euroopa kodanike privaatsust ja tagada digitaalne turvalisus. Tiktoki populaarsus kasvab Eestis kiiresti, eriti noorte seas, seega on oluline jälgida selle platvormi kasutajate andmete kaitset. Euroopa Komisjon on võtnud endale kohustuse tagada, et sotsiaalmeediaplatvormid järgiksid Euroopa Liidu andmekaitsenõudeid. See menetlus mõjutab otse meid, eestlasi, seega on oluline olla teadlik sellest, kuidas meie andmeid kaitstakse.
Euroopa Komisjon otsustas algatada Hiina sotsiaalmeediafirma Tiktok suhtes ametliku menetluse seoses alaealiste kaitse, reklaami läbipaistvuse, teadlaste juurdepääsu ning sõltuvust tekitava disaini ja kahjuliku sisu riskijuhtimisega.
Komisjon uurib, kas TikTok on täitnud ELi digiteenuste määrusest tulenevat kohustust hinnata ja maandada süsteemseid riske, võttes arvesse tegelikku või prognoositavat negatiivset mõju, mis võib tuleneda Tiktoki algoritmidest ning stimuleerida käitumuslikku sõltuvust ja netilehitsemist.
Selline hindamine on vajalik, et vältida võimalikke riske, mis võivad ohustada isiku õigust füüsilisele ja vaimsele heaolule ning laste õigusi, samuti sellega seotud mõju radikaliseerumisprotsessidele. Lisaks on kahtlus, et vanuse kontrollimise vahendid, mida Tiktok kasutab, ei ole piisavalt tõhusad.
Samuti soovib komisjon välja selgitada, kas Tiktok on kehtestanud piisavad meetmed, et tagada alaealistele eraelu puutumatus.
“Alaealiste kaitse on digiteenuste määruse üks peamisi prioriteete. Miljonite laste ja teismelisteni jõudva platvormina peab Tiktok täielikult järgima digiteenuste määrust ja täitma oma kohustusi alaealiste kaitsmisel internetis. Algatame täna ametliku rikkumismenetluse, et tagada noorte eurooplaste füüsilise ja emotsionaalse heaolu kaitse. Peame tegema kõik endast oleneva, et oma lapsi kaitsta,” teatas Euroopa Komisjoni siseturuvolinik Thierry Breton.
Uurimine puudutab ka meetmeid, mida Tiktok on võtnud oma platvormi läbipaistvuse suurendamiseks ning väidetavaid puudusi teadlastele juurdepääsu võimaldamisel Tiktoki avalikult kättesaadavatele andmetele.
Komisjon viib nüüd esmajärjekorras läbi põhjaliku uurimise. Ametliku rikkumismenetluse algatamine selle tulemust ei mõjuta. Pärast ametliku menetluse algatamist jätkab komisjon tõendite kogumist, saates näiteks täiendavaid teabenõudeid ning korraldades vestlusi või kontrolle.
25. aprillil 2023 nimetati Tiktok ELi digiteenuste määruse alusel väga suureks digiplatvormiks, kuna tal on ELis 135,9 miljonit aktiivset kasutajat kuus. Sellest tulenevalt pidi Tiktok neli kuud pärast loetellu kandmist asuma täitma mitmesuguseid digiteenuste määruses sätestatud kohustusi. Digiteenuste määrust kohaldatakse kõigi ELi veebipõhiste vahendajate suhtes alates 17. veebruarist.
Kokkuvõttes on Euroopa Komisjoni otsus algatada Tiktoki suhtes menetlus märk sellest, et nad võtavad tõsiselt küsimusi, mis puudutavad kasutajate andmekaitset ja tarbijakaitset. See on oluline samm tagamaks, et sotsiaalmeedia platvormid järgivad ELi seadusi ja reegleid. Samuti annab see märku sellest, et Euroopa Liit jälgib hoolega digitaalseid platvorme ja nende tegevust turul. See menetlus võib viia edasistele meetmetele, mis aitavad tagada internetikeskkonna ohutuse ja usaldusväärsuse.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus