ERR Poolas: uuel valitsusel on muutuste läbiviimiseks vähe häid võimalusi | Välismaa

2223708hcc3dt24

Tere tulemast Eesti Rahvusringhäälingu uudistesse! Täna räägime ERR-i artiklist “ERR Poolas: uuel valitsusel on muutuste läbiviimiseks vähe häid võimalusi”, mis käsitleb Poola uue valitsuse väljakutseid. Artikkel uurib, kuidas uus valitsus saab oma lubadusi ellu viia, kui neil on vähe ressursse ja võimalusi. See on oluline teema mitte ainult Poolale, vaid kogu Euroopale ning see pakub huvitavat perspektiivi poliitika ja valitsemise kohta. Jääge meiega, et saada põhjalikumat ülevaadet sellest olulisest teemast!

Poola uue valitsus esimesed jõulised sammud on tekitanud riigis küsimuse, kas need on ikkagi õiguspärased. Analüütikute hinnangul napib ilusaid lahendusi muutuste tegemiseks.

Kuigi valimised on läbi, ei ole poliitiline võitlus Poolas kuidagi rahulikumaks läinud. Pigem vastupidi.

Vahetunud on pooled – Kodanike Platvormi koalitsioonile kuulub seimis nüüd enamus ja protestimeeleolu hoiavad seimi ees üleval opositsiooni langenud Õiguse ja Õigluse toetajad.

“Nad võtsid avaliku meedia üle resolutsiooniga, mitte seadusega ega vastavalt konstitutsioonile,” sõnas Wojciech uue valitsuse otsuse kohta likvideerida avalik-õiguslik meedia selle restruktureerimise plaani osana. Poola põhiseaduskohus tunnistas selle otsuse siiski seadusvastaseks.

Õiguse ja Õigluse propagandakanaliks kujunenud rahvuslikul ringhäälingul tõmbas uus võim sõna otseses mõttes juhtme seinast.

“Küsimus on selles, kas sa võid eelmise valitsuse vigasid parandada meetoditega, mis ei vasta alati õigusriigi põhimõtetele. See on Poolas praegu põhidebatt. See on kujunenud palju raskemaks, vägivaldsemaks ja vaenulikumaks kui me ootasime,” kommenteeris nädalalehe Wprost ajakirjanik Marcin Makowski.

Ringhäälingu näite puhul lõppenuks selle valitsevates kogudes istuvate Õiguse ja Õigluse inimeste ametiajad alles 2028. aastal, lisaks on neid kogusid lausa kaks: üks põhiseadusjärgne, mis juba ammu oma ülesandeid ei täida, ja selle kõrvale Õiguse ja Õigluse loodud alternatiivorgan.

Loe rohkem:  Slovakkia peaminister Fico naasis kaks kuud pärast atentaati tööle | Välismaa

“Kõiki neid põhiseaduse vastaseid institutsioone austades ei ole praktiliselt mingit võimalust demokraatiat taastada. Sellist võimalust ei ole olemas. See on labürint, milles puudub väljapääs. Sa pead lihtsalt deklareerima, et sa mõningatest neist asjadest ei hakka kinni pidama, sest need ei ole rakendatud õigel põhiseadust järgival moel,” rääkis Varssavi Ülikooli politoloogia professor Anna Wojciuk.

“Nad (uus valitsus) püüavad seadustest mööda hiilida ja see ei ole tore,” kommenteeris Varssavis elav Michael.

“Kõike võib teha teisiti, aga mis oleks selle mõte, et asju aeglaselt teha? Mõned asjad tuleb lihtsalt ära teha, nagu näiteks süüdimõistetud inimesed vangi panna ja nii ongi. Ma loodan, et see on alles algus,” sõnas Urszula.

Värske arvamusküsitluse järgi toetab uut valitsust 56 protsenti poolakatest ja negatiivselt suhtub 37 protsenti.

Kokkuvõttes võib öelda, et Eesti Rahvusringhäälingu aruande kohaselt ei pruugi uuel valitsusel Poolas olla piisavalt häid võimalusi muutuste läbiviimiseks. Paljud väljavaated on seotud poliitiliste ja majanduslike väljakutsetega, mis võivad takistada tulevaste reformide elluviimist. Samas tõstetakse esile ka võimalusi kõrvaldada korruptsiooni ja õigussüsteemi puudujääke ning luua paremaid tingimusi majanduskasvuks. Lõppkokkuvõttes jääb aga alles näha, kuidas uus valitsus suudab toime tulla oma ees seisvate väljakutsetega ning milliseid muutusi suudetakse ellu viia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga