Tere tulemast Eesti uude muusikalise teatrikogemusse! EMTA tudengid on toonud Eestisse esmakordselt barokkooperi “La Calisto”, tuues kokku ajatu muusika ja kaasaegse lavastuse. See ainulaadne etendus kannab vaatajad kaunile reisile armastuse, intriigide ja jumalate maailma, pakkudes unikaalset kultuurikogemust. Olge valmis sukelduma ajaloolisse maailma ning avastama baroki muusika võlu ja jõud. Ärge jätke seda võimalust kasutamata ja tulge kogema midagi enneolematut Eesti teatrimaastikul!
10. vanamuusikafestivali Ceciliana raames esietendub Eesti Muusika ja Teatriakadeemia suures saalis esimest korda Eestis Itaalia helilooja Francesco Cavalli barokkooper “La Calisto”.
Saksamaal resideeruv lavastaja Liis Kolle on toonud EMTA laulu eriala üliõpilaste ja orkestriga välja barokkmuusika pärli, mis esimest korda jõudis publiku ette 1651. aastal Veneetsias.
“Tegemist on Veneetsia ooperipärliga, kuigi saab öelda, et Cavallil oli terve pärlikee, sest ta on umbes 50 ooperit kirjutanud, millest suur osa on kadunud. “Calisto” on säilinud selles ulatuses, et väheste täiendustega on seda võimalik ette kanda,” rääkis Kolle.
Lavastaja sõnul võlub teda Cavalli juures suur muusikaline vabadus ja pea džässilik improviseerimisvõimalus.
“See on vana tõde, et neil kahel maailmal on ühist. On vabadust, improvisatsioonilisust, varieeruvust. Siin on näha meie orkester kahes osas,
ja see, mis pillid mängivad, oleneb väga palju sellest, kuidas sobib, kuidas on huvi, millised on maitse võimalused,” rääkis Kolle. “Näiteks on meil pillide hulgas kannel, mida tol ajal Veneetsias kindlasti polnud, aga oma kõla poolest sobib ta väga hästi. Ja mis puudutab süžeed, siis paeluvad mind kõige rohkem sellised üleinimlikud ja mütoloogilised, müstilised ja inimese jaoks salapärased tegelased.”
Ooperis teevad kaasa tudengid bakalaureuseõppest magistrantideni. Muusikajuhi Andrew Lawrence-Kingi sõnul on Cavalli muusika suurimaks väljakutseks ülim läbipaistvus.
“Siin pole suurt sümfooniaorkestrit, lauljatel pole pikki legato‘sid. Muidugi on see itaalia muusika ja itaalia muusikas me armastame häält. Aga see on nii läbipaistev, me näeme läbi, mida laulja ja näitleja tegelikult mõtlevad,” märkis muusikajuht.
“Kui see sulandub sõnade ja emotsioonidega, siis see jõuab silmapilk publikuni. Kui mitte, siis pole lauljatel mitte millegi taha pugeda, pole suurt muljetavaldavat orkestrit, me näeme kohe, mida tegelikult mõeldakse. See nõuab suurt harjutamist ja kui seda hästi teha on see publiku jaoks vaimustav,” kinnitas Lawrence-King.
Etendused toimuvad Eesti Muusika ja Teatriakadeemia suures saalis.
Kokkuvõttes saab öelda, et EMTA tudengid on teinud suurepärast tööd, tuues esmakordselt Eestis lavale barokkooperi “La Calisto”. Nende pühendumus ja talent on imetlusväärne ning nende etteaste on kindlasti väärtuslik lisandus Eesti teatrimaastikule. Publikul avaneb harukordne võimalus nautida ajaloolist muusikat ning imetleda noorte artistide professionaalsust. Kes teab, ehk avab see lavastus ka uksed tulevastele sarnastele projektidele ning innustab rohkemaid tudengeid barokiaja muusika ja teatri maailma avastama.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus