Tervist! ERR-i Berliini korrespondent tuvastab saksa majanduse tuleviku suhtes valitsevad pessimistlikud meeleolud. Saksamaa, Euroopa majanduse liider, seisab silmitsi mitmete väljakutsetega, mis kõigutavad investori usaldust ja majanduskasvu väljavaateid. Kasvav inflatsioon, globaalsed kaubandustülid ning jätkuv pandeemia mõju on tekitanud muret nii ettevõtjate kui ka poliitikute seas. Kuidas need väljakutsed Saksamaa majandust mõjutavad ja millised võivad olla võimalikud lahendused, sellest saate lähemalt lugeda meie majandusuudistes.
Euroopa suurima riigi Saksamaa majandus oli eelmisel aastal languses ja meeleolud on jätkuvalt pessimistlikud. Saksamaa majandusuuringute instituudi (DIW) presidendi Marcel Fratzscheri sõnul on uue hoo leidmiseks vaja arendada taastuvenergeetikat, investeerida taristusse ja taastada usaldus.
Hinnatõus on Saksamaal nagu mitmel pool mujalgi viimastel aastatel palgatõusust ees käinud ja Berliinis Pankowi turul müüjad ütlevad, et seda on tunda.
“Üldiselt on inimestel hindadega raskusi. Seda märkab tõesti ja hinnad ongi näiteks supermarketites tõusnud kohati kuni 100 protsenti. Juur- ja puuviljadega pole hullu, kasvuhoonekaupade hindadele on mõned sendid otsa tulnud energiahinna tõusu tõttu,” rääkis Michel.
“Lõpuks kanduvad kõik kulud lõpptarbijani. Paljud ütlevad, et nad ei saa endale enam kõike lubada ja et kuu lõpus on raha otsas,” ütles Anja.
Capuccino maksab seal turul 3.30 eurot ja kohvimüüja ütleb, et püüab hinda mitte tõsta. Kõik turul räägivad aga sellest, et hinnatõusude taga on eelkõige energiahinnad.
Vene energiakraanide kinnikeeramine ja energiahinna tõus on palju energiat vajava tööstusega Saksa majandusel mõneks ajaks jalad alt löönud.
“Saksamaa peab muutma oma sõltuvust energiast, eelkõige fossiilkütustest. See on Saksa majanduse Achilleuse kand ehk nõrkus. Tööstus peab muutuma energiatõhusamaks, peab toetuma rohkem rohelisele taastuvenergiale ja see nõuab muutust. Parim näide on autotööstus, mis ei ole siiani suutnud minna sisepõlemismootoritelt üle elektrile ja see on hea näide Saksa majanduse praegustest probleemidest,” selgitas DIW-i president Marcel Fratzscher.
Lisaks vajab Saksamaa Fratzscheri sõnul uue hoo saamiseks üldiselt investeeringuid taristusse.
Turundus- ja kommunikatsiooniettevõtet Familie Redlich juhtiv Andre Redlich ütles, et Saksa majandus vajab kiireid samme digitaliseerumisel.
“Saksa majandusel ei ole digitaliseerumisega ja kõikide nende teemadega viimastel aastatel läinud nii hästi kui võib-olla peaks. Koroonaaeg ja kodukontorid edendasid seda, aga tuleb rajada ka taristu. Praegu jääb Saksamaa teistest Euroopa riikidest maha,” ütles Redlich.
Üldine ebakindlus ja usalduse nappus on meeleolu, mida Saksamaa püüab praegu ületada.
“Saksamaa on väga pessimistlik, ettevõtted ja tarbijad suhtuvad väga pessimistlikult oma tulevikku ja nad ei peaks tegelikult nii suhtuma,” tõdes Fratzscer.
Rahulolematus ja streigid jäävad analüütikute sõnul praeguses majandusseisus sagedasteks veel aastateks.
Kokkuvõttes, ERR Berliinis avaldatud artikkel näitab, et Saksamaa majanduse tuleviku suhtes valitsevad hetkel pigem pessimistlikud meeleolud. Arvatakse, et majanduslangus on tõenäoline ning ettevõtete ja tarbijate usaldus on madal. See võib mõjutada mitte ainult Saksamaa, vaid ka kogu Euroopa majandust. Oluline on jälgida olukorda ning rakendada vajalikke meetmeid, et kaitsta majandust ja tagada stabiilsus tulevikus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus