ERR Strasbourg’is: Ukraina toetamine Ungari abita on EL-is aina reaalsem | Välismaa

2188771h77b7t24

Tere tulemast! ERR Strasbourgis on poliitilise olukorra arutelu hoogustumas, kus Ukraina toetamine ja Ungari abita jätmine on Euroopa Liidus muutumas üha reaalsemaks. See teema on viimastel aastatel põhjustanud palju vastuolusid ja pinget EL-i poliitilises maastikul. Arutelud ja otsused, mis siin Strasbourgis langetatakse, võivad mõjutada kogu Euroopa tulevikku. Olge valmis sügavateks poliitilisteks aruteludeks ja teravmeelseteks vaadeteks, kui jälgite meie kajastusi ERR Strasbourg’ist.

Euroopa Parlamendis oli kolmapäeval debatt Ungari õigusriigi probleemide üle. Eesti europarlamendi saadikud ei pea eriti reaalseks võimalust Viktor Orbanilt hääleõigust ära võtta, samas muutub aina reaalsemaks võimalus toetada Ukrainat ilma Ungari abita.

Debatt Ungari õigusriigi probleemide üle hoogustub Euroopa Liidus tihti just siis, kui peaminister Viktor Orban mõnda olulist otsust blokeerib. Praegu on ta sihikul Ukraina 50 miljardi eurose abipaketi vetostamise pärast.

“Euroopa Ülemkogul istub meiega koos laua taga Vladimir Putini parim teener, blokeerides meie toetust ja usaldusväärsust sellel otsustaval hetkel. See on nali ja väga halb nali,” sõnas Saksamaa roheliste erakonna liige Euroopa Parlamendis Terry Reintke.

Sel nädalal on liikunud ka kiri, kus kutsutakse üles Budapestilt hääletusõigust ära võtma. Parlamendil selles aga sõna pole ning nõukogus see läbi ei läheks.

“Praktiliselt see ei ole väga teostatav, aga poliitiliselt, jah, võib mõelda argumente siit- ja sealtpoolt. Ilmselgelt ma ei pea seda õigeks. Euroopa Liit on 27 liikmesriigi ühendus – konföderatsioon, mitte föderatsioon – ja ilmselgelt meil on erinevaid riike. Kas meile meeldivad mõned Ungari poliitikad või mitte, see on hoopis teisejärguline. See on emotsiooni küsimus,” kommenteeris EKRE-sse kuuluv europarlamendi saadik Jaak Madison.

Andrus Ansip (RE) kirjutas sellele kirjale samuti alla, ent hääle ära võtmisse ta ei usu. Tema hinnangul tuleks Ukraina abipaketi puhul Orban lihtsalt kõrvale jätta.

Loe rohkem:  ECR-is kasvab rahulolematus Orbani erakonna fraktsiooniga ühinemise ideega | Välismaa

“See protsess on kindlasti vähem närvikulukas ja vähem aeganõudvam. Tuleks minna 26 riigiga edasi ja jätta Orban siis omaette. Kui ta ei taha ikkagi koos teistega käia, tahab rohkem Putiniga käsikäes käia, no las ta siis käib,” ütles Ansip.

1. veebruaril toimuvaks Ülemkoguks on Euroopa Komisjonil Ansipi soovitatud plaan olemas.

“Minu isiklik prioriteet on leida kokkulepe 27 riigi seas. Kui see pole võimalik, siis oleme valmis sõlmima kokkuleppe 26 riigiga. Aga ma tugevalt toetan ja eelistan kokkulepet 27 riigiga,” ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Kokkuvõttes võib öelda, et ERR-i korrespondent Strasbourgis toob esile olulise teema seoses Ukraina toetamisega EL-is ning Ungari abitusse seisundisse jäämisega. Artikkel rõhutab, kuidas EL-is on olukord Ukrainaga muutumas üha keerulisemaks ja kuidas Ungari tegevusetus selles küsimuses on murettekitav. See annab mõista, et EL peab leidma lahenduse, mis võimaldaks toetada Ukrainat ning samal ajal kaasata kõik liikmesriigid, sealhulgas ka Ungari. Lõppkokkuvõttes on artikkel oluline samm teadlikkuse tõstmisel ja arutelu algatamisel selle teema osas EL-is.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga